GİMDES, Muş Alparslan Üniversitesi'nde “Helal Gıdanın Maddi ve Manevi Önemi” Konulu Konferansa Katıl
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61379064
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES, Muş Alparslan Üniversitesi'nde “Helal Gıdanın Maddi ve Manevi Önemi” Konulu Konferansa Katıl


  Gönderen:huseyin Tarih: 13/05/2019 08:21
  halal dunya GİMDES, Muş Alparslan Üniversitesi'nde “Helal Gıdanın Maddi ve Manevi Önemi” Konulu Konferansa Katıldı...

  02 Mayıs 2019 perşembe günü, Muş Alparslan Üniversitesi Hayırda Buluşanlar Topluluğu ve GİMDES Muş Temsilciliği'nin ortaklaşa organize ettiği “Helal Gıdanın Maddi ve Manevi Önemi” konulu konferans Muş Alparslan Üniversitesi Sabahattin Zaim Konferans Salonu’nda saat 13:00 de gerçekleşti. Konuşmacı olarak, GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Gıda Yük. Mühendisi ve Başdenetçi A.Hayreddin İŞBİLİR katıldı. Konferansa; Rektör Yardımcısı ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, İslami İlimler Fakültesinden Doç. Dr. Murat KAYACAN, Sağlık Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Üyesi Dr. Hasan TASALI, Fen Edebiyat Fakültesi Öğr. Üyesi Dr. İsa IŞIK, Öğr. Üyesi Dr. Hulusi EREN, Araş. Gör. İlyas Sayım, Sağlık Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Burhan Taşkaya, Topluluk Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Hatip ERDOĞMUŞ, Sosyal Bilimler MYO'dan ve Özgürder Muş Şube Başkanı Öğr. Gör. Erdal EKER ve çok sayıda öğrenci katıldı.

  Arş. Gör. İlyas Sayım’ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferans; HBT'nin yaptığı çalışmaları anlatan sinevizyon gösterisi ile devam etti. Topluluk Akademik Danışmanı Öğr. Gör. Hatip ERDOĞMUŞ selamlama konuşmasında şu noktalara dikkat çekti:

  “Ülkemiz nüfusunun tamamına yakınının Müslüman olmasına rağmen ilgili kurumların tüketilen gıdaların helal ve tayyip yönünü resmi olarak denetlemiyor. Bu nedenle birçok yiyecek ve içeceğin çeşitli işlemlerden geçirilirken maalesef bunlara tüketmememiz gereken maddeler katılmaktadır. Günümüzde, yediğimiz her şeye bazen raf ömrünü uzatmak için bazen de maliyetini düşürmek için helal olmayan ithal mamuller katılmaktadır. Helal olmayan katkı maddelerinin kullanılıp kullanılmadığı, İslami hassasiyetin dikkate alınarak üretimin yapılıp yapılmadığını denetleyen GİMDES gibi gönüllü kuruluşların çabaları değerlidir ve tüm gıdaların üzerinde helal sertifikanın olması gerekir.”

  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar KARADAĞ helal gıdanın önemini vurguladığı konuşmasında, böyle bir programın üniversitemizde de düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. KARADAĞ konuşmasını, Kanuni Sultan Süleyman'ın "Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi/ Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi" dizeleriyle bitirdi. A.Hayreddin İŞBİLİR; Helal Sertifikanın nasıl verildiğini, sertifika verildikten sonra bu Helal’in nasıl güvence altına alındığı ve hangi yöntemlerle denetlendiğini ayrıntılarıyla anlattı. İşbilir, piyasada hazır olarak satışa sunulmuş gıdaların, kozmetik ve temizlik ürünlerinin, kişisel bakım ürünlerinin ve ilaçların içerisinde; domuz, köpek, kedi, insan parçaları ve alkol zerrelerinin nasıl kılık değiştirerek karşımıza çıktığını ve tükettiğimizi detaylarıyla anlattı. İŞBİLİR, bu konferansı dinleyenlerin mesuliyetlerini hatırlatmak amacıyla şöyle bir misal verdi: nasıl ki, su yokken ve ibadet yapılması gerektiğinde zaruret olduğu için temiz bir toprak ile teyemmüm alınır ve bu abdest ile ibadetler yapılabilir. Fakat ne zaman su gelir veya su geldiği haberi duyulursa zaruret durumu kalktığı için teyemmüm bozulur ve artık su ile abdest alınması gerekir. Aynen bu misal gibi, zaruret dolayısıyla tükettiğimiz; peynir, yoğurt, tavuk, un, gibi ürünlerde ve hatta çikolata ve bisküvi gibi zaruri olmayan ürünlerde dahi artık Helal Sertifikalı olanlar çokça ve yaygınca mevcut. Artık su geldi teyemmüm bozuldu. Halen teyemmüm ile duruyorsak hata üzere olduğumuzu unutmayalım dedi İŞBİLİR.

  Konuşmanın ardından katılımcıların soruları cevaplandı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar KARADAĞ'ın elinden plaket takdimi ile konferans tamamlanmış oldu.

  halal dunya


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 3


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.