PEYGAMBERÎ YİYECEKLER
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Allah`tan O`na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin." Al-i imran 102

Günün Hadisi
"Her sarhoşluk veren hamr içkidir, her içki(hamr) haramdır. Sahih-i Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47025928
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  PEYGAMBERÎ YİYECEKLER


  Gönderen:administrator Tarih: 11/08/2003 11:39

  Çağımız müslümanları, kendilerini sağlıklı yapacak yiyecekleri öğrenmek için sık sık kitaplara, mecmualara başvurmaktadır. Halbuki, Kuran ve hadisler ideal diete dahil olabilecek pekçok yiyecek maddesini bize bildirmektedir. Mesela Kuran’da 55.ci sure 58.ci ayette “meyvalar, hurma ve nar var” mesajı verilmektedir. Bu ve benzeri mesajlar ışığında zikri geçen bazı yiyeceklere göz atalım.  Kavun

  Sahih-i Buhari’de belirtildiğine göre Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından sık sık yenen meyvalardan biri de kavundur. Kavun ise C vitamini, beta karoten ve potasyum bakımından çok zengin bir yiyecektir. Vücudumuz, aşırı biriken sodyumu, potasyumun yardımı ile elimine etmektedir. Aşırı miktardaki sodyum zararlı kollestetrolün atar damar duvarlarına yapışmasına dolayısı ile kan basınıcının yükselmesine sebep olur. Kavunlar, aynı zamanda pekçok nadir bulunan besleyici maddeler ihtiva ederler. Bunlardan biri de doğum kusurları ve kalp hastalıklarına karşı mücadelede vücut için gerekli olan B vitaminidir.

  Turunçgiller

  Turunçgiller de Kuran ve Hadisler’de isimleri geçen önde gelen yiyeceklerdir. Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdu:

  “Düzenli olarak Kuran okuyan müminin meseli bir portakalınki gibidir ki, portakalın tadı güzel, kokusu güzeldir.” Bütün turuçgiller, C vitamini deposudur. C vitamini güçlü antioksiden özellik gösterir. Yani, kanser ve kalp hastalıklarına sebep olan vücuttaki güçlü oksijen moleküllerini zararsız duruma getirir. Vücut C vitaminini aynı zamanda kollegen üretmek için kullanır ki kollagen, hücreleri birbirine yapıştıran ve sağlıklı tutan maddedir.

  Portakallarda bulunan;

  Hesperidinin, aspirin gibi mide zarına zarar vermeksizin iltihabı durduracak bir madde olduğu Brezilyalı araştırmacılar tarafından ortaya konumuştur. Portakallar ayrıca limon maddesi ihtiva ederler ki bu maddenin kanser hücrelerinin kendi kendilerini yok etmeyi sağladıklarını Wisconsin Medical School Üniversitesinde insan onkolojisi öğretim üyesi Prof. Dr. Michael Gould çalışmaları ile ortaya koymuştur.

  Üzüm

  Kuran, yalnız başına 6 yerde üzümden bahsetmektedir. Aslında, flavoroidlerin en önemli kökeni olduğu yakın zamanda bulunmuştur ki, bu madde kanser için daha düşün risk, daha düşük kollesterol, damar sertliğini önleme ve kalp hastalıkları ile savaşma konularında büyük önem taşımaktadır.

  Kabak

  Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından övülen kabak, bir dizi zengin vitamin, mineral ve bileşik ihtiva etmektedir. Bilim adamları bu özelliklerinden dolayı kabağın iyileştirme diet programlarında kullanılmasını öngörmektedirler. %25 C vitamini, %66 beta-karoten oranları bakımından en zengin köken olması itibari ile kabak çok önemli bir gıda maddesidir. Bilhassa ciğer hastalıklarında aşırı uzun süren dietlerde ihtiyaç duyulan daha fazla vitamin dozaşlarının söz konusu olduğu kabak eşi bulunmaz bir şifa kaynağıdır.

  Kuru Meyvalar

  Kuran ve Hadislere göre meyveler aynı derecede yararlı gıda maddeleridir. Peygamberimiz (s.a.v.) inciri zikretti ve sonra söyledi: “ Eğer cennetten gelme bir meyvayı zikretmem gerekse idi, incirdir derdim. Çünkü cennetlik meyvaların çekirdekleri yoktur. Hemoroid ve gut hastalıkları olanlar bu meyvalardan yesinler.” Buhari

  İncir

  İncir, potasyum ve B6 vitamin zenginliği kadar lifli yapının da en üst örneklerinden biridir. Lifli yapı dışkının yumuşaklığını sağlar, bu ise kabızlık hemoroid ve kolon kanserinin meydana gelmesi riskini azaltır. Lifli yapı aynı zamadan, daha düşük kollesterol ve kalb rahatsızlığı riski demektir. Bilim adamlarının yaptığı çalışmalarda çıkan sonuca göre, günde 10 gr. Lif, yada 6 adet incir yenmesi halinde kalb hastalıklarının riski %30 azalmaktadır. Hurma ve Peygamberimiz (s.a.v.) efendimizin övdüğü diğer lifli yiyecekler de bu özelliği sağlayabilir.

  Müslüman olarak, bizim diyetimizde bu gıdaların yer olduğunun farkında olmalıyız. Allah bize, pekçok güzel yiyeceklerle ikramda bulunmuştur. Kuran’da “... Size verdiğimiz rızıkların temizlerinden yiyiniz. ...” (7/160) ikazı ise çarpıcı bir mana taşımaktadır.   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.63
  Toplam Oy: 118


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.