SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN PLASTİKSİZ EVLER..
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51668318
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN PLASTİKSİZ EVLER..


  Gönderen:huseyin Tarih: 03/02/2019 07:04
  ilaclar SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN PLASTİKSİZ EVLER...

  2018 nisan ayında yayınladığımız ‘BPA’LI PLASTİK EŞYALARDA KANSER VE KISIRLIK TEHDİTİ ALTINDAYIZ’ başlıklı yazımız devlet katında da ilgi gördü ve bildiğimiz gibi market alışverşlerinde plastik poşet kullanımına sıkı tedbirler getirdi. Bize göre bu tedbirler yetmez. Evlerimizde de büyük bir revizyon yapmalıyız. Konunun ehemmiyeti sebebi ile yazımızı güncelliyerek yayınlıyoruz.


  Yaptığımız araştırmlar sonucunda plastiklerin insan sağlığına ne denli zararlı olduğunu görüyoruz. Ölümcül hastalıklara davetiye çıkarmaktansa plastiksiz bir yaşam için tüketimimizdeki alışkanlıkları değiştirmek çok daha mantıklı olacaktır. Peki Plastiksiz bir yaşam mümkün mü?

  Daha sağlıklı bir hayat için bazı önerilerimiz;

  Her anne gibi çalışan annelerde çocuklarını kendi sütleriyle beslemek ister. Bu sebepten süt sağma makinalarının kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu malzemeler artık anne babaların vazgeçilmezi haline dönüşmüştür. Ancak çoğu plastikte olduğu gibi bu makinalarda kullanılan plastiklerde de yüksek oranda BPA bulunmaktadır. Piyasada bulunan plastik biberonların yüzde 95'i BPA içeriyor. Araştırmacılar dört farklı marka plastik biberonu ısıttıktan sonra, bu biberonların sağlığa zararlı olacak miktarda BPA ortaya çıkardığını belirledi

  -Biberon ve süt saklama kapları satın alırken dikkat etmemiz gerekir..Anne babalara bunları kullanmamalarını tavsiye edebiliriz.Ve ya BPA’sız yazan ürünler tercih edilmelidir.En sağlıklısı cam ürünleri kullanmaktır.

  -Her mutfakta gereğinden fazla bulunan plastik kaplarında yüksek sıcaklıktaki gıdaları uzun süre bekletmek sakıncalıdır. Çünkü artan sıcaklıkla ve bekletme zamanı ile birlikte BPA’nın yiyeceklere geçmesi hızlanır. Ayrıca aşınmış plastiklerde bu durum daha vahim bir hal kazanır. Mutfağımızda cam malzemeleri tercih etmek daha doğru bir tutum olacaktır.Buzluğumuzda plastik saklama kapları yerine pazlanmaz çelik veya cam kaplar kullanılması uygun olur.

  -Konserveler yerine, taze mevsimine uygun yiyecekler yiyerek BPA’dan korunmanın yanında daha az sodyum alırsınız.

  -Alışverişlerimizde naylon poşet yerine kumaş poşetler ve ya kese kağıtları kullanarak daha sağlıklı bir yaşam için adım atmış oluruz.

  -Polikarbonattan yapılmış plastik şişe ve damacanalardan artık uzak durmalıyız. Özellikle çok kullanılmış ve hasarlı olanları sağlığımız için daha zararlı hale gelir. Bunların yerine cam şişeler, cam damacanalar tercih edilmelidir.

  -Ofislerde, okullarda oldukça yaygın kullanılan plastik bardaklar yerine seramik ve ya cam bardaklar tercih edilebilir.

  -Bulaşıkta ve banyoda doğal süngerler tercih edilmelidir.

  -Diğer bir önemli konu ise oyuncaklar. Çocukların sağlığı için tahtadan üretilmiş oyuncaklar tercih edilmelidir.Böylece çocuklarımız BPA’nın zararlı etkisinden korunmuş olur.

  -Plastik içeren su ısıtıcılarını hayatımızdan çıkarmak doğru bir adım olacaktır. Su ısıtıcılarının yapımında kullanılan BPA’nın kaynayan suya geçişi daha fazla olacaktır.

  -Ekmek et sebze doğramak için kullandığımız plastiklere özellikle dikkat etmemiz gerekir.Zarar görüp aşınmış plastik doğrama tahtaları mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam haline dönüşmüş olur. Ahşap doğrama tahtaları kullanılarak hem mikrrorganizmaların zararlı etkisinden hem de BPA’nın zararlı etkisinden korunmuş oluruz

  ilaclar


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.87
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.