NE YİYORSANIZ OSUNUZ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  62652392
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  NE YİYORSANIZ OSUNUZ


  Gönderen:huseyin Tarih: 08/01/2014 05:02
  ilaclar NE YİYORSANIZ OSUNUZ!

  Ne yediğimiz neden önemli?


  Yaklaşık üç kiloluk et kemik karışımı bir madde olarak doğuyoruz. Bu üç kiloluk madde en azından 50 kilo civarı daha yüksek işlevleri olan bir maddeye evriliyor. Yetişkin olan bir bedene dönüşen temel maddenin önemli bir kısmı yiyeceklerden oluştuğuna göre beslenmenin bir çok süreci etkileme kapasitesi vardır. Kişinin yedikleri ruh yapısını, madde yapısını, enerji düzeyini, hastalıklara yatkınlığını, sindirimi, öğrenmeyi, akıl ve zekayı, merhameti, acıyı, sevinci, hastalık ve sağlık kapasitesini ve daha bir çok şeyi etkiler.

  Havucu çok yiyen insanın burnu havuca mı benzer? Ispanak yiyen Temel Reis gibi güçlü mü olur? Yumurta kolesterol yapar mı yapmaz mı? Tereyağı mı daha zararlı margarin mi? İster iştahlı olun, ister pehrizde olun, ne yediğimiz, nasıl yediğimiz soruları günlük hayatımızın en belirleyici, en çok vakit alan mevzularından.

  Gıdaların ve beslenme biçimlerinin insanların psikolojisine ve ruhsal dengeleri üzerine doğrudan etkisi olduğunu belirten uzmanlar, ruhsal dengeyi sağlayabilmek için doğru şekilde beslenmenin de gerekli bir şart olduğu açıklamasında bulunuyor.

  Bezginlik, Yorgunluk, Çekingenlik, Agresiflik, Endişe, Hayal kırıklığı, Yalnızlık, Özgüvensizlik hali, harama ve kötü düşüncelere meyletme, helale ve güzelliklere meyletme gibi bütün ruhsal olayların yediğimiz içtiğimiz gıdaların keyfiyeti ile birebir ilgili olduğu artık bu sahada çalışan ilim adamlarının tesbitleri ile açıklanabiliyor.

  Yedimiz içtiğimiz yiyecek ve içecekler okadar önemli ki Rabbimiz ve O’nun elçisi olan Peygamberimiz(s.a.v) tarafından çok durulmuş:

  Yüce Allah (c.c.), birçok âyet-i kerimede hem insanlığa, hem iman edenlere ve hem de bütün peygamberlere seslenmiş, onların helal, hoş, sağlıklı ve temiz gıdaları tüketmeleri ve pis, zararlı çirkin ve haram olan her şeyden uzaklaşmalarını emretmiştir.

  Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan şeylerin helal ve temiz olanlarından yiyin. Şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size apaçık bir düşmandır.(Sure 2,Ayet 168)

  Ey iman edenler! Size kısmet ettiğimiz rızıkların hoş ve temiz olanlarından yiyin ve Allah'a şükredin, eğer yalnız O'na kulluk ediyorsanız.” (Sure 2,Ayet 172)

  Ey Peygamberler, pak ve helal taamlardan yiyiniz. İyi ve hayırlı işler yapınız. Çünkü ben sizin yaptıklarınızı bilirim.” (Sure23,Ayet 51)

  “Her kim ki, vücudunun uzviyeti haram lokma ile teşekkül etmiştir. Artık cehennem, o vücuda yaraşan en iyi bir makardır.” (Sahih-i Buhari, Taberani Said İbn-i Yezîd tarikıyle Ömer İbn-i Hattab)

  “Şüphesiz ki Allah hem hastalık, hem de onu tedavi eden ilacı indirmiştir; her hastalık için bir devâ yaratmıştır. O halde kendinizi tedavi edin, haram ile tedavi olmayın!”(Ebu Davud)

  "Şüphesiz ki Allah sizin şifanızı size haram kıldığı şeylerde kılmamıştır.” (Şifayı o gibi maddelere yerleştirmemiştir.)(Buhari – İbn Mes’ud (r.a) )< br>
  Bu bilgilerin ışığında yediği içtiği besinlerin, insanoğlunun hem maddi hem ruhi manevi hayatı ile birebir ilişkili olduğu genel kabul gördüğü için “Ne yiyorsanız osunuz” deyimi yerine oturmaktadır.

  O halde “Ne yiyorsanız osunuz” perspektifi içerisinde belkide insanlığın gelmiş geçmiş felaketlerinin içinde en büyüğü olabileceğini düşündüğümüz Genetik Yapıları Değişirilmiş Gıdalar konusuna da bir saplama yapmak istiyorum.

  2011 son haftasında Biyogüvenlik Kurulu tarafından GDO’lu 13 mısır çeşidinin ithalatına izin verilmesinin ardından GDO problemi halen devam ediyor.Herşey dış ticaretimizle ilgili. Bilgimize göre, Türkiye ABD tarım görüşmeleri sırasında, Amerika’dan incir ve nar hususundaki gümrük işlemlerinin düzenlenmesi talep edildi. ABD’nin cevabı “O zaman GDO’larla ilgili yasaları yumuşatın” şeklinde oldu. Maalesef ticaretimizin hatırı için yasalar çabucak yumuşadı.

  Yetkili Kurumlarımıza göre GDO’lu ürünler hayvan yemi olarak kullanıldığında bu o hayvanların etini, sütünü, yumurtasını yiyenlere zarar vermeyecek. Halbuki İtalya’daki Catania Üniversitesi’nin çalışmasında çeşitli hayvansal ürünlerde GDO’lu yem kaynaklı GDO parçacıklarına rastlandığı rapor edilmiş idi.

  Daha önceki bir yazımızda da endişelerimizi şu bilimsel iddilarla bildimiştik:

  “İNSAN SAĞLIĞINA YÖNELİK POTANSİYEL RİSKLER VAR MIDIR ?

  GDO’lu gıdaların güvenirliliği üzerinde yoğun araştırmalar sürdürülmektedir.

  a. doğrudan sağlık üzerindeki etkiler
  b. alerjik reaksiyonları provake eğilimleri,antibiyotiklere karşı direnç oluşturması
  c. zarar vericilik veya beslenme değeri üzerindeki özel etkenler,
  d. eklenen genin kararlılığı,
  e. genetik değişiklikle ilgili olarak beslenme değerlerine etkiler,
  f. gen girişinden dolayı oluşan istenmeyen etkiler.
  İNSAN SAĞLIĞI İÇİN BAŞLICA ENDİŞE VERİCİ SORUNLAR NELERDİR ? br>
  Üç konuda insan sağlığının tehdit edildiği tartışılmaktadır.
  1.Alerjik reaksiyonları tetiklemesi,
  2.Genlerin insan vücuduna transfer olması,
  3.GDO’lu fidanlardan,doğal ortamda geleneksel ürünlere gen hareketi ( OUTCROSS)”

  Muhterem Tarım Bakanlığımızın insanlara zarar gelmemesi hususundaki “iyi niyeti”nin geçersizliğinin bir başka kanıtı da bu. David Servan Schreiber’in “Antikanser” kitabında da artan kanser vakalarının hayvan yemlerine bağlanabileceğinin altı çizilmişti. GDO mevzuunun sağlık tarafı bir yana bir de inanç ve bilgilenme yönünden insan haklarına aykırılık boyutu var. Asıl sorun, soframıza getirdiğimiz yemeğin güvenliğini takip edemez duruma gelmemizde. GDO’lu ürünlerin etiketlerinde bu bilginin yazılması gerekli olmalıdır. Yasa da böyle emrediyor, gel gör ki uygulama böyle işlemiyor. Bu sağlansa hiç olmazsa tüketiciye gıdasını seçme imkânı verilebilirdi.

  GİMDES bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek GDO’lu her türlü gıda ürünlerine GİMDES Helal ve Tayyip sertifikasını vermemektedir. Bu hassasiyete dayalı sertifika alabilen firma ve ürünlerini de basılı ve elektronik ortamlarda yayınlıyor. En azından buradan bilgilenip hangi markayı tüketeceğimize karar verebiliriz.

  GDO GERÇEKLERİ

  Dünyada GDO’lu ürün ekilen alan 1996 yılında 1.9 milyon hektarken 2012’de 180 milyon hektara yükselmiş. Bu üretimde birinci sırada soya var, ikinci sırada mısır, üç ve dörtte ise pamuk ve kanola (sadece yediklerimizde değil, giysilerimizde de GDO var artık). Dünyadaki GDO’lu tohum üretimi ve satımının yüzde enbüyük kısmı Amerikan Monsanto firması tarafından yapılıyor. Yani daha çok ülke daha çok GDO’lu ürün yetiştirsin ki Monsanto daha zengin olsun! Avrupa Mahkemesi 2011’de aldığı bir kararla içeriğinde GDO’lu polene rastlanan balların satışını yasakladı. Almanya 2009’da GDO’lu mısırı tamamen yasakladı. GDO’lu ürünün alternatifi Helal Ve Tayyib ürün. Helal ve Tayyib ürünlerin fiyatı diğerlerinden fazla olsa da gelecekte ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını ve bunların masraflarını düşündüğümüzde fiyatın o kadar da pahalı olmadığı ortaya çıkmaktadır.

  Evet işin ekonomik boyutu bir tarafa, insanlığın varlığını her geçen gün daha fazla tehdit eden GDO’lu ürünler furyası ile karşıkarşıya bulunmaktayız. Devletler ya politik sebepler ya ekonomik baskılar veya her ikisinin birlikte rol alması ile yönettikleri toplumların geleceğini düşünmeden günü kurtarmanın peşinde koşuyor.

  Son söz, bizi Kur’an uyarıyor;

  “O, dönüp gitti mi (yahut bir iş başına geçti mi) yeryüzünde ortalığı fesada vermek, ekinleri tahrip edip nesilleri bozmak için çalışır. Allah bozgunculuğu sevmez.(Sure 2,Ayet 205)”

  EVET!.”NE YİYORSANIZ OSUNUZ”


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 8


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.