SOĞUK GÜNLERİN ŞİFALI İÇECEĞİ SALEPE DE HİLE KARIŞTIRILDI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49777156
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  SOĞUK GÜNLERİN ŞİFALI İÇECEĞİ SALEPE DE HİLE KARIŞTIRILDI


  Gönderen:huseyin Tarih: 17/12/2012 13:03
  ilaclar SOĞUK GÜNLERİN ŞİFALI İÇECEĞİ SALEPE DE HİLE KARIŞTIRILDI...

  SALEP adı altında domuz jelatininden ya da sağlık rizki içeren maddelerden oluşabilen içecekleri içiriyorlar.


  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırma Derneği Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, SALEP’te ve çayda yapılan hileleri açıkladı. SALEP yerine daha ucuz olması için aynı tadı veren katkı maddelerin kullanıldığını, kıvamını tutturmak için de domuz jelatininin de kullanıldığı gibi bazı hileciler, deniz yosunlarından elde edilen Karragenan (E-407) ve benzeri kıvam ertırıcılar kullanıyor. Kıvam artırıcı özelliği olan karragenan, etilen klorohidrin oluşumu sebebi ile yüksek kanserojen, ülser ve zehirlenme riski taşıyor.

  Ayrıca doğada bulunan bir bitkinin köklerinde oluşan yumrulardan elde edilen SALEP isminin gerçek salepten farklı hazırlanan bir ürüne isim olarak verilmesi de tüketicileri yanıltma maksadı taşımaktadır ki bu da yasak edilmiş olan tahşişi gündeme getirmektedir

  SALEP birçoğumuz için kış aylarında akla gelen ilk içecek. Tarçınlı, üzerinde dumanı tüten bir salebe çok az kişi hayır diyebilir. SALEP insan sağlığı için şifalı bitkilerdendir. SALEP göğsü yumusatır, öksürük ve bronşit icin yararlıdır, kabızlıgı giderir, zihnin çalışma gücünü arttırır, kalbi kuvvetlendirir, bağırsak solucanlarının düsürülmesine yardımcı olur, vucudun ısınmasını sağlar. Ayrıca SALEP cinsel gücü arttırır.

  Sıcak servis edilen salep kış aylarında içilmektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde padişahlar için hazırlanan kuvvet macunlarına zencefil, kişniş, sinameki, çörekotu, Hindistan cevizi, anason gibi birçok şifalı bitkinin yanı sıra salep de eklenmekteydi. Yine o dönemde kış aylarında sokaklarda güğümlerle salep satılmakta, büyük ve kulpsuz porselen fincanlarda salep içilmekteydi.”

  Salebin, soğuk günlerde vücudu sıcak tutan, soğuk algınlığına karşı direnç veren, özellikle sütle hazırlandığında besleyici, geleneksel bir içecek olduğu bilinmektedr, Salebin kronik ishali kesici etkisinin bulunduğu da vurgulanmaktadır.

  Ancak piyasada SALEP adı ile satılan ürünlerin bu faydaları sağlayacak nitelikte olmadığı bilinmelidir. Genelde bu ürünlerde nişasta, kıvam artıcı(karragenan, ksantangum, jelatin vs), hakiki salep yerine doğala özdeş salep aroması vs gibi ana maddelerden oluşmaktadır. Halbuki hakiki salep yapmak istediğimizde takriben iki su bardağı süte bir çay kasığı hakiki SALEP, yeterince şeker ilave edip uzun bir sure kaynatarak elde ettiğimiz içeceği saplı porselen bardaklara servis yaptıktan sonra toz tarçın serperek içilmeye hazır hale getirebiliriz. Hakiki salep te budur. Çeşitli şifaları sayılan salep de budur.

  HAKİKİ SALEP NEDİR ?..

  Salep Orkideler ailesine ait Orchis, Ophyrus, Serapias, Platanthera, Dactylorhiza vs. cinslerinin toprak altı yumrularından elde edilir. Ülkemizde daha çok Orchis Ophyrus ve Serapias türleri kullanılmaktadır. Çiçeklenme zamanında çapa ile sökülerek toplanan o yılın yumruları suyla yıkanarak temizlenir, ipe dizilerek su veya sütle kaynatılır, sonra açık havada kurutulur. Kurutulan yumrular dövülerek toz haline getirilir. Elde edilen bu toz kullanılacak hale gelmiş olan saleptir. Yumrular kremsi renkte, yumurta seklinde, çatalsı veya saçaklıdır.

  Salebin ana yurdu Anadolu topraklarıdır. Tarihten, mitolojiye tıptan ticarete kadar bir çok alanda insanları etkileyen Orkideden salebin elde edilmesi ise bize özgüdür. Ülkemizde uzun yıllardan beri üretilen ürünlerden biri olan salebin Türkiye’de yetiştiği yerler; çoğunlukla Batı, Güneybatı, Güney ve Kuzey Anadolu olmakla beraber Anadolu’nun birçok yerinde yetişir. Bileşiminde nişasta, sekerler, misülaj ve azotlu maddeler vardır.

  Bilhassa çocuklarda ishal kesici, kuvvet verici ve gıda olarak kullanılır. Barsak nezlesinde soğuk algınlıklarında ve öksürüğe karşı halk arasında çok kullanılmaktadır. Afrodizyak etkisi vardır. Kış aylarında sevilerek tüketilen sıcak içeceği yanında başta dondurma sanayi olmak üzere birçok gıda maddesinde kullanılmaktadır. Diğer yandan gerek sağlık açısından bir takım faydaları gerekse içerdiği misülaj nedeniyle ağız ve yutakta yumuşaklık hissi vermesi ve gerekse de kendine has hoş kokusu nedeniyle iç ve dış pazarlardaki talepler giderek artmaktadır.

  Bununla birlikte üretiminin gerçekleştirilememesi veya çok pahalıya mal olması nedeniyle üretimin tamamı doğadan sökülen, salep yumruları ile gerçekleştirilmektedir. Bu amaçla Ülkemizde her yıl yaklaşık 50 Milyon bitki sökülmektedir. Sökülen bu bitkilerin doğal şartlarda en az 7-8 yılda büyümeleri ve tohumlarının çimlenip gelişerek yeni bitkiler meydana getirmesi için çok özel şartlar istemesi doğal popülasyonların giderek azalmasına neden olmaktadır.

  ilaclar ilaclar


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.36
  Toplam Oy: 11


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.