İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİ PROBİYOTİKLER İNSAN SAĞLIĞI İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  57447361
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİ PROBİYOTİKLER İNSAN SAĞLIĞI İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?


  Gönderen:huseyin Tarih: 13/12/2017 00:13
  konferans İNSANLIK TARİHİ KADAR ESKİ PROBİYOTİKLER İNSAN SAĞLIĞI İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

  “Göğüs kanseri riskini düşürür: Probiyotiklerin, yoğurt gibi gıdalarda bulunması memedeki faydalı bakterilerin oranını arttırır ve böylece göğüs kanseri riskini önlemeye yardımcı olabilir. Kanada'da yapılan bir araştırmadan elde edilen bulgular sağlık bakımından zengin bakteriler olarak düşünülen Lactobacillus ve Streptococcus'un sağlıklı göğüslerde kanserli hastalardan daha yaygın olduğunu gösterdi.”


  Yeterli miktarda yenildiğinde insan sağlığını olumlu yönde etkileyen, üst sindirim sisteminde sindirime uğramadan kalın barsağa ulaşabilen, bağırsaktaki bazı mikroorganizmaların çoğalmasını artıran ve/veya aktivitesini uyaran ve insan sağlığını olumlu yönde etkileyen maddelere probiyotik denir. Bu yazımızda beslenmenin temel konularından biri olan “probiyotikler”i irdeleyeceğiz.

  Probiyotikler zamanımızda yeni bulunmuş, yeni keşfedilmiş, yeni icadedilmiş gibi algılandırılmaya çalışılsa da İlk insanın doğal yaşam şartlarında doğal olarak karşılaştığı hava şartları ve ürünleri muhafaza etme şartları onu doğal olarak fermatasyonlu ürünlerle de karşı karşıya bırakabildiği ihtimalini düşündüğümüzde insanların probiyotik ürünlerle dünya hayatının başlangıç dönemlerinden itibaren tanıştığını söyleyebiliriz. Eski Roma kaynaklarında ishal tedavisinde başta yoğurt olmak üzere fermente süt ürünlerinin kullanıldığı bildirilmektedir. Ortadoğu, Afrika, Kafkas toplumlarının süt, yoğurt ve peynir ürünlerini eski çağlardan beri tükettikleri bilinmektedir. En eski ve en yaygın probiyotik gıdamız olan yoğurt Ortadoğu toplumlarının adeta simgesi olmuştur.

  İnsanlar vücut hücrelerinin tahminen 10 katı sayıdaki (100 trilyon) faydalı bağırsak mikrobu ile ortak bir yaşam sürdürmektedir. Faydalı bağırsak mikropları (probiyotikler) çeşitli faydalarının yanında dış ortamdan gelen zararlı maddelerin kana geçmesini engelleyen koruyucu bir bağırsak tabakası oluştururlar. Bağırsaktaki sağlıklı mikrop dengesinin, zararlı mikroplar lehine değişmesi, yani bağırsaktaki mükemmel dengenin bozulması halinde çok sayıda tedavisi yorucu ve müzmin hastalıklara yol açar.

  Bütün bu görevlerin yerine getirilebilmesi için bağırsaklardaki çeşitli mikroorganizmaların belirli bir denge için birlikte var olmaları gerekir. Yanlış beslenme, sağlıksız ve sitresli yaşam tarzı, zararlı mikroorganizmalar ve antibiyotiklerin alınması gibi uygulamalar bağırsakları zor duruma sokan faktörlerdir. Bağırsaklardaki faydalı bakteriler bu gibi etkilerin sonucunda azalır ve onların yerine zararlı bakteriler çoğalabilir. Bu durumda ürettikleri zehirli metabolizma ürünleri bağırsakların işlevini aksatır ve hastalık sürecini başlatır. Bağırsakların dengesi bozulduğunda bağışıklık sistemi de alarm vermeye başlar. Bu sıkıntılı durumdan dolayı, bağışıklık sistemi de zarar görebilir ve bundan dolayı alerji, kanser, romatizmal ve dermatolojik hastalıklar da ortaya çıkabilir.

  Son asırda beslenme sistemimizde, ekseriya ticari maksatlı gerçekleştirilen uygulamalar sonucunda rafine gıdaların tüketimindeki artışa karşılık, geleneksel turşu, yoğurt ve benzeri fermantasyon gıdaların az tüketilmesi, süt ve yoğurt gibi fazla tüketilenlerin ise ekşimesin ya da kesilmesin diye pastörize edilmesi ya da antibiyotik katılması vücudumuzun mükemmel probiyotik dengesini alt üst etmektedir.

  Probiyotiklerin görevleri; Tedavisinde ya da önlenmesinde probiyotiklerin kullanıldığı çeşitli hastalıklar ve bu ürünlerin kullanımı sonucunda fayda sağladıkları sağlık bilgileri şöyledir:

  Bağışıklık sistemini güçlendirmek. Yiyeceklerin hazmını kalaylaştırmak, Vitaminlerin sentezini yapmak, Bağırsak duvarını zararlı maddelerden korumak ve bağırsak geçirgenliğini azaltmak, zararlı maddelerin (toksinler) kan dolaşımına geçmesini engellemek, Besin allerjilerini ve ekzemayı önlemek, Kronik enflamatuvar (iltihabi) hastalıkların oluşumunu engellemek, Kanseri önlemek, Yaşlanmayı yavaşlatmak, Depresyonu hafifletmek, Otizm bulgularını hafifletmek, İshali önlemek ve tedavi etmek, İdrar yolu iltihaplarını önlemek, Kabızlığı tedavi etmek, Böbrek taşlarının (okzalat) oluşumunu azaltmak.

  Bağırsak florasının bozulmasının sonuçları

  Probiyotiklerin bağırsak mukozası üzerinde oluşturduğu koruyucu tabakanın ortadan kalkması bağırsak geçirgenliğini artırır. Yeteri kadar sindirilmemiş yiyecek maddeleri ve nötralize edilmemiş toksinler kan dolaşımına geçer. Bağışıklık sistemi yeteri kadar sindirilmemiş protein parçacıklarına karşı aşırı bir şekilde uyarılır. Bu yabancı protein parçacıklarının bazıları vücudun kendi proteinlerine çok benzer. Bağışıklık sistemi aşırı uyarıldığı zaman kendinden olanı yabancıdan ayıramaz. Onu tahrip ederken kendinden olanı da tahrip eder. Karbohidrattan zengin gıdalar, Rafine gıdalar, Çeşitli toksinler, Antibiyotikler, Sezaryen doğumlar bağırsak florasının bozulmasına neden olan oluşumlardır

  Diyet ile normal bağırsak florası nasıl sağlanır?

  Pastörizasyon, gıdalardaki probiyotikleri büyük ölçüde tahrip eder!! Un ve şekerden fakir, sebze, meyve, et ve yumurta gibi doğal gıdalardan zengin bir diyet bağırsak florasının koruyuculuğunu artırır. Fermantasyon ürünleri (turşu, yoğurt, peynir, sirke, tuzlama yiyecekler) bağırsak florasında bulunan probiyotikleri artırırlar. Probiyotikten en zengin gıdalar anne sütü ve yoğurttur.

  Probiyotikler bağırsağımıza çeşitli sağlık faydaları sağlar. Bağırsağımıza iyi bakteriler sağlayarak bağışıklık sistemimizi güçlendirirler, sindirime ve metabolizmaya yardımcı olurlar. Dost bakterileri olan ve sindirim sisteminizdeki bakteri florasını yenileyebilmenize yardımcı olabilecek pek çok doğal gıda kaynağı vardır. Fabrikasyon probiyotik diyet takviyeleri, bunların güvenliği ve etkinliği ile ilgili ekseriya bilimsel kanıtlardan yoksundur; doğal probiyotikçe zengin gıdaları seçmek her zaman sağlığımız için daha iyidir. Size önereceğimiz doğal probiyotiklerden birkaç örnek vermek istiyoruz.

  Doğal siyah salamura zeytinleri potansiyel Probiyotikler kaynağıdır. Yüksek lif ve antioksidan seviyeleri nedeniyle, Probiyotikleri vücuda vermek için kullanılabilirler.

  Süt ve süt ürünlleri. Yoğurt milyarlarca dost bakteri içeriyor. Bağırsağınızda sağlıklı bir dengeyi koruyan ve gaz, diyare ve diğer sindirim problemlerini tamir etmede yardımcı olan en iyi probiyotik gıdalardan biridir.

  Bazı sağlık uzmanları, düzenli yoğurt tüketiminin insanların sağlıklı bir kan basıncına, genel yaşam kalitesini yükseltmeye yardımcı olabilecek iyi kolesterol düzeylerine sahip olmasını sağlayabileceğini söylüyor. Günlük diyetinize yoğurt eklemek için nedenler

  Çalışmalar ve araştırmacılar, günlük yiyeceğinizin bir parçası olarak tüketen yoğurtun, kanser riskini düşürmek, daha iyi bağışıklık kazandırmak, iyi sindirim gibi pek çok sağlık yararına sahip olduğunu göstermiştir. Yoğurtta bulunan 'iyi bakteri', bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir ve sağlıklı bir sindirim sistemini teşvik edebilir.

  Son zamanlarda yapılan araştırmalar, peynir tüketiminin diyare gibi mide rahatsızlıklarının önlenmesinde de etkili olduğunu düşündürmektedir. Keçi sütünün, koyun sütünün ve inek sütünün yumuşak peynirleri probiyotiklerce de zengindir. Pastörizasyon etkin ve sağlıklı bakterileri öldürdüğü için her zaman pastörize edilmemiş peynirleri tercih edilmelidir.

  Ekşi maya ile yapılmış ekmek, laktik asit başlatıcısı ile yapılan hafif ekşi ekmektir. Gastrointestinal sistemimiz için sağlıklı bir bakteri olan lactobacillus suşlarını içerir. Şeker hastaları için de en sağlıklı ekmek seçimi olarak düşünülebilinir.

  Lahana Turşusu, bağışıklık kazandıran vitaminlerle dolu olduğu için sindirimi artırır. Pastörize edilmemiş Lahana turşusu'nu tercih etmek daha iyidir.

  Sağlığımız için güvenli olarak bu gıdalarımızı nerede bulabiliriz? sorusuna cevabımız her zamanki gibi GİMDES’in kontrolunda olan Markaları ve HALAL DUNYA MARKETLERİ şubelerini önereceğiz. Rabbimden sağlıklı helal ve Tayyib bir yaşam sürdürmeniz dileği ile

  HELAL SERTİFİKALI ÜRÜNLER HALAL DUNYA MARKETLERİ

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 11


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.