Öznesil, ‘helal gıda sertifikalı’ piliç markası ile ihracat atağına başlıyor
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"İçinizde hayra çağıran,iyiliği emredip,kötülüğü men eden bir ümmet bulunsun.İşte onlar kurtluşa erenlerdir." Al-i imran 104

Günün Hadisi
"Çoğu sarhoşluk verenin azı da haramdır." Ebu Davud-Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47198499
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Öznesil, ‘helal gıda sertifikalı’ piliç markası ile ihracat atağına başlıyor


  Gönderen:huseyin Tarih: 12/09/2010 07:26
  konferans Öznesil, ‘helal gıda sertifikalı’ piliç markası ile ihracat atağına başlıyor…

  Malatya'nın beyaz et üreticisi Öznesil, Dünya Helal Konseyi'nin üyesi olan Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES)'den helal gıda sertifikası aldı.

  Hayvan kesimini İslami usullere uygun olarak gerçekleştirdiğini aldığı sertifika ile onaylatan firma, dünyada 2 trilyon dolar olarak ifade edilen helal pazarından pay almayı hedefliyor.


  Hayvan kesimini İslami usullere uygun olarak gerçekleştirdiğini aldığı sertifika ile onaylatan firma, dünyada 2 trilyon dolar olarak ifade edilen helal pazarından pay almayı hedefliyor. Öznesil ile birlikte GİMDES'ten helal gıda sertifikası alan firmaların sayısı 70'e ulaştı. Öznesil Piliç Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Erşan, Türkiye'nin helal gıda sertifikasına sahip üç entegre tavukçuluk firmasından biri olduklarını belirterek, insanlara güvenli, huzurlu ürün sunduklarını söyledi. Sertifika için 3 ay önce başvuru yaptıklarını anlatan Erşan, "Öznesil olarak bugüne kadar kesim ve işleme konusunda, insanların gönül rahatlığıyla tüketebileceği üretim anlayışıyla, İslami usullere uygun çalışma hassasiyetimizi en üst düzeyde tutuk. Yaklaşık 3 ay önce yaptığımız başvurumuzun sonucunu 29 Temmuz'da sertifika aldık. Bu süreçte tesisimiz tamamen, baştan ayağa incelendi. Bu sertifika ile öncelikle hassasiyetlerimizi tescil ettirdik. Ayrıca, ihracat faaliyetlerinde elimizi güçlendiren bir belgeye kavuştuk. Sertifikamızı aynı zamanda Dünya Helal Konseyi'nin üyesi olan GİMDES`ten alarak belgemize uluslararası tescil kazandırdık. Amacımız bu sertifika ile uluslararası pazarlarda var olan prestijimizi daha da artırmak." dedi.

  Helal gıda sertifikası için belirli standartların arandığını hatırlatan Erşan, "İlk önce hayvanların tek tek elle, besmele çekilerek kesilmesi gerekiyor. Hayvanın kesildikten sonra ıslatma suyuna mutlaka girmesi gerekiyor. Bu suyun sıcaklığı 54 derece altında olması gerekiyor. Çünkü sıcaklık yüksek olursa deri eriyerek et ile pis suyun teması sağlanmış oluyor. Biz zaten bu standartlarda üretim yapıyorduk. Zorlanmadan sertifika sahibi olduk." diye konuştu.

  Öznesil, Irak'ın kuzeyine piliç, damızlık yumurta ve piliç ürünleri ihracı çalışmalarını da hızlandırdı. Ortadoğu ve Avrupa ülkeleriyle Rusya'dan damızlık yumurta konusunda büyük talep alan firma, yaptıkları yatırım sonucunda, damızlık yumurta ve civciv üretimini yüzde 50 artırdı. Son iki aydan beri Mısır ve Irak'ın kuzeyine piliç ve ileri derecede işlenmiş ürün ihracatı yaptıklarını ifade eden Muzaffer Erşan, 80 ton ürün ihraç ettiklerini, bu kapsamda Afrika ülkeleriyle de görüşmelerinin devam ettiğini aktardı.

  Sektördeki en büyük sıkıntının enerji fiyatlarının yüksekliği olduğunu vurgulayan Muzaffer Erşan, şöyle devam etti: "Bizim daha rahat bir ihracat yapabilmemiz için enerji fiyatlarının düşmesi gerekiyor. Sektör olarak rekabet halinde olduğumuz ülkelere oranla Türk girişimcileri olarak enerjiye daha fazla ücret ödüyoruz. Enerji fiyatları düşerse işletme giderlerimizle birlikte bize yem tedarik eden üreticilerin de masrafları düşecek. Üretim ve fiyat dünya piyasalarına göre ülkemizde sıkıntılı. Ülke olarak piliç etini diğer ülkelere göre daha pahalıya satıyoruz. "

  Kırmızı etin pahalanmasıyla insanların beyaz ete olan ilgilerinin daha da arttığına dikkati çeken Erşan, "Kırmızı etteki fiyat artışıyla birlikte beyaz ete yüzde 25 oranında talep arttı. Bu tamamen fiyata endeksli değil. Vatandaşlar daha sağlıklı ürünler tercih etmeyi istiyor. Beyaz etin vitamin değeri yüksek hem de kolesterol oranı düşük. Bu yüzden de talep artıyor." diye konuştu.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 18


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.