GİMDES LOGOSUNUN NAMUSUNU KİRLETECEK EYLEMLERE FIRSAT VERMEYELİM...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61705683
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES LOGOSUNUN NAMUSUNU KİRLETECEK EYLEMLERE FIRSAT VERMEYELİM...


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/07/2018 11:58
  konferans GİMDES LOGOSUNUN NAMUSUNU KİRLETECEK EYLEMLERE FIRSAT VERMEYELİM...

  Eskilerden beri çok haber yaptık sahtekarlar diye.. Arama motoruna "helal logo" yazıyorlar görsellere tıklayıp önüne gelen logoyu indirip kullanıyorlar. Bu kadar basit. Fakat biraz araştırsalar bu logonun bir kuruma ait olduğunu, özel ve patentli bir logo olduğunu, öyle kafaya göre kullanılamayacağını, belli kurallar çerçevesinde ancak kullanılabileceğini, tabiri caizse bu logonun bir "namusu" olduğunu anlayacaklar.

  GİMDES logosu; sadece GİMDES helal sertifikası alan firmaların sadece helal sertifika aldığı ürünlerde kullanabileceği, tüketiciler "bu ürün GİMDES sertifikalı imiş" deyip güvenle tüketsin diye tasarlanmış bir logodur. Bu konuda detaylar aşağıda yayınladığımız ve sertifika alan firmalara imzalattığımız sözleşme metnindeki "logo kullanım şartları" kısmında beyan edilmiştir.

  Helal sertifikalı olmadığı halde bir ürüne logo kullanan sahtekarların yanında bir de marketler, büfeler, kafeler, satış noktaları, stantlar vs. var. GİMDES logosunu kullanmayın demiyoruz. Eğer satış yaptığınız ürünler arasında GİMDES sertifikalı ürünler varsa elbet kullanılabilir. Ama sadece o ürüne has olduğunu belirtmek şartıyla, Ancak, öyle bir kullanıyorlar ki tüketicilerin aldanmasına sebebiyet veriyorlar. O markete, dükkana, standa bakan birisi sanki orada satılan herşey sertifikalıymış gibi algılıyorsa orada bir hata vardır demektir. Tabelaya, camlara yapıştırılan giydirmelere, araba giydirmelerine, afiş ve panolara o kadar büyük ölçülerde koyuyorlar ki tüm ürünlerin GİMDES sertifikalı olduğunu zanneden bir tüketici biraz da bu konuda yeterli malumata sahip değilse kolayca sertifikası olmayan ürünlerden alıp tüketiyorlar. Hatta öyle cümleler yazıyorlar ki aynı şekilde tüketiciler maalesef aldanabiliyorlar. "GİMDES sertifikalı ürün satış noktası", "ürünlerimiz helal sertifikalıdır", "GİMDES ürünleri" gibi bir çok yanlış anlaşılacak cümleler..

  Buradan sesleniyoruz: Ey satıcılar, tüccarlar, marketçiler, dükkancılar, kafeciler, çiğ köfteciler, pastaneler vs.! Aldattığınız her bir tüketici ahirette önünüzde uzun kuyruklar oluşturacak ve "neden sertifikalı olmadığı halde bana bu şüpheli (belki de haram) gıdayı tükettirdiniz? Neden benim helal yaşam tarzıma zarar verdiniz? Neden benim maneviyatımı bozdunuz? Neden ibadetlerimin ve dularımın kabulüne şüpheli şeylerin boğazıma girmesiyle set çektiniz?" ve daha bir çok soruyu soracak ve iki elleri yakanızda olacaktır.

  Bu meselenin sadece dünyada bitmeyeceğini, uhrevi ve manevi taraflarının da olduğunu hatırlatır dikkatli olunması gerektiğini bildirmek isteriz.

  LOGO KULLANMA ŞARTLARI

  1-Firma, GİMDES tarafından teslim edilen helal logosunu sertifikada belirlenmiş kapsam haricindeki markaları ve ürünleri için kullanamaz.

  2-Firma helal logosunu; internet sitesinde, reklamlarda, beyanlarında, pazarlama vb… durumlarda sadece sertifika kapsamındaki ürünleri için kullanabilir.

  3-Logo, ürüne verilen bir işaret olup münhasıran ürünün son ambalajı üzerinde kullanılır.Logonun, belgenin herhangi bir nedenle hükümsüz hale gelmesinden sonra ya da veriliş amacı ve kapsamı dışında kullanılmasından doğan tüm sorumluluk firmaya aittir.

  4-Logo sertifika yürürlüğe gireceği zaman GİMDES tarafından firmaya teslim edilir.

  5-Eğer firmanın ürünlerinin satıldığı bir şube, market veya satış noktası mevcut ise bu noktaların tabelalarında veya cam giydirme gibi reklam araçlarında logo kullanımı ve yazılırın sadece sertifikalı ürünleri kapsadığı şekilde olması ve satış noktasındaki tüm ürünlerin sertifikalıymış gibi bir algı meydana gelmesini engelleyecek şekilde olması sağlanmalıdır.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.