ÖNCE YOLDAŞ, SONRA YOL
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51273563
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  ÖNCE YOLDAŞ, SONRA YOL


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/07/2019 02:17
  konferans ÖNCE YOLDAŞ, SONRA YOL…

  " Onun (şeytanın) hakkında şöyle yazılmıştır: Kim onu yoldaş edinirse bilsin ki (şeytan) kendisini saptıracak ve alevli ateşin azabına sürükleyecektir."(Hac.4)


  Bir yola gideceksen ve o yolun sonunda umduğuna ermek istiyorsan eğer, yoldan önce kiminle o yola çıktığına daha çok dikkat etmelisin. Niyete uygun yol arkadaşları bulmalısın. Müslüman’ca düşündüğümüzde yola göre yoldaş seçimi yapmaya çalışmak doğru bir karardır.

  Maksadına göre yolların çeşitli olması seni şaşırtmasın, yolların her birisi tek başına doğru yol olarak seni gideceğin istikamete götürüyor olmalıdır. Ayrı ayrı maksatlı hedeflere götüren yollar için seçeceğin yoldaşları da yoluna göre ayrı ayrı seçmelisin. Bizim yoldaşlığımız sadece dünya için olmamalıdır. Aile kurmada olsun, mesleki ve ticari faaliyette olsun, komşulukta olsun, siyasette olsun beraber yürünecek kişilerin özellikleri ona uygun seçilmeli. Yoksa birlik ve beraberlik te olmaz, o yolculukta hayır da olmaz, bereket de olmaz, yol da bitmez.

  Müslüman’ın yolu bellidir. Bu yol, çağımızda sapık itikadi tartışmalarla karıştırılmış kafalar sebebi ile yeniden belirlenecek olan bir yol değildir. Muhtevası, güzergâhı ve işaretleriyle Kuran’da açıkça belirlenmiştir. Peygamberimiz(sav) tarafından uygulaması yapılmıştır. Mesele, o yola düşecek olanlarla ilgilidir. Bu nedenle, işitip itaat etmek, teslim olmak, yoldaşlık etmek asıldır.

  Yoldaş seçimi zor mudur? Elbette zordur ama bu hizmetten kaçmaya bahane olmamalıdır. Kalabalığın sayısı önemli değildir. Kalite ve vasıf yolcularla ilgili en önemli ve yeterli özelliklerdir.

  Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Bu bakımdan ilişkileri, Allah’a teslimiyetten dolayı kardeşçe, olmalıdır. Müslüman’ın malı, canı ve namusu kardeşine haramdır. Biri birinden emin olmalıdır. Birinin kendisi için istediğini kardeşi için de istemedikçe imanı güvende değildir. Müslüman kardeşliği, başka dayanışmalara ve akrabalıklara benzemez.

  Yoldaşlıkta sadakat önemlidir. Söz namustur. Baş başa baş ta şeriata bağlı olmak esastır. Tarihten çarpıcı örnek olsun diye iki örnek vermek istiyorum.

  Uhud savaşı için yola çıkıldığında, daha önce Müslümanların müşriklerle ilk savaşı olan Bedir’de Allah’ın yardımı ile zafer kazanılmıştı, arkasından yapılan Uhud savaşı için yola çıkıldığında biraz kazanılan zaferin rehaveti ve yoldaşlığın gereğini yerine getiremeyen, ganimet derdine düşen okçular tepesindeki sahabenin sadakatsizliği ve ihaneti sonucunda Müslümanlar sıkıntıya düştüler, zarara uğradılar ve Uhud savaşı kaybedildi.

  Kur’an daki Talut ve Calut kıssası da ibret verici bir olaydır. Bu olayda da, Allah yolunda savaşmak isteyenler, savaş mecbur kılınınca bir kısmı çekildi. Kalanlarla yola devam edilecekken, bir kısmı komutan Talut seçildiği için itiraz ederek çekildi. Kalanlarla devam edilirken bu defa su ile imtihan edildiler, komutana itaat etmeyerek çoğunluk ırmaktan su içerek takatsiz kaldılar, çekilmek zorunda kaldılar. Kalanlarla devam edildi. Kendilerinin 'Allaha kavuşacağını bilenler ise: "Nice az bir topluluk çok olan topluluğu Allah’ın izniyle yenmiştir. Allah sabredenlerle beraberdir" dediler. Calut ve ordusuna karşı çıktıklarında, "Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır ve sebatımızı artır, kâfirlere karşı bize yardım et" dediler. Bütün bu merhalelerden geçen az bir topluluk Calutu ve ordusunu Allah’ın izniyle bozguna uğrattılar.

  Bu güne kadar, insanlar bu iki örneğe benzer sayısız imtihan örneklerini yaşayarak bugüne geldi ve yola devam ediyor. Yol, yoldaş, yol azığı, yoldaşın sadakati, yoldaşın ihaneti bunlara yüklenen anlamlar. Bunlar, tabi tutulduğumuz dünya yolculuğunda, önemli ve ana hatları kullara da bırakılmamış, sınırları, kuralları belli kavramlardır. Müminler ancak kardeştirler ifadesine göre bu çerçevede her yolculukta bir hukuk tahakkuk etmektedir. Bunun hesabı ise ALLAH(CC) tarafından Ruz’u mahşerde yapılacaktır

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.