“İşlenmiş Et Ürünlerinde Tehlikeli Katkılara Son Verilmeli”Kapak konusu ile GİMDES dergisi 33.sayısı
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49735820
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  “İşlenmiş Et Ürünlerinde Tehlikeli Katkılara Son Verilmeli”Kapak konusu ile GİMDES dergisi 33.sayısı


  Gönderen:huseyin Tarih: 10/12/2013 09:20
  ilaclar “İşlenmiş Et Ürünlerinde Tehlikeli Katkılara Son Verilmeli”Kapak konusu ile GİMDES dergisi 33.sayısı çıktı..

  Ülkemizde yapılan çalışmalarda et ürünlerinde izin verilenin çok üzerinde nitrit kullanımı saptanmıştır. Gıda üreticileri doğal katkı maddeleri yerine kimyasal ve sentetik alternatifleri ile insanlığı zehirlemektedirler.

  GİMDES olarak işlenmiş et ürünlerinde kullanılmasını kesinlikle uygun görmediğimiz katkı maddeleri olan MSG, nitrit ve nitrat konusunda haklılığımız her geçen gün artmaktadır.

  Bu sayımızın ana eksenini İşlenmiş et ürünlerinde kullanılan katkı maddeleri oluşturmakla birlikte, yeni bir üretim sistemi olan helal üretim sisteminin başta İslam ümmeti olmak üzere bütün insanlığa sunduğu alternatifleri anlatıldı.

  Dergi içeriğinde;

  GİMDES Başkanı, Dr.Hüseyin Kâmi Büyüközer,İŞLENMİŞ ET ÜRÜNLERİ(SUCUK, SALAM, SOSİS VE PASTIRMA) başlığı ile;
  Takriben tüm işlenmiş et ürünlerinde, sodyum nitrit, katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.Tüketiciler, bilinen et ürünleri ile birlikte sodyum nitrit aldıkları zaman, vücutta nitrosaminler oluşur.Bunlar oluştukları yerde, kolon kanseri, pankreatik kanser dahil, çeşitli kanserlerin gelişmesini teşvik ederler. Bu sebeple Helal Sertifikalandırma prosedüründe GİMDES olarak bu tip katkı maddeli ürünlere kesinlikle izin verilmemekte olduğunu belirterek, zararlı katkı maddeleri olmadan işlenmiş et ürünlerinin mümkün olduğu üzerinde durmaktadır..

  Prof.Dr.Hasan Doğruyol, PEYNİR MAYASI (Rennet) GENEL PROBLEMLER, Etiketlendirme, Enzim karışımları, Peynir mayaları ile bilgi vermektedir.

  Doç.Dr.İlker Alat,HELAL SAĞLIK POLİTİKALARINI TALEP ETMENİN HAKLILIĞI, başlıklı yazısında Helal Sağlık Politikalarını talep etme haklılığının sadece bir tek kaynaktan beslenen bir haklılık durumu olmadığını bunun kanunî, dini, ruhi, sosyolojik, ekonomik ve felsefî bir çok farklı unsurlarını belirterek,bu pozitif değerleri 'Helal Sağlık Politikaları'nı talep etme hakkını veren yönleri açısından irdelemektedir.

  Prof.Dr.Mustafa Nutku,Helal Gıda Hatıraları,yazısında helal süt konusunu işleyerek, Eşeğin etini yemenin Müslümanlara helal olmaması sebebiyle sütünün de helal olmamasına rağmen, eşek sütünden sanki helalmiş gibi televizyonda bahsedilmesi ve Müslümanlara bu konudaki haramın helalmiş gibi gösterilmesi konusunda ki yanlışlıklara değinmektedir.

  GİMDES dergisi 33.sayısında,Veteriner Hekim,GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi,Mustafa İNAL, İşlenmiş Et Ürünlerinin Güvenilirlik Durumu, GİMDES Fıkıh Kurulu Üyesi, Sadettin Ekinci, KILIK KIYAFETTE HELLALLİĞİN BİR BAŞKA BOYUTU,GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi,Yüksek Kimyager,Murat Sayın, E 250 (SODYUM NİTRİT) E 251 (SODYUM NİTRAT )NEDİR?, Münevver Bitigen, Helal ve Temiz Rızık, GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi,Gıda Mühendisi,A.Hayreddin İşbilir, Meyve Suları, Beslenme Uzmanı,Semra Hatipoğlu, Besin Saklama Yöntemleri, Helal Tarifler sayfasında, Yoğurt, konusu ile GİMDES Baş Denetçisi,F.Füsun Menteş, yazıları ile okucularını bilgilendirmektedirler.

  ilaclar


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.