ONBİR AYIN SULTANI RAMAZAN AYIMIZA KAVUŞUYORUZ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51337354
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ONBİR AYIN SULTANI RAMAZAN AYIMIZA KAVUŞUYORUZ


  Gönderen:huseyin Tarih: 17/06/2015 00:12
  kadir ONBİR AYIN SULTANI RAMAZAN AYIMIZA KAVUŞUYORUZ
  İFTAR DEĞİL ORUÇ AYIMIZDIR RAMAZAN...


  İslam alemi için önemli bir yere sahip olan Ramazan ayının ilk günü, miladi takvime göre 18 Haziran'a denk geliyor. İlk iftarın yapılacağı 18 Haziran'da oruç tutmak isteyenler 17 Haziran'ı 18 Haziran'a bağlayan gecede sahur yapacak.
  Bu ayın içerisinde Kadir Gecemizi karşılayacağız. Yine bu ayın içerisinde 17 Ramazanda bütün dünya ile birlikte Dünya Helal günümüzü 4. defa kutlayacağız.
  Allah’ın Nebisi(sav) Ramazanı nasıl tarif ediyor ve onunla ilgili neler vaat ediyordu bize? Kur’anımızda orucu emreden ayetlerdeki ifadeleri defalarca incelemeli, üzerinde düşünmeliyiz.

  Şu hadisi şerifleri defalarca okuyup düşünelim, kendimizi muhtevasına uyarlayalım: “Kim tam bir imanla ve ecrini Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, onun geçmiş ve gelecek günahları mağfiret olunur.”
  Ashab-ı Kiram’dan Ubade İbnu’s-Samid (ra) diyor ki: Ramazan ayının geldiği günlerden birinde Resulullah (sav) şöyle buyurdular:
  “Size Ramazan geldi. O bir bereket ayıdır; O ayda Allah sizi zengin edecek: Rahmetini indirecek, hataları temizleyip dualara cevap verecek. Allah sizin yarışınıza bakıp sizinle meleklerine övünecek. O halde içinizdeki hayır arzularını Allah’a gösterin. Bedbaht; bu ayda Allah’ü Teala’nın rahmetinden mahrum kalandır.”

  Şunlardan Uzak Duralım:

  Dedikodu, malayani, boş lafları dinlemekten, konuşmaktan uzak olmaya çalışalım.

  Bugüne kadar gereken dikkati göstermemişsek , gıdalarımızın , ilaçlarımızın , kozmetik ürünlerimizin helal ve tayyib olup olmadıklarına daha biraz dikkat ve itina göstermeye gayret edelim. Bu anlayışla alışveriş yaptığımız marketleri, kasapları, fırınları, pastaneleri yeniden gözden geçirelim. Kafirlere, zalimlere fayda sağlıyacak alışverişlerimizden vazgeçelim. Müslümanların maslahatına yönelik Küresel Boykotu bütün gücümüzle devam ettirelim

  Bu ayın içerisinde Kadir Gecemizi karşılayacağız

  Yine bu ayın içerisinde 17 Ramazanda bütün dünya ile birlikte Dünya Helal günümüzü 4. defa kutlayacağız.

  100 yıldır büyük tehdit altında bulunan ve bu sebepten dolayı, en önemli farzımız durumuna gelen Helalen Tayyiben Gıdalarımızı hatırlatmak, farkındalığını yaymak maksadı ile 3 yıldır kutladığımız bu günümüzü, bu yıl da görkemli programlarla kutlayacağız.

  17 Ramazanın Helalle alakası nedir?

  3 yıldır, 17 Ramazan Dünya Helal gününü dünyada ve ülkemizde yoğun bir ilgi ile kutladık. Ramazana girerken yeniden 17 Ramazan Dünya Helal Gününü kutlayacağız. Bu yıl dünyada ve ülkemizde Dünya Helal Gününü daha coşkulu daha görkemli olarak kutlamaya hazırlanıyoruz. WHC üyeleri geçen yıllar, ülkelerinde ayrı ayrı etkinliklerle Dünya Helal günü’nü kutlamışlardı. Bizim ülkemizde de GİMDES ve Halal Dunya Marketleri şubeleri önderliğinde etkinliklerle bu günü kutlamıştık.

  Evet yeni bir Ramazana giriyoruz. Rabbimiz hayırlı, huzurlu ve bereketli kılsın.

  4 Temmuz Pazartesi günü 17 Ramazan’da Dünya Helal günümüzü kutlayacağız.

  Neden 17 Ramazan?


  Çünkü helal konusundaki ilk ayet olan Enfal Suresinin 69. ayeti hicri 624, Ramazanın 17. günü, İslam ve küfrün ilk savaşı olan Bedir Savaşında nazil oldu.

  Peki, ayet-i kerimede Rabbimiz ne diyor?

  “Artık elde ettiğiniz ganimetten helâl ve tayyib olarak yiyin ve Allah’tan korkun! Şüphesiz ki Allah, Gafurdur (çok bağışlayandır), Rahîmdir (çok merhamet edendir).”

  Öncelikle, gönüllü GİMDES gençliğini bu duyarlılık ve sağladıkları farkındalıktan dolayı tebrik ediyorum.

  İnsan bedeni, altın ve zümrütten yapılmış bir saray da olabilir, çer çöpten teşekkül etmiş bir derme çatma yapı da olabilir. Bu beden binasının inşası ise, yiyip içtiklerimizle doğrudan ilgilidir.

  Sağlıklı bir ruh hali ve olgun bir insan yapısı, ancak helal ve tayyib gıda ile beslenen bir beden bütününde bulunabilir.

  ‘Gıda terörü’ne maruz kalan bir insan, sonrasında her türlü teröre gıda olmaktadır.

  Yani sağlıklı, olgun, hamiyetli, vatanperver, dindar bir nesil inşa etmek istiyorsak, işe yiyip içtiklerimizin helal mi haram mı olduğu konusundan başlamalıyız.

  Tayyib, yani güzel insanlar istiyorsak, tükettiğimiz gıdaların helal yoldan kazanılmış ve Allah’ın haram kılmadığı helal ve tayyib ürünlerden olmasına dikkat etmeliyiz.

  Helal ve Tayyib. Bu iki kavramı dünyamızın, kafamızın ve kalbimizin odağına oturtmalıyız

  Bu, kimseye tuhaf gelmesin. Her meselede, din üzerinden siyasete evrilen bir konu gibi anlaşılıp yanlış yorumlar yapılmasın.

  Bu durum, İslam’ın her meselesinde olduğu gibi, fıtratla alakalıdır.

  Dinin sadece Müslümanlara emrettiği bir konu olmaktan öte, bütün insanlığın selameti için Rabbimizin kullarına sunduğu yaşam reçetesidir. İnsan ya kendi heva ve hevesinin esiri olacaktır, ya da Allah’ın emrettiğini yapacak ve yasak ettiklerinden kaçacaktır. Aklı yerinde olan insan, ikincisini seçecektir, seçmelidir.

  Evet yeni bir Ramazana giriyoruz. Rabbimiz hayırlı, huzurlu ve bereketli kılsın.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.