Helal gıda, mükemmel kalite demektir
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49731613
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Helal gıda, mükemmel kalite demektir


  Gönderen:huseyin Tarih: 29/09/2012 00:19
  konferans BASINDAN YANSIMALAR
  Helal gıda, mükemmel kalite demektir


  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, helal gıda sertifikasının en üst kalite sertifikası olduğunu söyledi.

  Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde düzenlenen konferansta konuşan Öğretim Üyesi Mesut Kaplan, gıda sektörünün ciddi bir değişim içinde olduğunu ve yeni yaklaşımların bulunduğunu belirtti. Helal gıda konusunda yanlış bilgilerin ve önyargıların olduğunu hatırlatan Kaplan, ciddi bir talebin olduğunu, bu talebin görmezden gelinemeyeceğini ifade etti.

  GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, helal gıda sertifikası denince bazı çevrelerin dini bir konu üzerinde duruluyor zannettiğini söyledi. Helal gıdanın çok yüksek bir kaliteyi tarif eden bir standart olduğunu belirten Büyüközer, "Tüm kalitelerin üzerinde mükemmel bir kaliteyi tarif etmek istiyorsanız, helal sertifikalı ürünleri rahatlıkla seçebilirsiniz.

  Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde düzenlenen konferansta konuşan Öğretim Üyesi Mesut Kaplan, gıda sektörünün ciddi bir değişim içinde olduğunu ve yeni yaklaşımların bulunduğunu belirtti. Helal gıda konusunda yanlış bilgilerin ve önyargıların olduğunu hatırlatan Kaplan, ciddi bir talebin olduğunu, bu talebin görmezden gelinemeyeceğini ifade etti. Bu konudaki çalışmaların yetersiz olduğunu, ilmi çalışmalar yapılması gerektiğini kaydeden Kaplan, "Bu bir ihtiyaç. Nasıl ki Yahudilerin Kosher sertifikası varsa, vejetaryenler nasıl et istemiyorsa, İslam toplumlarının da kendi gıdalarını seçme ve bunların bileşimini inceleme hakkı var. Bununla ilgili gıdayı talep etme hakkı var. Bunu da gıda sektörü yapmak zorunda" dedi

  GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, helal gıda sertifikası denince bazı çevrelerin dini bir konu üzerinde duruluyor zannettiğini söyledi. Helal gıdanın çok yüksek bir kaliteyi tarif eden bir standart olduğunu belirten Büyüközer, "Tüm kalitelerin üzerinde mükemmel bir kaliteyi tarif etmek istiyorsanız, helal sertifikalı ürünleri rahatlıkla seçebilirsiniz. Çünkü o mükemmellik standardını uygulayan bir sisteme göre üretilmiştir. Ortaya çıkardığımız bu standart bütün insanlık için geçerli bir standarttır. Helal ve tayyib en mükemmel kaliteyi anlatan bir ifade. Bütün kaliteler bunun içine giriyor ve onların üstüne çıkıyor. Tayyip demek, sağlıklı olmak, hijyen olmak ve kaliteli olmak demektir.

  Helal gıdanın anlaşılabilmesi, tespit edilebilmesi için öncelikle helal hayat sisteminin bilinmesi gerekir. Musevilerin Kosher sistemi ve vejetaryenlerin etsiz ürün taleplerini görmek için yurt dışına gidin, uçağa binin, ben Kosher ikram istiyorum deyin, size hemen, onların şartlarına ve onların hahamlarının kontrolünden geçmiş ürünlerle ilgili tepsiyi önünüze getirirler" diye konuştu.

  Vatandaşlarında ilgisinin yoğun olduğu konferansta dokuz başlık altında helal gıda anlatıldı.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 14


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.