Saç boyaları lenfoma ve mesane kanseri riskini artırıyor!
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63496993
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Saç boyaları lenfoma ve mesane kanseri riskini artırıyor!


  Gönderen:administrator Tarih: 22/07/2006 14:31
  sac boyasi

  Haberleri birlikte okuyalım:

  Saç boyalarının, lenfoma kanseri riskini artırabildiği, yeni bir araştırmada daha tesbit edildi.

  Barselona'daki Katalan Onkoloji Enstitüsü'nden Dr. Silvia de Sanjose ile meslektaşlarının araştırmasında, ''başta saç renklendiricilerini 1980'den önce kullanmaya başlayan kadınlar arasında olmak üzere, saç boyalarının lenfoma riskini artırdığı'' belirtildi.  De Sanjose, daha önceki araştırmaların saç boyasıyla kanser riski arasında bağlantı bulduğunu hatırlatarak, yeni araştırmada bu bağlantıyı, 6 Avrupa ülkesinden 4,719 lenfoma hastasıyla ilgili verileri incelerek desteklediklerini söyledi. Araştırmada, hasta kadınların dörtte üçü saçlarını boyarken, erkeklerin yüzde 7'sinin boyadığı belirlendi.

  Araştırmada, saçlarını boyayanlar arasında bu hastalığa yakalanma riskinin yüzde 19 daha fazla olduğu belirtilirken, saçlarını yılda 12 ya da daha fazla kez boyayanların hastalığa yakalanma riskinin yüzde 26 daha fazla olduğu kaydedildi.

  American Journal of Epidemiology dergisinde yayınlanan araştırmada, saçlarını 1980 öncesinden beri boyayanlarda lenfoma kanseri riskinin yüzde 37 daha fazla olduğu saptandı. De Sanjose ve ekibi, kadınlardaki lenfoma kanserinin kabaca yüzde 10'unun saç boyası yüzünden olabileceğini bildirdi.

  sac renkleri 1978-1982 arasında, potansiyel kanser yapıcı maddeleri azaltmak için boyaların içeriğinin değiştirildiği ancak yeni boyaların risksiz olup olmadığının açıklık kazanmadığı belirtiliyor. Bu yüzden bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu kaydediliyor.Saç boyaları lenfoma kanseri riskini artırıyor

  Avrupa basınında yayınlanan bir diğer haberde ise: “AB yetkili kurumunun saç boyalarının üretiminde kullanılan 22 kimyasal katkı maddesinin mesane kanserine yol açtıkları gerekçesi ile yasakladığı ve

  1 Aralık 2006 tarihinden itibaren kullanılamayacığını açıkladığı” bildirilmektedir.

  Peki, bu tarihe kadar üretilmiş ve üretilmeye devam edecek saç boyalarının taşıdığı riskin sorumluluğu ne olacak? Onu da saçlarını boyatma sevdasında olan tüketici düşünsün.

  Biz yüklendiğimiz misyon sebebi ile, sorumlu ve bilimsel yayıncılık ilkelerimiz ışığında, sitemizi ziyaret eden kardeşlerimize, saç boyaları ve diğer kozmetik ürünlerdeki sağlık risklerini sitemizde, Kozmetiklere Dikkat, Kozmetik ve vücut bakım ürünlerinde toksik kimyasal katkı maddeleri  Bazi kozmetik ürünlerde haram katki maddeleri, Saç Boyamanın hükmü nedir ? sayfalarında duyurmaya çalıştık. Ama nafile, yine kuaförler dolup dolup boşalmaya devam ediyor, kozmetik mağazaları harıl harıl satış rekorları kırıyor.

  Görüyorsunuz bu açıklamaları biz yapmıyoruz, bize bu ürünleri dayatan ülkelerin insanları yapıyor ve haykırıyorlar “sakın bu kanser riski taşıyan ürünleri kullanmayınız!”

  Biz bu açıklamaları gündeme getirdikçe bazı kardeşlerimiz “sağlıklı ve helal ürünlerin markalarını bildirin” tarzında taleplerde bulunuyorlar ve biz marka bildiremiyoruz. Yukarıdaki haberler de neden bildiremediğimizin cevabını veriyorlar. Sağlıklı ve helal ürünler üretilmiyor ki biz de sizlere bildirelim.

  Gıdaraporu olarak, siz hanımefendi ve beyefendileri, elinizden geldiğince bu ürünlerden uzak durmanız yönünde uyarıyoruz, tavsiyede bulunuyoruz. Güzellik, sağlıkla birleştiği zaman güzeldir.

  Kaynak: Association between Personal Use of Hair Dyes and Lymphoid Neoplasms in Europe
  American Journal of Epidemiology Advance Access published on May 26, 2006

  Makalenin Orijinal Özeti: Association between Personal Use of Hair Dyes and Lymphoid Neoplasms in Europe

  Silvia de Sanjosé1, Yolanda Benavente1, Alexandra Nieters2, Lenka Foretova3, Marc Maynadié4, Pier Luigi Cocco5, Anthony Staines6, Martine Vornanen7, Paolo Boffetta8, Nikolaus Becker2, Tomas Alvaro9 and Paul Brennan8

  1 Catalan Institute of Oncology, Barcelona, Spain
  2 German Cancer Research Center, Heidelberg, Germany
  3 Masaryk Memorial Cancer Institute, Brno, Czech Republic
  4 Registre des Hémopathies Malignes de Côte d'Or, Dijon, France
  5 Institute of Occupational Medicine, University of Cagliari, Cagliari, Italy
  6 School of Public Health and Population Science, University College Dublin, Dublin, Ireland
  7 Department of Pathology, Tampere University Hospital, Tampere, Finland
  8 International Agency for Research on Cancer, Lyon, France
  9 Department of Pathology, Hospital Verge de la Cinta, Tortosa, Spain

  Correspondence to Dr. Silvia de Sanjosé, Servei d'Epidemiologia i Registre del Cancer, Institut d'Investigació Biomèdica de Bellvitge, Institut Catala d'Oncologia, Gran Via Km 2.7, 08907 L'Hospitalet, Barcelona, Spain (e-mail: s.sanjose@iconcologia.net).

  Hair dyes have been evaluated as possibly being mutagenic and carcinogenic in animals. Studies of the association between human cancer risk and use of hair dyes have yielded inconsistent results. The authors evaluated the risk of lymphoid malignancies associated with personal use of hair dyes. The analysis included 2,302 incident cases of lymphoid neoplasms and 2,417 hospital- or population-based controls from the Czech Republic, France, Germany, Ireland, Italy, and Spain (1998–2003). Use of hair dyes was reported by 74% of women and 7% of men. Lymphoma risk among dye users was significantly increased by 19% in comparison with never use (odds ratio (OR) = 1.19, 95% confidence interval (CI): 1.00, 1.41) and by 26% among persons who used hair dyes 12 or more times per year (OR = 1.26, 95% CI: 1.00, 1.60; p for linear trend = 0.414). Lymphoma risk was significantly higher among persons who had started coloring their hair before 1980 (OR = 1.37, 95% CI: 1.09, 1.72) and persons who had used hair dyes only before 1980 (OR = 1.62, 95% CI: 1.10, 2.40). Personal use of hair dyes is associated with a moderate increase in lymphoma risk, particularly among women and persons who used dyes before 1980. Specific compounds associated with this risk remain to be elucidated.

  carcinogens; case-control studies; hair dyes; lymphatic system; neoplasms; odds ratio   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.17
  Toplam Oy: 75


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.