OBEZİTE VE KORUNMA ÇARELERİ...
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49777505
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  OBEZİTE VE KORUNMA ÇARELERİ...


  Gönderen:huseyin Tarih: 19/11/2017 02:49
  konferans OBEZİTE VE KORUNMA ÇARELERİ..

  . Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER


  Önemli bir tehlike ile karşı karşıyayız!
  Hangi iş ile uğraşıyor olursak olalım bu mesajımızı mutlaka okumalı ve hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için gerekli tedbirleri bir an önce almalıyız.

  Hastalıkların yarıdan fazlasının temel nedeni beslenme ile ilgili. Ya düzensiz ya da dengesiz beslenme sonucu şekerden tansiyona, kalp krizinden solunum rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalık ortaya çıkmaktadır. Aşırı kilolu olmak ya da kilo alamamak başlı başına bir hastalık. Ülkemizde köyden kente göç sonucu yaşanan fastfood alışkanlıkları bunları tetiklemektedir. Çocuklarımızı ya da kendimizi ödüllendirmek için yediğimiz fasfood ürünler aslında ödülden ziyade bir ceza. Bir de bunun üzerine aşırı hormonlu, suni gübreli hızlı yetiştirilmiş sebze ve meyvelerin sebep olduğu kanserojen etkiyi ekledikmi karşımıza bugünün Türkiye’sinde yaşanan gerçekler çıkıyor.

  TÜRKİYE, OBEZİTEDE AVRUPA 1.Sİ DÜNYA 8.Sİ OLMUŞ

  Sağlık Örgütlerinin verilerine göre TÜRKİYE AŞIRI ŞİŞMANLIKTA AVRUPA 1.Sİ DÜNYA 8. olmuş durumda.Ülkemizin nüfusunun hızla yaşlandığı düşünüldüğünde bu durum daha fazla hastalıklara sebep olacaktır. Ayrıca ekonomiye getireceği yük de cabası. Çare doğru beslenme bilincinin yaygınlaştırılması. Dengeli ve düzenli beslenmeyi devamlı bir şekilde sağlayabilmektir. Torunlarımızla sağlıklı bir şekilde uzun ve mutlu bir ömür geçirmek istiyorsak yapmamız gereken temel iş beslenmemize dikkat etmektir.

  Akdeniz tipi beslenme, pek çok bilim adamına göre en sağlıklı beslenme tarzlarından biridir. Akdeniz tipi diyetin en önemli özelliği ise sebze ve meyve yönünden zengin olmasıdır. Kanserden korunmak için Akdeniz tipi beslenmenin ana ögesi olan sebze ve başta Elma olmak üzere meyvenin bol miktarda ve yağ olarak da sızma zeytinyağı tüketilmesi konusunda toplum teşvik edilmeli, bilinçlendirilmelidir.

  Ayrıca okullarda başta Elma olmak üzere meyve, salata ve süt gibi gıdaların öğrenciler tarafından bol miktarda tüketilmesini sağlayacak çalışmalar yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu da önemle vurgulamalıyız.

  Nüfusumuzun %35’i obozite tehdidi altında yaşıyor. Bu hastalıkların oluşmasında %70 modernitenin sunduğu başta margarinli, trans yağlı, katkı maddeli gıdalar oluşturmaktadır.

  DİNİMİZ İSLAMIN MESAJINA KULAK VERMELİYİZ

  İslam, dünya hayatımızın her noktası için mesajı olan bir dindir. Dolayısıyla müntesiplerini çizgileri, sınırları belli bir yaşam tarzına uymayı istemektedir. Böyle bir istek söz konusu olunca, günlük yaşantımızda önemli yer tutan gıdalarımıza dikkat etmemiz de dinin bir emri olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Öncelikle boş ve aldatıcı reklamlara aldanmadan, Müslüman olarak biz demeliyiz ki " Arkadaş ! Yiyen yesin, satan satsın, ama ben yemek istemiyorum. İrademin dışında, bilgimin dışında, beni aldatarak kimse bana dinimde haram kılınan gıda maddesini yedirme hakkına sahip değildir."

  Tüketiciler olarak bu hakkımızı almak istiyorsak, önce "bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" kavlince bilgimizi ve şuurumuzu artırmak zorundayız. Alışveriş yaptığımız, market, bakkal ve büfe sahiplerini ikaz edeceğiz. Bir yandan bilmediğimiz, tanımadığımız gıda maddelerini satın almaya paydos diyeceğiz. Ambalajların üzerindeki etiketleri dikkatlice okuyacağız. Bu aldatmacaların olduğu bir ortamda etiketleri okumak da yeterli olmayacaktır. En iyisi imalatçılar, irili ufaklı marketçiler, bakkallar, büfeciler, lokantacılar ve resmi görevliler ikaz oluncaya kadar bu tür ürünleri boykot etmek en tesirli silahımız olacaktır.

  Ebu Hureyre (r.a.) rivayet ettiğine göre; Resul-û Ekrem (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
  "Allah yolunda sefer yapmış, üstü başı tozlanmış bir adam ellerini göklere uzatarak "Ya Rabb, ya Rabb!" diye yalvarıyor. Halbuki onun yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, gıdası haramdır. Böylesinin duası nasıl makbul olur?”( Müslim)

  EN İYİSİ HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI ÜRÜNLERLE BESLENMEK

  Helal ve tayyib sertifikalama nedir? Niçin helal sertifikasına İhtiyacımız vardır?


  Helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır. Ayrıca Helal Sertifikalama Ülke yönetiminin kontrol birimlerine gıda emniyeti konusunda destek hizmeti de sağlar. Helal sertifikalama, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 2 milyar Müslüman'ı ve de helal ürün yemeği tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır.

  Bu gün ülkemizde bu fonksiyonu garantili bir şekilde gerçekleştiren kurum GİMDES’dir. GİMDES’i yakından inceleme ve tanımanız menfaatiniz için elzemdir. Yine bu kurumun kontrolunda olup çeşitli şehirlerimize yayılmış 50’ye yakın HALAL DUNYA MARKET şubelerini ziyaret edip sırf GİMDES’in kontrolundan geçmiş ürünleri satın almanız inancınız ve sağlığınız için önemlidir.

  Helal Sertifika, isteğe bağlı olabilecek bir belgedir. Müslüman tüketici Helal Sertifikalı ürün talebinde ne kadar samimi, ne kadar istekli ve ne kadar ısrarlı olabilirse uygulama o kadar yaygın ve güçlü olabilecektir.

  Siz siz olun maddi ve manevi sağlığınızla yakından ve bilinçli bir şekilde ilgilenin

  LÜTFEN TIKLAYINIZ:

  GİMDES KİMDİR?

  HALAL DUNYA MARKETLERİ

  HELAL SERTİFİKALI ÜRÜNLER


  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 9


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.