10 SORUDA HELAL VE TAYYİB BESLENMENİN ÖNEMİ VE GİMDES?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50227033
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  10 SORUDA HELAL VE TAYYİB BESLENMENİN ÖNEMİ VE GİMDES?


  Gönderen:huseyin Tarih: 23/01/2016 08:09
  kadir 10 SORUDA HELAL VE TAYYİB BESLENMENİN ÖNEMİ VE GİMDES?

  Yaklaşık yüz yıldan beri küresel ekonominin batı kaynaklı merkezler tarafından kontrol edilir duruma geldiği inkar edilemez bir gerçektir. Teknoloji ve teknolojinin kullanımı ile elde edilen üretim araçları ve tüm üretimler de ister istemez aynı merkezlerin kontrolu altına girmiştir.

  Bu sebepten dolayı, dünyada yıllar önce Museviler kendi inançlarına göre yiyecek ve içeceklerini Kosher inancına göre sertifikalandırarak yeme içme meselelerine çözüm bulmuşlardır. Hiçbir inanışa uymayan Vejeteryan’ların özel isteklerinin sonucunda oluşturdukları bir Vejeteryan sertifikası da bulunmaktadır. Dünyada böyle bir gerçek varken iki milyarlık İslam aleminin bu dünya şartları içerisinde ümmet olarak helal sertifikalı ürünleri neden olmasın? sorusu ile harekete geçen Müslümanlar, yaklaşık 50 yıl önce , başta ABD’de olmak üzere, daha sonra yer yer başka ülkelerde Helal Sertifikalama yapan sivil toplum kuruluşları ortaya çıktı.

  Türkiye’de önce ferdi olarak , daha sonra bazı cemaatlerin hassasiyeti olarak başlayan gıdaları sorgulama, helal gıdayı arama hareketleri, 1984’de bilimsel temellere oturtma çalışmaları ile devam etmiştir. Bu dönemde “ GIDA RAPORU. Yediklerimiz, İçtiklerimiz Helal mi? Haram mı?” kitabı önemli bir yer tuttu. Bu dönem, bir arayış içerisinde 2005 yılına kadar devam etti. En nihayet , gayet mütevazi bir kadro ve sınırlı imkânlar içerisinde GİMDES(GIDA VE İHTİYAÇ MADDELERİ DENETLEME VE SERTİFİKALAMA ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ) kuruluşunu tamamladı.

  1-HELAL YEME İÇMENİN TEMEL DAYANAĞI NEDİR?

  HELAL, bir Müslümanın Hayat standardının olmazsa olmazını teşkil eder. Doğumundan ölümüne kadar HELAL dairesi içerisinde yaşamak en önemli hedefidir. Bu hedefinin en önemli halkası ise HELAL Lokma’dır.

  Boğazından geçecek her lokmanın hesabını Allah(cc)’a vermek zorundadır. Bu sebeple, bir Müslümanın yediği içtiği her lokmanın mutlaka HELAL olması şarttır. Maddi ve manevi hayatının sağlıklı ve feyizli devam edebilmesinin en önemli güvencesi HELAL Lokmadır.

  Helal ne demek? Bütün mevcudatın yaratıcısı ve sahibi olan Allah(CC)ün izin verdiği, meşru kıldığı herşey.
  Haram ne demek? Allah(CC)ün izin vermediği, yasakladığı ve meşru kılmadığı herşey.
  Helalde iyilik, güzellik, temizlik ve sağlık vardır. Haramda ise çirkinlik, pislik, habislik ve hastalık vardır.
  Çok az istisnalarla, tüm saf ve temiz şeyler Helal kılınmıştır.
  2-HELAL SERTİFİKA NEDİR?

  Helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Ayrıca Helal Sertifikalama. Ülke yönetiminin kontrol birimlerine gıda emniyeti konusunda destek hizmeti de sağlar.

  3-NİÇİN HELAL SERTİFİKASINA İHTİYACIMIZ VARDIR?

  Helal sertifikalama, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 2 milyar Müslüman’ı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır.

  4-HELAL SERTİFİKALANMIŞ ÜRÜNLER İÇİN PAZAR SAHASI NEDİR?

  Helal sertifikalanmış ürünler için Pazar çok büyüktür. Dünyadaki yaklaşık 2 milyar Müslüman’ı, milyonlarca Helal sertifikalanmış ürün tercih eden insanları kapsamaktadır.15 milyon Amerika’da, 50 milyon Avrupa’da, 360 milyon Afrika’da, 950 milyon Asya’da, 300 milyon Ortadoğu’da yaşamaktadır. Kaynaklar, Helal gıda pazarının yıllık potansiyel talebinin 850 milyar ABD Doları ,tüm helal ürün ve hizmetlerin 2.5 trilyon ABD Doları civarında olduğunu belirtmektedir. Ama bu pazarın, Müslümanlar tarafından, henüz %16’sı gerçekleştirilebiliyor.

  5-Peki GİMDES bu sertifikaları neye göre veriyor ve bünyenizde hangi nitelikte insanlar çalışıyor? Uzman bir Gıda mühendisi bir Fıkıhçı vb. nitelikte insanlar bu işin içinde mi? Helal Sertifika almanın, üretici ve tüketici yönünden yararları ve zararları sizce nelerdir?

  Helal Sertifikalama, Ürünleri, katkı maddelerini, hazırlama ve işleme yöntemlerini, temizlik ve sağlık şartlarını, katı güvenlik kuralları içinde denetleyen tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunar, Çeşitli kalite ve güvenlik standartlarına uygun ve yeni teknolojilere, yeni katkı maddelerine adaptasyonu seri bir şekilde takip edebilen, bünyesinde Fıhıh istişare heyeti, Teknik Bilim İstişare heyeti, gıda, kimya, veteriner, ziraat, biyoloji ve genetik biyoloji, işletme ve ilahiyat mezunu olarak helal bilginin eğitimini almış kilit personel tarafından uygulama ve denetimi gerçekleştirir. Ürünün ve üreticinin küresel İslam içinde tanınmasını ve tanıtılmasını sağlar.Çeşitli ülkelerde açılan fuarlarda katılımına destek verir. Tüketiciye de imani bir meselesi olan, helal ve tayyib şartlarda ürün temin edebilmesine, biniçlenmesine hizmet eder.

  6-Belgenin geçerlilik süresi ne kadardır? Yenileme yapmayan firmaların ürünlerini kullanmak sizce uygun mudur?

  Belgenin geçerlilik süresi ilk alışta bir yıllık, devamında ise firmanın isteğine göre iki yıllık periyodlarda devam etmektedir. Yenileme yapmayan, yenilenmiyen veya major bir uygunsuzluk sebebi ile iptal edilen sertifikalar internet sitelerimizde ve broşürlerimizde sebepleri ile birlikte ilan edilmektedir. Kontrol ve denetimlerimizin sürdürülmediği şartlar için GİMDES o ürünler için hiçbir güvence veremez.

  7-Belge daha çok hangi üründen ve hangi ülkelerden talep ediliyor?

  Bütün dünyada müslümanların farkındalığının ve bilincinin artış göstermesi, helal ürün talebini yaygın bir şekilde artırmıştır. Tesbitimize göre, bugüne kadar GİMDES helal sertifikalı ürünlerin 75 ülkeye ihracatı gerçekleştirilmiştir.

  8-Firmaları denetlerken sizden gizli iş yapmadıklarını nasıl anlıyor ve onlara nasıl güveniyorsunuz?

  Ürün çeşitlerinin hassasiyetine göre yılda enaz 2, gerekirse 12 defa habersiz fiili denetim yapılır. Ürünlerin içeriklerinin kritik bilgileri için üretim bandından, mamul madde deposundan, market raflarından nümuneler alınarak laboratuar analizleri yaptırılır. Kesimhanelerde kamera sistemi zorunludur. Merkezimizden canlı takibi yapılır.

  9-Helal Dünya Marketlerinin dünyadaki büyüklüğünü ve Türkiyedeki hacmi ne kadardır ve neden bir bakkal misali her yerde bir helal market yoktur? Bunun sebepleri sizce nelerden kaynaklanmaktadır, halkımıza bu noktada bir sorumluluk düşer mi?

  Helal Dünya Marketleri’nin şubelerini açan market sahipleri “Amacımız insanları bilinen ve güvenilen bir kurum tarafından verilen helal sertifikalı ürünlerle, insanlara helal ürün satmak. Bu işin hem ticari hem de manevi özelliği var. Boğazımızdan geçmeyen bir lokmayı başkasına satmaya hakkımız yok” diyerek çalışmalarını sürdürmektedirler.

  GİMDES’in sertifika verdiği 500 kadar firmanın, 10 bin çeşit ürünlerinin bulunduğu marketlerde tavuk, kırmızı et ürünleri, peynir, dondurulmuş gıdalar, süt, kaşar, un, yağ, çay, şeker, su, makarna, bal, ayran, yoğurt, tahin, pekmez, çikulata, unlu mamuller, baharatlar, şekerli ürünler gibi ana gıdaların yanı sıra bebe ve yetişkinler için şampuan ve diş macunu gibi kozmetikler de satışa sunuluyor.Tamamını görmek için tıklayın... HELAL GIDA SERTİFFİKASI .Marketlerde satılan tüm ürünler Gıda ve İhtiyaç maddeleri denetleme ve sertifikalandırma araştırmaları derneği GİMDES tarafından denetlenmiş ve sertifikalandırılmış olmaktadır.

  Bugüne kadar 35 şube, müteşebbis kardeşlerimiz tarafından faaliyete geçirilmiştir. Halkımızın bilinçlenme ve farkındalığı artıkça HDM alış veriş merkezlerine ilgi artmaktadır ve sayıları çoğalmaktadır.

  Bu marketlere ulaşmak için tıklayın halal dunya marketleri

  10-Günlük olarak tükettiğimiz gıdaların hangisinin içinde en fazla katkı maddeleri kullanılmaktadır? Katkı maddesiz üretim mümkün müdür?

  Üreticiler tarafından raf ömrü uzun tutulmak istenen ürünlerde çoğunlukla katkı maddesi kullanımı daha fazla oluyor. GİMDES haram ve zararlı katkı maddelerine kesinlikle izin vermemektedir

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.80
  Toplam Oy: 21


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.