SABUNDA HELAL VE TAYYİB KRİTİK NOKTALARI NEDİR?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63497099
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  SABUNDA HELAL VE TAYYİB KRİTİK NOKTALARI NEDİR?


  Gönderen:huseyin Tarih: 19/01/2015 21:40
  kadir SABUNDA HELAL VE TAYYİB KRİTİK NOKTALARI NEDİR?

  Sabun, güçlü alkali çözeltilerde bitkisel veya hayvansal yağların işlenmesi sonucunda elde edilmektedir. Bu reaksiyonda, ilk olarak trigliserit yağlar serbest yağ asitlerine dönüşür. Serbest yağ asitleri daha sonra alkali ile ham yağa dönüşür. Ortamda reaksiyona girmemiş yağ veya alkali, su ve gliserol bulunabilmektedir. Gliserin faydalı bir yan üründür ve yumuşatma ajanı olarak sabunda bırakılabildiği gibi farklı kullanım amaçları için izole edilebilir.

  Dünyanın ilk ve en eski temizlik maddesi olan sabun için tarihi kaynaklar, İlk kez Mezapotamya'da kullanıldığını ve tarihçesinin M.Ö. 4000 yıllarına kadar dayandığını belirtiyorlar. Sabunculuk Ortaçağ'da İslam ülkelerinde gelişmiş bir imalat kolu idi. Edremit'te 1300 yılında yapılan Kurşunlu Camii'nde sabunculuğa ait kayıtlar bulunuyor.

  Osmanlı'da sabun yapımı bölgelere ve zamana göre değişiklik gösterse de sabunun içindeki maddeler hiç değişmiyor. Zeytinyağı, soda, çorak, zeytin çekirdeği, kireç, kül, Tuz, sabun üretiminde kullanılan başlıca maddelerdi.

  Osmanlı'da birtakım rahatsızlıklara iyi geldiği kabul edilen sabun-ı tıbbi adı verilen bir çeşit vardı. Sabun-ı tıbbi, merhem şeklinde kullanıldığı gibi hap olarak da alınırdı. Müsekkin olarak kabızlığı gidermek için kullanılırdı. Osmanlı'da sabunun kalitelisi, içine konulan zeytinyağının derecesi ile ölçülürdü. Eğer saf zeytinyağından imal edilirse sabunun kalitesi yükseliyordu.

  Son yıllarda ise batı ülkelerinde sentetik temizleyici maddelerin geniş ölçüde kullanılması, kişi başına tüketilen sabun miktarını azalttı. 1975 yılında Türkiye'de kişi başına tüketilen sabun miktarı 2.5 kg. iken, 1983'de bu rakam 2.26'ya düştü. Bu rekabete ragmen insan vucut temizliğinde sabun üstünlüğünü devam ettirmektedir. Türkiye'de yılda yaklaşık 300 bin ton sabun üretiliyor. Üretilen sabunun önemli bir miktarı ihraç edilmektedir.

  Bugün üretilen sabunlara gelince, ne yazık ki o eski Osmanlı dönemindeki helal ve tayyib şartlarda üretilen sabunları bulmak artık zorlaştı. Sabun hammaddelerinde harama helale dikkat edilmemesi ve hileli katkıların kullanılmasında pevasız olunması bir müslümanın pazardan sabun satın almasında çok dikkat etmesini gerektirmektedir.

  Sabun üretiminde kritik kontrol noktaları:

  Katı veya sıvı yağ kaynakları (bitkisel veya hayvansal kaynaklı olabilir), Renklendiriciler, Antimikrobiyel ajanlar, Antioksidanlar, Kokular, Sitrik Asit, Filtrasyon Sistemi, Paketleme materyalleri

  Az miktar serbest yağ asitleri (% 0.1 -5) sabunda kalmaktadır. serbest yağ asitlerinin yüzdeleri farklı faktörlere bağlı olarak değişmektedir; Bu bilimsel gerçek karşısında haram hayvani yağlar kullanılarak üretilen sabunlara, istihale oluyor tezi ile, verilen helal fetvaları geçersiz hale getirmektedir . Kaldı ki Helal sertifikalı sabun üretmek isteyen bir firmanın, haram yağlar satın alarak sabun üretmesine cevaz verilemez.

  Sabun üretiminde en önemli ham madde hiç şüphesiz yağdır. Osmanlı döneminde bitkisel, ağırlıklı olarak da zeytinyağ kullanılmakta idi. Maalesef zamanımızda kesinlikle helal olmadığı halde hayvansal yağlar ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Don yağı ismi ile anılan bu yağlar için intrnetten aldığımız bir bilgiyi paylaşıyoruz:

  “Hayvansal bir yağ çeşidi olan don yağı hayvan etinden sonraki kalan kısmından elde edilir. Gıda tüketiminde ve sanayide kullanılır. Don yağı sabun'un en önemli ham maddesidir(?). Don yağının dünya çapında en büyük tedarikçisi Amerika'dır. Yıllık Türkiye'ye Amerika'dan 120,000 ton don yağı ithal edilmektedir. Diğer don yağı tedarikçileri ise Avusturalya, Arjantin ve Brezilya'dır.”

  Pazardan sabun alacağımız zaman mümkünse GİMDES Helal sertifikalı sabunu tercih etmenizi öneririz. Böylece domuz don yağı ile yapılmış olandan kurtulmuş olursunuz. Gliserin, koku ve renklendiricilerin haram ve şüpheli olanlarından da güvende olursunuz. En iyisi yakınınızda Halal Dunya Marketler şubesi varsa oradan güvenle kullanabileceğiniz bir sabun bulabilirsiniz Aksi halde almak istediğiniz sabunun yukarıda anlatılan bütün özelliklerini araştırmak zorunda kalırsınız.

  Sabun üretimi o kadar zor bir iş değil. Evlerinizde de sabun üretebilirsiniz. Kızartmalarda kullandığınız yağlarınızı çope atmayın. Bir kapta biriktirin.EVDE SABUN YAPIMI sitemizde yayınladığımız sabun tarifimize göre sabunlarınızı evde de üretebilirsiniz.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.83
  Toplam Oy: 6


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.