SESİAD’DA, 'HELAL GIDA' KONFERANSI YAPILDI…
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Kim İslâm`dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette de zarar edenlerden olacaktır." Ali İmran 85

Günün Hadisi
"Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir." Hz.Ebu Hureyre (r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48544320
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  SESİAD’DA, 'HELAL GIDA' KONFERANSI YAPILDI…


  Gönderen:huseyin Tarih: 21/12/2012 22:16
  ilaclar SESİAD’DA, 'HELAL GIDA' KONFERANSI YAPILDI…

  Konya'nın Seydişehir ilçesinde faaliyet gösteren Seydişehir Sanayiciler ve İş Adamları Derneği 'Helal Gıda' konulu konferans düzenledi.


  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği (GİMDES) Gıda Mühendisi ve Başdenetçisi Hayrettin İşbilir'in konuşmacı olarak katıldığı konferans, Belediye kültür salonunda yapıldı. Yoğun yağışa rağmen Seydişehirliler salonu doldurdu.

  Proğram SESİAD Başkanı Mustafa Çelmeli'nin derneğin yaptığı çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgilendirme konuşmasıyla başladı. Daha sonra kürsüye gelen GİMDES Başdenetçilerinden Gıda Mühendisi Hayrettin İŞBİLİR, kurum olarak Türkiye'de 25 yıldır helal gıda konusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

  İŞBİLİR, 60 ülkede helal gıda sertifikası çalışması yapıldığını, her ülkenin farklı ölçülerle gıda sertifikası oluşturduğunu belirterek, konferansın amacının bütün Müslümanları helal gıda konusunda tek bir standart etrafında buluşturmak olduğunu kaydetti. "Bu bir inanç meselesi, dünyada yaşayan 2 milyar Müslüman'ı ilgilendiren bir konu" diyen İŞBİLİR, "Marketlerde raflara baktığımızda raflardaki ürünler ne kadar bizim, yani ne kadarı helal sertifikalıdır? Çoğu gıdalarımız da yabancı isimli kelimelerden oluşuyor. Kozmetik ürünleri, ilaçlar ve şeker hastalarının kullandığı insülin, bunların ne kadar sağlıklı ve helal maddelerden yapıldığını biliyor muyuz? Türkiye'de yılda 200-250 bin insanımız kansere yakalanıyor. Her yıl 150 bin civarında insanımız kanserden hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin yüzde 60'ı gıdadan, yüzde 30'u sigaradan, yüzde 10'u kalıtsal hastalıktan meydana geliyor. İnsanımızı helal gıda konusunda daha ilgili ve bilinçli olmaya davet ediyorum."

  Denetimlerin 4 ayrı aşamada yapıldığını anlatan İŞBİLİR, "Merkezden günlük, haftalık, aylık ham madde alım ve mamul madde üretim belgelerinin takibi. Kesimhanelerin kamera sistemi ile takibi. Ani ve habersiz denetleme. Haberli habersiz laboratuvar tahlilleri. Bu denetimlerde tespit edilebilecek major hatalar sertifikanın iptaline kadar gittiği taktirde iptal işleminin yayın organlarında ilan edilmesi ve 5 yıl süre içinde bir daha sertifika alamama gibi caydırıcı cezalar uygulama sözkonusu olur." şeklinde konuştu.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.