GİMDES HEYETİ PERDER MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İçinizde hayra çağıran,iyiliği emredip,kötülüğü men eden bir ümmet bulunsun.İşte onlar kurtluşa erenlerdir." Al-i imran 104

Günün Hadisi
"Çoğu sarhoşluk verenin azı da haramdır." Ebu Davud-Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47198567
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES HEYETİ PERDER MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ


  Gönderen:huseyin Tarih: 21/12/2009 14:22
  perder Ülkemizin yüzde 99’u Müslümansa vatandaş ne yediğini bilmeli değil mi?...

  GİMDES HEYETİ PERDER MERKEZİNİ ZİYARET ETTİ

  Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de faaliyet gösteren perakendeci marketler zinciri sahiplerinin kurduğu Perakendeciler Derneği (PERDER) ile bir araya gelen GİMDES yöneticileri ‘helal gıda’ konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulundu ve ‘Helal Gıda’nın perakendecilik sektöründeki geçerliliği ve gereksinimi masaya yatırıldı.


  Toplantıya PERDER İstanbul Başkanı Turan Özbahçeci ve PERDER’in İstanbul’daki yönetim kurulu üyeleri iştirak ederken, GİMDES’den Kurum Müdürü, Danışma Kurul Üyesi Mak.Müh. Mustafa Coşkun. GİMDES Teknik Bilim Kurulu ve Danışma Kurulu üyesi Biyolog Hamit Akçay, GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi ve Başdenetçi Gıda Mühendisi Ali Kaygısız evsahibi Dernek merkezinde hazır bulundular.

  ÜSAME KARAKIŞ’IN HABERİ

  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırma Derneği'nin (GİMDES) üretici talepleri doğrultusunda yaptığı denetimler sonucu verdiği 'Helal Gıda Sertifikası,' tüketicilerin dinen uygun olmayan ürünleri kullanmalarının önüne geçiyor. Şimdiye kadar 20'yi aşkın Firmanın ürününe 'Helal Gıda Sertifikası' verildiği öğrenilirken, GİMDES bünyesindeki uzman kimyager, veteriner, biyolog, gıda mühendisleri ve fıkıh uzmanlarının yaptıkları denetimlerle hem ürünlerinin 'helalliği' tescilleniyor hem de sağlık açısından bir problem olup olmadığına bakılıyor.

  PERDER VE GİMDES YÖNETİCİLERİ SAMİMİ BİR GÖRÜŞME YAPTILAR

  Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de faaliyet gösteren perakendeci marketler zinciri sahiplerinin bir araya gelerek kurduğu Perakendeciler Derneği (PERDER) ile bir araya gelen GİMDES yöneticileri ‘helal gıda’ konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu ve ‘Helal Gıda’nın perakendecilik sektöründeki geçerliliği ve gereksinimi masaya yatırıldı. Toplantıya PERDER İstanbul Başkanı Turan Özbahçeci ve PERDER’in İstanbul’daki yönetim kurulu üyeleri iştirak etti.

  BÜYÜK TEHLİKE: JELATİN
  JELATİNİN YÜZDE 90'I DOMUZ ÜRÜNLERİNDEN İMAL EDİLİYOR!


  GİMDES Kurum Müdürü Mustafa Coşkun GİMDES hakkında kısa bir açıklama yaptıktan sonra, GİMDES Teknik Bilim Kurulu ve Danışma Kurulu üyesi Biyolog Hamit Akçay, GİMDES'in kâr amacı güden bir kurum olmadığını söyleyerek derneğin toplum yararına çalışan bir sivil toplum örgütü olarak çalışmalar yaptığını ifade etti. Bütün dünyada 'Helal Sertifikasını' sivil toplum kuruluşlarının verdiğini söyleyen Akçay, “Nüfusunun yüzde 99'unun Müslüman olduğu bir ülkede insanların ne yediğini bilmek en tabii hakkıdır" dedi.

  Akçay, “Dünyada üretilen jelatinin yüzde 90'ı domuz ürünlerinden imal ediliyor. Jelatin ise bir çok gıda maddesinde yoğunlaştırıcı olarak kullanılıyor. Bunun gibi birçok zararlı ürün mevcut fakat devlet yapısı gereği ürün etiketlerinin üstüne helal damgası vurulamıyor. Türkiye'de etiket yönetmeliğinin değişmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker’le birlikte bu konu hakkında girişimlerde bulunduklarını da belirten Akçay, insanların gıda seçiminde dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizdi.

  TÜRKİYE’DE 20 FİRMA SERTİFİKA SAHİBİ OLDU

  GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi ve Başdenetçi Gıda Mühendisi Ali Kaygısız ise " Günümüzde sıkıntıya düştüğümüz kompleks şeyler var. Helal veya haramlığı tartışmalı olan şüpheli ürünler söz konusu olabiliyor. Şu anda kaynak suyunda bile helal mi–haram mı konusunda şüphelerimiz var. Bu sebeplerden dolayı günümüzde helal ve haram iç içe düşmüş durumda. Burada da helal sertifikalandırmanın önemi ortaya çıkıyor. GİMDES'in sertifika talep eden firmaları yılda iki kez denetime tabi tuttuğunu ifade eden Kaygısız, “İlk denetimi yaparken firmaların haberi oluyor, ikinci denetimde ise habersiz gidiyoruz. Helal Sertifikasını hemen vermiyoruz. Bu işin de belli başlı kuralları var. Şu ana kadar Türkiye’de 20 firma bizden sertifika aldı. Bunun haricinde onlarca firma da sırada bekliyor” dedi


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 29


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.