MUTFAK VE ŞAHSİYET OLUŞUMU BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ MIDIR?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51538279
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  MUTFAK VE ŞAHSİYET OLUŞUMU BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ MIDIR?


  Gönderen:huseyin Tarih: 26/02/2018 23:46
  konferans MUTFAK VE ŞAHSİYET OLUŞUMU BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ MIDIR?

  İlk insan Hz. Âdem ve eşi Hz. Havva’nın ilk sınavları "yemek" üzerinden olmuştur! Öyleyse yemek, insana maddeten olduğu kadar manen de tesir ediyor.

  GİMDES Hanımlar Kurulu ve GİMDES Gönüllüleri ortak organizasyonu ile 24.02.2018 Cumartesi günü Üsküdar FİKSAD Derneği’nde aylık toplantımızı gerçekleştirmiş bulunmaktayız.Rehberlik Uzmanı Merve Yılmaz hanımefendi “Yediğimiz Gıdaların Psikolojimize Etkileri” konusunda katılımcıları aydınlattı.

  Merve Hanım sunumunda; günümüzde bilim insanları, katkılı ve biz Müslümanlara göre necis olan gıdaların psikolojiye etkilerini daha yeni yeni keşfederken; İbn-i Haldun meşhur Mukaddimesinde insanın yediği şeyin karakterinden pay aldığını yazmıştır. İmam-ı Gazali çocuk yetiştirme konusunda çocuğun iyi ve kötü hallerinin sebebini gıdalarda aranmasını tembih etmiştir. Bu konuda en çarpıcı ikaz ise Rabbimizden gelmiştir.

  Buyuruluyor ki; Ey Peygamberler! Tayyib ve helâl şeylerden yiyin, salih ameller işleyin. Çünkü ben yaptıklarınızı hakkıyla bilenim. (Mü'minun/51) Bu ayette önce gıdanın daha sonra güzel amelin gelmesi asla tesadüf değildir. İnsanın midesine giren gıda aynı zamanda düşünmemizi sağlayan beynimizin de gıdasıdır.

  Helal ve tayyib gıda insanı iyi işler yapmaya teşvik eder. Haram ve necis gıda ise mizacı gereği yiyeni etkiler ve kişi gıdanın etkisinde kalır. Örnek olarak içkiyi verebiliriz. İçki tüketen kişilerde görülen sarhoşluk hali insani rezil ve iradesiz bir duruma düşürdüğünü muhakkak biliriz. Nitekim Hz. Muhammed (s.a.v.) “İçki, bütün kötülüklerin anasıdır.” buyurarak gelecekteki kötü davranışların; öncesinde vücuda giren bir haram içeceğe bağlı olduğunu hadis-i şeriflerinde vurgulamıştır. Bilimin onaylamasını beklememize gerek olmadan değişmeyen ilimler olan Kuran-ı Kerim ve hadisten ilham alarak konuya Müslüman ferasetiyle bakabilirsek gıdaların kişiliğe tesirlerini bizler de görebiliriz. Biz de kendimizden ve en yakınımızdan başlayarak helâl ve tayyib gıda ile beslenme emrine uyabilir, tükettiğimiz gıdaları haram ve şüpheli katkılardan koruyabiliriz.

  Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Firmalarımızı görmek isterseniz TIKLAYINIZ.... GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI FİRMALARIMIZ

  Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünlerimizi satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ


  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.