OKULUNUZDA SUNULAN YEMEKLERİNİZ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50266238
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  OKULUNUZDA SUNULAN YEMEKLERİNİZ


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/09/2008 08:05
  okul GİMDES BASIN BİLDİRİSİ:
  SAYIN OKUL YÖNETİCİLERİ!
  OKUL AİLE BİRLİKLERİ!
  ÖĞRENCİ VELİLERİ! VE SEVGİLİ ÖĞRENCİLER!
  OKULUNUZDA SUNULAN YEMEKLERİNİZ GERÇEKTEN SAĞLIKLI VE HELAL MI?

  Yurdumuzda ilk ve ortaöğretimin yeni bir ders yılına başladığı bugünlerde, istikbalimizin teminatı dediğimiz, gözbebeğimiz çocuklarımızın okul kantinlerinde ve yemekhanelerinde maruz kalacakları sağlıksız ve geleceklerine dönük tahribatlar yapabilecek tehlikeli beslenme şartlarına ve hep beraber bu kötü şartlardan çocuklarımızı korumak için yapılması icab eden hususlara dikkatlerinizi çekmek istiyoruz.

  GİMDES(Gıda ve İhtiyaç Maddelerini Denetleme ve Sertifikalama araştırmaları) Derneği olarak geçtiğimiz yıllarda da gerekli uyarıları yapmaya çalıştığımız gibi bu yıl da bu uyarımızı yeni şartlar çerçevesinde yapmak istiyoruz.

  Türkiye toplamında ilk ve orta öğretim okul sayısı 42600, öğrenci sayısı ise14.2 milyona ulaşmış bulunmaktadır.

  Yapılan bir araştırmaya göre, sadece İstanbul’da, 1490 ilköğretim, 696 da lise bulunuyor. Bu okullardaki kantinlerin sayısı da 2 bin 100’e ulaşıyor. Kantin bulunma oranı ilköğretimde %98.3, liselerde ise %100 olduğu tesbit edilmiştir.

  Geçen yıla kadar Milli Eğitim Bakanlığının okul kantinleriyle ilgili herhangi bir yönetmeliği yok idi. Nihayet birçok sivil toplum kuruluşları ile eş zamanlı olarak yaptığımız ikazların da etkisi ile geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı bir yönetmeliği devreye soktu. Böylece, her yıl birçok okul kantininde satılan yiyecekler yüzünden zehirlenen öğrencilerin, sağlıksız beslenmelerine neden olan ürünlerin satışının, bu kantinlerde satılan yiyecek ve içeceklerin tetiklediği çocuklarda gözlenen obezitenin, diş çürümelerinin ve gelişme geriliğinin önü alınabilecek bir konuma gelinmiştir.

  Ancak, bu yönetmeliğin sağlıklı yürüyebilmesi için okul yönetimlerine, okul aile birliklerine, öğrenci velilerine ve bizzat öğrencilere önemli görevler düşmektedir.

  Okul kantinlerini işletme veya ihale ile kiraya verme yetkisi, okul aile birliklerinde bulunuyor. Kantinlerin denetimi ise okul yöneticilerine bırakılıyor. İşletmesi ihaleyle verilen kantinlerden elde edilen net kira gelirinin yüzde 80’i okul aile birliğine, yüzde 10’u ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gidiyor. Kalan yüzde 10 ise İl Milli Eğitim Müdürlüğüne veriliyor.

  Bu sebeple, adı geçen kurumlar okul yönetimlerine emanet edilen öğrencilerimizin hem maddi ve hem manevi ihtiyaçlarının sağlıklı ve inançlarına uygun şartlarda sağlanmasından birinci elden sorumlu olmaktadırlar.

  Geçen yıl, İstanbul Kantinciler Esnaf Odası’nın İstanbul’da 2 bin veli ile görüşerek yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, velilerin yüzde 40.4’ü okul kantinlerinde satılan gıdaların sağlıklı olmadığını düşünüyor. Velilerin yüzde 84.4’ü, çocuklarının kantinlerde satılan fast food ürünlerini, asitli içecekleri tüketmesini istemiyor.

  Ayrıca bizim yaptığımız araştırmalarda pekçok öğrenci velisi de okuldaki beslenme uygulamalarında sağlıksız gıdalarla birlikte İslam fıkhında haram kabul edilen katkılardan oluşmuş gıdaların satışının da önlenmesini, dini inançları sebebi ile okulda horlanmamasını, hatta azınlık bazı marjinal noktaların yaygaralarına rağmen çocuklarının okul şartlarında ibadetlerinin serbestçe yapabilmelerinin sağlanmasını istemektedirler.

  Bilhassa bu yıl okullarımızın açılış tarihinin, Müslümanların önemli bir ibadet ayı olan Ramazana tesadüf etmesi ile oruçlu olabilecek öğrencilerin bu ibadetlerini yerine getirmede herhangi bir engelin oluşmasına fırsat verilmemesini önemle belirtmişlerdir.

  2008-2009 öğretim yılının milletimize ve öğrencilerimize hayırlı olması dileklerimizle…..

  GİMDES

  Yönetim Kurulu Başkanı

  Dr.Müh. H.K.Büyüközer.

  Tekstilkent.B5Blok. Büro No76 ESENLER/İSTANBUL
  Tel: 0 212 438 33 18 Faks: 0 212 438 33 19
  GSM: 0 535 298 08 96

  www.gimdes.org www.gimdes.com irtibat@gimdes.com
  www.gidaraporu.com hbuyukozer@hotmail.com


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.92
  Toplam Oy: 41


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.