PEKTİN NEDİR VE MÜSLÜMANLRIN TÜKETMESİ İÇİN GÜVENLİ BİR MADDE MİDİRpectin?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51541301
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  PEKTİN NEDİR VE MÜSLÜMANLRIN TÜKETMESİ İÇİN GÜVENLİ BİR MADDE MİDİRpectin?


  Gönderen:huseyin Tarih: 24/06/2019 12:36
  konferans PEKTİN NEDİR VE MÜSLÜMANLRIN TÜKETMESİ İÇİN GÜVENLİ BİR MADDE MİDİR?

  İşlenmiş gıdalardaki katkı maddeleri ve yapay içerikler, tüketicilere, içeriğin nereden geldiği hakkında çok az şey söyleyen isimlere sahiptir. Bir helal diyeti izliyorsanız, yediğiniz ürünün hiçbir hayvan ürününden elde edilmediğinden emin olmak istersiniz. Reçel gibi jelatin benzeri kıvamda bazı yiyecekler genellikle güvenle yenir, ancak bazıları ise yenmesi güvenli değildir.

  Helal Yemek için Güvenlimidir? Pektin(Pectin) (E440) , reçelleri, jöleleri ve jelleri kıvamlaştırmak ve jelleştirmek için yaygın olarak kullanılan jelatin benzeri bir maddedir. Elma, erik ve portakal gibi meyvelerde doğal olarak bulunur. Pektin bu meyvelerden ısı ve asit ile ekstrakte edilir ve daha sonra muhafaza edebileceğiniz bir sıvı veya toz haline getirilir. Sıvıyı emen, suda çözülebilen bir bileşiktir, bu nedenle jöleler için yararlıdır.

  Pektin, toz formatı meyvelerden türetildiği ve ilave bileşen içermediği için, helal veya vejeteryan diyet uygulayan herkes için uygundur. Jelatin ile karıştırılmamalıdır

  Pektin sıcak su içerisinde erir ve daha sonra etilalkol eklenmesi ile bir jel olarak çökeltilebilir. Toz şeklinde kullanılmasında mahzur olmamasına karşılık sıvı şeklinde kullanılmasında alkol içerebilir olması sebebi ile rizkli olabilir.

  Jelatinimsi doğaya sahip tüm gıdalar pektin ile yapılmaz. Örneğin, jelatin genellikle tatlıları, çorbaları, şekerleri ve jöleleri kıvamlaştırmak için kullanılır. Meyve türevi pektinin aksine jelatin, helal diyetin tüketilmesini isteyen bir Müslüman lçln güvenli değildir. Sığır veya domuz kemikleri, kıkırdak, tendon ve dokularından yapılan bir proteindir. Bir ürün jelatin içeriyorsa, güvenilir bir helal sertifikası olmadığı sürece bundan kaçınmalıdır.

  Pektin, bitkilerin hücre çeperlerinden çıkartılan bir heterosakkariddir. Pektinler, zincir uzunluklarında, karmaşıklıklarında ve monosakkarid birimlerinin herbirinin düzenlerinde farklılıklar gösterirler.

  Asidik şartlar altında, pektin bir jel formundadır ve işlenmiş gıdalarda yenilebilir kıvam artırıcı ajan olarak kullanılabilir. Bu etki özelliği reçel, marmelat ve jöle yapımında kullanılır.

  Biyosentez: Meyve çeperlerinin önemli bir kısmı olan pektin, pektinik aside ve sonuçta pektik aside bozunur. Bu kimyasal bozunma esnasında, meyve, daha yumuşak hale gelir.

  Kimya: Pektin üç ana polisakkaridden teşekkül eder. Farklı pektinlerin gelleşme özellikleri molekülün esterleşmesinin derecesi ile büyük ölçüde etkilenir.

  Tıbda kullanımı: Pektin, boğaz ve ağız rahatsızlıklarının semptomlarının hafifletilmesi için boğaz pastillerinde teskin edici olarak kullanılır. Kollestrol düşürücü olarak ve bazı kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Aşırı miktarda pektin alımı mide gazlanması, kramp, ishal ve gazlanma gibi sindirim sisteminde bazı semptomlar oluşabilmektedir.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.8
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.