NEDEN TAM BUĞDAY EKMEK TÜKETMELİYİZ?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49196666
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  NEDEN TAM BUĞDAY EKMEK TÜKETMELİYİZ?


  Gönderen:huseyin Tarih: 27/01/2020 12:42
  konferans NEDEN TAM BUĞDAY EKMEK TÜKETMELİYİZ?

  Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER


  Kamu oyunda, günlük hayatımızda ekmek yiyelim mi yemiyelim mi tartışmaları yapılırken, nihayet ülkemizde en yetkili makamlardan kamu oyuna açıklamalar geliyor. Beyaz ekmekten vazgeçip kepekli ekmeğe, şimdiki adı ile ‘’Tam Buğday Ekmeği’’ne dönmemizi tavsiye ediyorlar. Televizyonda o konuşmayı izlerken taa çocukluk hatıralarıma doğru uzandım farkına varmadan. Mahallemizin fırıncısından yayılan mis gibi tam buğday ekmeğin kokularını, eve götürünceye ksdar kiloluk ekmeklerin kenarlarından kopartarak yediğim ekmeğin lezzetini hasret duyguları içerisinde hatırladım.

  Daha sonra1957 yıllarında üniversite için gittiğim İstanbul’u hatırladım. İstanbul’da ilk defa francala ismi verilen bembeyaz ekmeği tanıdığımı hatırladım. O zaman diliminde daha çok İstanbul’da rum, ermeni, musevi ve zengin azınlığın ekmeği olarak tüketilen francala zaman içinde toplumun devşirme özentilerinin yoğunluğu ile bütün şehirlere ve şehirlilere şamil beyaz ekmek, has ekmek adı ile temel tüketim maddesi haline geldiğini hatırladım.

  Bir zaman sonra bu ve benzer batı modernitesinin yaşam sistemi haline getirdiği özenti ve alışkanlıklarının içi boş şeyler olduğu bilincinin başlaması ve yaygınlaşması ile insanlar herseyi sorgulamaya başladı.

  GİMDES bu sorgulamalarda önemli bir misyonu yüklendi, toplumda yeme içme alanında önemli hizmetler ifa etti ve ifa etmeye devam ediyor. Başlangıçta ekmekte de tarladaki buğdaydan sofradaki bir dilim ekmeğe kadar 75 adet haram şupheli ve sağlığa zararlı katkı maddesi kullanılıyordu. Tarım Bakanlığı tarafından zamanla 20 adete kadar düşürüldü. İşte bugün toplumun etkili noktalarından gündeme getirilen ve bizim 2005 yılından beri gündeme getirdiğimiz kepekli ekmek konusunda da ne kadar geç kaldığımızı üzüntü ile görüyorum.

  Ancak şunu unutmamak lazım ki her tüketici, tükettiği tüm ürünlerle birlikte aldığı, un ve unlu mamülleri de sorgulamak zorundadır.

  Buğday, sağlık açısından yararlı olan B2 ve B6 vitaminleri ile niyasin, folik asit, demir ve çinko içeriyor. Bu maddelerin daha çok yoğunlaştığı kısım olan buğdayın dış kabuğu, un yapımı sırasında ayrıştırılıyor ve bu yüzden ekmeğin besin değeri düşüyor. Bu nedenle, beyaz ekmek yerine kepekli ekmeğin, bugünki adıyla tam buğday ekmeğin tercih edilmesi daha sağlıklıdır.

  “Sofralarımızdan beyaz ekmeği kaldırıp, yerine kepekli ekmeği ikame edelim. Kepekli ekmeğin neden tercih edilmesi gerektiğini, uzmanlar şöyle açıklamaktadır:

  Şeker hastaları, kilo sorunu olanlar, mide ve bağırsak rahatsızlığı çekenler tarafından daha çok tercih edilen kepekli ekmeğin herkes tarafından tüketilmesini öneriyoruz.

  Bu açıklamalardan sonra yine güç tüketicilerin elinde bulunmaktadır. Bu tedbirlerle israfın da tamamen önleneceğini ümid etmiyelim. Ek tedbirler arasında 200 gramlık ekmek yerine 500 gramlık, bir kiloluk ekmeklere dönülmeli. Dilimli ve anbalajlı yapılmalı. Maya sisteminde doğala dönülmeli.

  BU PROBLEMİN AŞILMASININ TEK YOLU, TOPLUMUN GENİŞ KAPSAMLI KAMPANYALARLA UYARILARAK EĞİTİLMESİ VE SAĞLIKLI OLAN KEPEKLİ EKMEK YEME ALIŞKANLIĞININ KAZANDIRILMASIDIR. EN İYİ KONTROLÖR TÜKETİCİDİR.”

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.