GIDA VE İLAÇTA PARLATICI OLARAK KULLANILAN ŞELLAK HELALMİDİR?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  54509810
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GIDA VE İLAÇTA PARLATICI OLARAK KULLANILAN ŞELLAK HELALMİDİR?


  Gönderen:huseyin Tarih: 29/07/2018 03:23
  konferans GIDA VE İLAÇTA PARLATICI OLARAK KULLANILAN VE KÖKENİ BİR BÖCEK OLAN ŞELLAK HELALMİDİR?

  Shellac, Hindistan ve Tayland ormanlarındaki ağaçlar üzerinde dişi lak böceği tarafından salgılanan bir reçinedir. Laccifer lacca (Şellağın elde edildiği böcek) boyut ve renk olarak elma çekirdeğine benzemektedir. Şellak, bu böceğin kırılgan veya taneli bir salgısıdır. Hindistan ve Tayland'ın belirli ormanlarında bulunur ve dişi böceğin ağaç gövdesinin üzerinde bıraktığı yapışkan kalıntı kabuklardan çıkartılır. Kullanımı 3000 yıllık bir zaman dilimine sahip, 20. Asırdan önce Gomalak adı verilen şellak, ağaç mobilya da dayanıklı ve güzel renkli yüzeyler elde etmek için kullanılmış.

  20.asırdan itibaren, Vitaminler, eczacılık ürünleri, şekerlemeler, çikolata ve hatta bazı meyveler, pek çok kimsenin "gözde" ürünleridir ve yüzeylerinde parlatıcı olarak şellak kullanılmaktadır. Şellak, coccus lacca diye bilinen bir böceğin reçineli salgı maddesidir. Katkı maddeleri listelerinde E904 sembolü ile gösterilmektedir. Etiketlerde şeker parlatıcısı, parlatma ajanı şeklinde ifade edilmektedir. Şekerlemelerde şellak'ın ana kullanım amacı çikolatalı ürünlerin kaplanmasıdır. Örneğin, çikolata kaplamalı fındık, üzüm, gıda destekleyiciler, ilaçlar, meyveler ve kahve çekirdek tanelerinde şellak kullanılmaktadır.

  Şellak, amonyak, sodyum borat, sodyum karbonat ve sodyum hidroksit gibi alkaliklerde ve çeşitli organik çözücülerde eriyebilir. Alkolde eritildiği zaman, tipik olarak etanol ve metanol ile sağlam ve sert bir tabaka oluşturur ki bu mobilyacılıkta kullanılan parlaklığı sağlar.

  Shellac, çok hafif sarıdan çok koyu kahverengiye, aralarında çok sayıda kahverengi, sarı, turuncu ve kırmızıya sahip pek çok sıcak renkte gelir. Renk, lac böceğinin yaşadığı ağacın özünden ve hasat zamanı tarafından etkilenir.

  1 kg şellak üretimi için 300.000 lak böceğinin öldürülmesi gerekmektedir ve yıllık üretimin 20.000 ton olduğu tahmin edilmektedir. Şellağın ana ithalatçıları Mısır, Almanya, Endonezya, İtalya ve ABD'dir.

  Şellak aynı zamanda tablet ve kapsüllerde kaplayıcı olarak kullanılmaktadır. Özellikle belli bir zaman sonra erimesi istenen ilaçlarda yani ağızdan alınır alınmaz etkisini göstermeyen, belli bir sure sonra örneğin iki saat, üç saat sonra etkisini gösteren ilaçlarda da şellak kullanılmaktadır.

  GIMDES bu tür böcek kaynaklı katkı maddelerinin Helal sertifikalı üretimlerde kullanılmasına müsaade etmemektedir

  ŞELLAKIN KULLANILMADIĞI Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Firmalarımızı görmek isterseniz TIKLAYINIZ.... GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI FİRMALARIMIZ

  ŞELLAKIN KULLANILMADIĞI Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünleri satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ


  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.