BAYRAM ŞEKERLERİ, BAYRAM ÇİKOLATALARI, BAYRAM LOKUMLARI, BAYRAM TATLILARI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51336510
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  BAYRAM ŞEKERLERİ, BAYRAM ÇİKOLATALARI, BAYRAM LOKUMLARI, BAYRAM TATLILARI


  Gönderen:huseyin Tarih: 10/07/2015 09:55
  konferans MARKETLERDEN GELİŞİ GÜZEL ALIP YEDİĞİMİZ İÇTİĞİMİZ GIDALARI TANIYALIM(5)

  BAYRAM ŞEKERLERİ, BAYRAM ÇİKOLATALARI, BAYRAM LOKUMLARI, BAYRAM TATLILARININ HELAL SERTİFİKALAMASINDAKİ KRİTİK NOKTALAR


  Bu kritik noktalar her zaman için geçerlidir. Gündemde Ramazan Bayramı vesilesi ile pazarlara bu ürünlerin başına bayram kelimesi konarak satışlar yapıldığı için konuyu gündeme uygun olarak getirdik.

  GİMDES’in sertifikalama sisteminde bu ürünler için kritik noktalar aşağıdaki gibidir;

  Unlar : GDO analizi,
  Enzimler :Güvenilir bir kurumdan Helal sertifikalı olmalıdır
  Süt Tozu : Güvenilir bir kurumdan Helal sertifikalı olmalıdır
  Peyniraltı Suyu Tozu: Güvenilir bir kurumdan Helal sertifikalı olmalıdır
  Şeker : Kimyasal Analiz, Spekt
  Kakao Yağı : Analiz, Spekt, Üretim Akış Şeması
  Kakao Kitlesi : Analiz, Spekt, Üretim Akış Şeması
  Kakao Tozu : Analiz, Spekt, Üretim Akış Şeması
  Glikoz Şurubu : Güvenilir bir kurumdan Helal sertifikalı olmalıdır
  Sistein : Helal sertifikalama uygulanmamaktadır
  Soya Lesitini : GDO Analizi, Güvenilir bir kurumdan Helal sertifikalı olmalıdır
  Ayçiçek Lesitini: Güvenilir bir kurumdan Helal sertifikalı olmalıdır
  Bitkisel Katı Yağ: Güvenilir bir kurumdan Helal sertifikalı olmalıdır
  Bitkisel katı yağlarda, kimyasal işlem ile sertleştirilmiş yağların sağlık açısından zararlı olması sebebi ile kullanımı uygun görülmemektedir. Fiziksel işlem ile sertleştirilmiş yağlar için Güvenilir bir kurumdan Helal sertifikalı olmalıdır.
  Aromalar : Güvenilir bir kurumdan Helal sertifikalı olmalıdır
  Vanilin : Güvenilir bir kurumdan Helal sertifikalı olmalıdır
  Doğal Renklendiriciler : Güveilir bir kurumdan Helal sertifikalı olmalıdır
  Yapay Renklendiriciler : Sağlık açısından zararlı etkiler oluşturması sebebiyle kullanımı uygun görülmemektedir.
  Yapay tadlandırıcılar : Asesulfam, Aspartam, Sıklamik Asit ve Sakkarinleri ifade eder. Bu katkı maddelerine sağlığa zararlı oldukları gerekçeleri sebebi ile helal sertifikalama uygulanmamaktadır.
  Jelatin : Mevcut şartlar sebebi ile GİMDES Helal sertifikalama yapmamaktadır

  GİMDES gibi toplumun güvenini kazanmış bir helal sertifikalandırma kurumundan onaylanmış ürünleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.
  HELAL SERTİFİKALI ürünler için tıklayın, BAYRAM ŞEKERLERİ,BAYRAM ÇİKOLATALARI, BAYRAM LOKUMLARI, BAYRAM TATLILARI

  Bayram Şekerleri için kaleme aldığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz

  BAYRAM ŞEKERLERİNE DİKKAT!
  Kaçak üretilen şekerler ağzınızın tadını bozmasın!..


  Ramazan Bayramı'nı fırsat bilen kaçak şekerlemeciler, yine sokakları sağlıksız ve kaçak imal edilen şeker ve çikolatalarla doldurdu. Ramazan Bayramı'nda diğer dönemlere göre şeker, çikolata ve kolonya satışlarının artış göstermesi, sağlıksız ve ruhsatsız imal edilen ürünlerin toplumsal ölçekte vereceği zarara daha bir ciddiyetle dikkat çekmek gerektiğinin de bir göstergesidir.

  Vatandaşın en mutlu olacağı bu bayram günlerinin öncesinde sahte ve kalitesiz ürünlerin piyasayı doldurması, aslında ülkemiz için yüz kızartıcı bir durumdur. Denetim eksikliği nedeniyle hem kayıt dışı, hem de merdiven altı üretimin kesintisiz devam ettiği bu ortamda, buraları ne zabıta ekipleri, ne Tarım Bakanlığı, ne de Sağlık Bakanlığı ekipleri sağlıklı ve yeterli bir şekilde denetleyebiliyor. Denetlemenin olmadığı yerlerde her türlü sahtekârlığın yapılabildiğini önceki yıllarda yaşadığımız acı tecrübelerden biliyoruz.

  Marketlerde ve pazar yerlerinde satışa sunulan şekerleme, lokum ve çikolatalarda görülen anormal fiyat farkları, tüketiciyi ister istemez şüpheye sokmalıdır. Eğer bir şekerleme türü pazarda 1.5 TL’den 10 TL’ye kadar fiyatlandırılabiliyorsa, bir çikolata türü 5 TL’den 25 TL’ye kadar çok farklı fiyatlarla satışa sunulabiliyorsa, burada bir anormalliğin olduğunu düşünmeliyiz.

  Bugün ruhsatlı firmaların dahi sağlıklı denetlenemediği bir ortamda, “merdiven altı” tabir edilen kaçak yollarla üretilip piyasaya sürülmüş ürünler, tüketiciler için başlı başına endişe kaynağı oluşturmaktadır. Hem sağlıksız, hem de haram şüphesi altındaki katkı maddelerinin kontrolsüz ve denetimsiz olarak kullanıldığı bilinen bu ürünleri satın alırken çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

  Ruhsatlı ve markalı ürünlerde dahi bu endişe varken, asla fiyatı ucuz diye kaçak üretilen ürünler satın alınmamalıdır. Markalı ürünlerde de GİMDES’e ait web sitelerimizde yayımlanmakta olan katkı maddeleri ile ilgili bilgilere itibar edilmeli, etiketleri okunmadan ve iyice emin olunmadan satın alma kararı verilmemelidir. Alış verişlerimizde güvenilir bir kurumdan sertifikalandırılmış ürünler tercih edilmelidir.

  Uzmanlar, hijyenik olmayan şartlarda üretilen, kalitesiz ve bayat şeker ve çikolatanın sağlığı ciddi biçimde tehdit ettiği uyarısında bulunuyorlar. Türkiye nüfusunun büyük çoğunluğunun geçim sıkıntısı çektiği bir ortamda, kalitesiz şekerleme üretenlerin bu durumu suiistimal ettiği biliniyor. Hemen her köşede satışa sunulan marketlerdekinin yarı fiyatına, ama sağlıksız ve güvencesiz lokum, çikolata, şekerleme türleri, bayram geleneklerini yerine getirmek isteyen dar gelirli vatandaşı adeta “tüketim tuzağı”na çekiyor.

  GİMDES olarak, vatandaşların seyyar tezgâhlarda açıkta satılan şekerleme ürünlerinden kesinlikle uzak durmalarını öneriyoruz. Hatta, Pazar paylarını sokak satıcılarına bırakmak istemeyen büyük marketlerin ürünlerine de dikkat etmeleri gerektiğini vurguluyoruz. Tüketici, gıda ürünlerinin son kullanma tarihini iyi kontrol etmelidir. Bu son kullanma tarihlerinin orijinal etiket baskısı mı, yoksa sonradan kaşe ile vs. basılmış sahte bir tarih mi olduğuna dikkat etmelidir. Rengi matlaşmış şekerlemelerin bayat olabileceğini asla akıldan çıkarmamalıdır. Lokum alacaklara ise şu ikazlarda bulunuyoruz: Kaliteli ve taze lokum, üzerine baskı uygulandığında yayılmaz ve baskı kalktığında eski halini alır. Elle iki kenarından çekildiğinde lastik gibi uzamaması ve ele yapışmaması, lokumların taze olduğunu gösterir. Aksi olursa, o lokumu asla tüketmeyiniz.

  Şeker alırken nelere dikkat edilmeli?

  GİMDES gibi toplumun güvenini kazanmış bir helal sertifikalandırma kurumundan onaylanmış ürünleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Aşırı sıcağa maruz kalmış ve beyazlaşmış üründen kaçınınız.

  Yılda 5000 ton civarında ithal edilen jelatinin domuzdan ve helal kesilmemiş sığır ve benzeri hayvanlardan üretilmiş olduğu düşünülürse, şüpheden uzak durmak için jelatinli ürünlerden kaçınılmalıdır. Etiketinde E441 veya jelatin veya gelatin yazan ürünler için ihtiyatlı olunmalıdır.

  E120 Karmin boya maddesi ihtiva eden ürünler, hem bilhassa çocukların sağlığı için zararlı, hem de bit türü bir böcekten elde edilen katkı maddesi olduğu için dinen mahzurlu olduğu düşünülmelidir.

  E471, E472, E473, E474, E475, E476, E477 Mono ve Digliserit ve tuzlarını içeren ürünlerde, bu katkı maddesinin hem hayvani yağlardan, hem de bitkisel yağlardan üretildiği dikkate alınmalıdır. Etikette bunun açıkça belirtilmiş olması gerekir. Eğer bitkisel olduğuna emin isek kullanabileceğimizi, aksi halde uzak durmamız gerektiğini bilmeliyiz.

  E950, E951, E952 ve E954 Suni tatlandırıcılar Asesulfam, Aspartam, Sıklamik Asit ve Sakkarinleri ifade eder. Bunlar, gıdalarda ve ilaç sanayiinde tatlandırıcı olarak kullanılırlar; fırınlanmış yiyecekler, dondurulmuş tatlılar, şekerlemeler, mandıra ürünleri, pastalar, farmasotik olarak ağız hijyeni ve son zamanlarda içeceklerde kullanılmaktadır. The Center for Science in the Public Interest (CSPI) yapay tatlandırıcılar aspartam, sakarin ve asesülfam potasyumu en kötü 10 katkı maddesi listesine dahil etmiştir; bu üç tatlandırıcının da hayvanlarda kansere neden olduğu tespit edilmiştir. İnsanlarda Kanser riskini arttırabilmektedir. Ayrıca çocuklarda ve ceninlerde beyin hasarı oluşturabilmektedir.

  Bu açıklamalarımızla maalesef olay tamam olmuyor. Bir araştırma gurubunun piyasadaki şekerleme ve pasta ürünlerinde yaptıkları laboratuvar çalışmalarının ortaya çıkardığı sonuçlar, durumun vahametini ortaya koymaya yetmektedir. Araştırmaya göre, 25 şekerleme örneğinin 11’inde izin verilmeyen renklendiricilere rastlanmıştır. Pasta süsleri ve şekerlemeler üzerinde yapılan çalışmalarda ise pasta süslerinin %12,5’unda izin verilen boyaların izin verilen miktarlarında, %59,4‘ünde izin verilen boyaların izin verilen miktarlarının üzerinde, %28,1’inde ise izin verilmeyen boyların kullanıldığı belirlenmiştir. Şekerlemelerde ise uygun renklendirici kullanım oranı %20,8’dir. %64,2’sinde izin verilen miktarın üzerinde, %15’inde ise yasaklanmış boyalar kullanılmıştır.

  Şurası asla unutulmamalıdır: Yasaklanan renklendirici maddeler kesinlikle toksik ve kanser yapıcı maddelerdir. İzin verilen renklendiriciler de çok masum değildir; zira bunların belirlenen sınırlarının üstüne çıkıldığı zaman alerjik reaksiyonlar, deri döküntüleri, astım ve hiperaktivite olayları meydana gelebilmektedir.

  Bütün bu anlatılanlar, üreticilerin ve kontrol mekanizmalarının ne kadar ciddiyetten uzak olduklarını göstermektedir.

  Bütün bu olumsuzluklara ek olarak bazı ürünlerde, tüketiciye güven imajı vermek için, sahte Helal Logoların etiketlere basıldığı bilinmektedir. Bunlara da dikkat edilmelidir. Bu bayram da, sahtelerini bir tarafa atalım, gerçek “HELAL SERTİFİKA” uygulamasının yapıldığı ürünleri tercih edelim.

  Hazır Yufkalar ve Hazır Tatlılara Dikkat!

  Senelerdir konuyu gündemde tutmamıza rağmen fabrikasyon yufka üretiminde hamur geliştirmede (E 910-920)Sistain kullanılması engellenemedi. Hayvansal bir amino asid olan sistain maalesef ithal edilmekte ve maalesef ucuz olduğu için insan saçından ve domuz kılından üretilmektedir. Özenerek bezenerek, bayram için evde yapacağınız baklavalar, su börekleri ve benzeri ürünler farkında olmadan murdar oluyor. Ne hazır baklavaları, ne hazır yufkaları iyice soruşturmadan, sorgulamadan satın almanızı tavsiye etmiyoruz. Tatlı, börek yapacağım diyorsanız GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikalı ununuzu satın alın tatlılarınızı ve böreklerinizi evinizde kendiniz yapın. Üstelik hazır tatlılarınızda sağlığınızla ilgili daha başka tehditler de var. Yukarıda suni tatlandırıcı maddelerin tehlikelerini belirtmiştik, ayrıca kullanılan yağların büyük sorun oluşturmakta olduğu unutulmamalıdır.

  Bütün bu olumsuzluklara ek olarak bazı ürünlerde, tüketiciye güven imajı vermek için, sahte GİMDES Helal logolu ambalajların kullanıldığı da bilinmektedir. Bunlara da dikkat edilmelidir.

  Gıda Hileleri yapan üreticilerin bütün olumsuzluklarına rağmen, ağız tadıyla, huzurlu, birlik ve beraberlik duyguları içerisinde, tüm İslam aleminin mutluluğuna vesile olacak bir BAYRAM geçirmemiz dileği ile…

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.85
  Toplam Oy: 27


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.