PEYNİR VE YOĞURT ÜRETİCİLERİNE YAZDIĞIMIZ YAZI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Kim İslâm`dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette de zarar edenlerden olacaktır." Ali İmran 85

Günün Hadisi
"Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir." Hz.Ebu Hureyre (r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48543877
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  PEYNİR VE YOĞURT ÜRETİCİLERİNE YAZDIĞIMIZ YAZI


  Gönderen:administrator Tarih: 20/01/2004 07:45

  SAYIN YETKİLİ

  İlk baskısı 1986 yılında yapılan “Yediklerimiz,İçtiklerimiz Helal mı, Haram mı? GIDA RAPORU” kitabının yazarı olarak bu mektubu yazıyorum. Altıncı baskısını hazırladığım kitabım ülke bütününde genellikle olumlu tepkiler aldı. Ayrıca 5 aydır bir gurup arkadaşımızla hizmete soktuğumuz http://www.gidaraporu.com sitemiz de bugüne kadar yaklaşık 10.000'nin üzerinde ziyaret edilmiş bulunmaktadır.  Gerek okuyucularımdan, gerekse siteyi ziyaret eden ziyaretçilerimizden gelen mesajlar özet olarak "Katkı Maddeleri ile ilgili yaptığınız açıklama ve ikazlar tamam. Ancak ne yiyeceğiz,ne içeceğiz. Bize hangi ürünleri tavsiye edersiniz?" şeklinde oldu.

  Dünyadaki nüfusları çok az olmasına rağmen Yahudi toplumuna başta Amerika ve Avrupa olmak üzere pek çok ülkede “KOSHER” garantisi ile ürün arz eden bir dünyada, yaklaşık 1.5 milyar nüfusa sahip Müslüman’ların yedikleri, içtikleri ve kullandıkları ürünlerin dinî emirlere uygun olup olmadıklarını sorgulamasını yadırgamayacağınızı ümit ediyorum.

  Faaliyetlerinizde, Süt Ürünlerinde yoğunlaştığınızı biliyoruz. Sütü kesmek için maya ve enzimler, koruyucu maddeler, koyuluk ve yumuşaklık sağlamak için de bazı firmaların Jelatin kullandığı belirtilmektedir.

  Peynir ve yoğurt üretiminde kullanılan bu katkı maddelerinin bitki kökenli olma ihtimalinin çok az olmasına karşın, ağırlıklı olarak hayvanî kökenli olduğu bilinmektedir.

  Müslüman Tüketiciler olarak, dinimizin emri gereği, bu katkı maddelerinin "yenmesi haram kılınmış hayvanlardan ve haram kılınmış usullerle" değil, "yenmesi helal kılınmış hayvanlardan ve helal kılınmış usullerle" elde edilmiş olanların kullanıldığı ürünleri tüketme zorunluluğu bulunmaktadır.

  Pepsin, Rennet, Lipaz, Kıymosin, Mikrobiyel, Enzim, Mono ve Digliserit, Jelatin ve benzeri teknik isimlerle anılan bu katkı maddelerinin hemen hemen tamamının hayvani kökenli olmaları, büyük çoğunluğu ile dış ülkelerden ithal edildiği, bu katkı maddeleri üretenlerinin önemli bir kısmının gayri Müslim olmaları ve ithalatı yapan firmaların önemli bir kesiminin bilinçsiz ve dikkatsiz olmaları gerçeği karşısında yaygın bir şüphe ve endişe içinde kaldığımızı vurgulamak isterim. Ürünlerinizin etiketlerinde bir Müslüman tüketiciyi tatmin edebilecek ayrıntılı bilgi de verilmemektedir. Halbuki, tam ve tatmin edici bilgilendirme, üretici-tüketici diyaloğu için çok elzem ve aynı zamanda medeni bir vecibedir.

  Bu sebeple, üretiminizde kullandığınız Katkı Maddelerinin cinsini, kökenini ve garanti bilgilerini tarafınızdan öğrenmek istiyoruz. Tatmin edici bilgileriniz elimize geçtiği taktirde bizden cevap bekleyen pek çok Müslüman tüketiciye ulaştıracağımızı, hatta sitemizdeki reklam panosunda ürünlerinizi tanıtabileceğimizi bildirmek isteriz.

  Görüşmek ümidi ile esenlikler diler, saygılar sunarım.

   

  Hüseyin Kami Büyüközer    
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.5
  Toplam Oy: 32


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.