MORAL FM’DE HELAL VE SAĞLIKLI GIDA KONUSU
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50297067
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  MORAL FM’DE HELAL VE SAĞLIKLI GIDA KONUSU


  Gönderen:huseyin Tarih: 25/02/2007 01:23
  EDİTÖRÜMÜZ DR.MÜH. HÜSEYİN KAMİ BÜYÜKÖZER, 25 ŞUBAT 2007 SAAT 12 30-14 ARASINDA MORAL FM’DE MUHTEREM ORHAN DEMİR’İN SUNDUĞU TÜKETİCİLER PROGRAMINDA HELAL VE SAĞLIKLI GIDA KONUSUNDAKİ soruları cevaplandırmaya çalışacaktır:

  1-) Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?. Kimdir H.Kami Büyüközer?.

  2-) Eğitiminizin gıda sektörü ile bir bağlantısı olmamasına rağmen gıda ile ilgili uzun yıllardır ciddi çalışmalarınız var. Nasıl başladı? tabiri caiz ise bu gıda terörü ile mücadeleniz ne zaman ve nasıl başladı?.

  3-) Sanırım çalışmalarınızı ve konuyla alakalı araştırmalarınızı bir internet sitesi aracılığı ile duyuruyorsunuz. İlgi görüyormu?.

  4-Helal ve haram kavramları hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?. 5-) Gıda katkı maddesi nedir? ne amaçla kullanılır?.Tüketiciye herhangi bir yararı varmıdır?.

  6-) Ülkemizdeki gıda mevzuatını nasıl değerlendiriyorsunuz?..

  7-) Daha çok hangi kesim ilgi gösteriyor?. Vatandaşlar mı firmalar mı?

  8-) Tepkiler nasıl?. Hiç karşı çıkan kişi yada firma odlumu şimdiye kadar?.

  9-) Son zamanlarda kola ve gazlı içeceklerle ilgili pek çok iddia atıldı ortaya gerçekten kolada ve gazlı içeceklerde alkol var mı?.

  10-) İnsanların en çok sorduğu sorulardan biri de mesela özellikle bazı markalarda özellikle de ulusal markalarda ( burada Kola Turkayı kastediyorum ) alkol olmadığı yönünde bir izlenim var. Gerçekten doğru mu bu?. Bazı markalarda var bazı markalarda yok mu ya da bazı markalarda daha az bazılarında daha mı çok?.

  11-) Gıda konusu gerçekten çok çetrefilli bir konu uzun yıllardır TV programlarında gıda konusu ile ilgili istismarlara değinilir durur hep ama siz olayın sağlık yönünün yanında bir de manevi boyutu ile de ilgileniyorsunuz gördüğüm kadarı ile. Biraz bahseder misiniz?.

  12-) Helaller ve Haramlar bellidir. Domuz eti yemek ve içki içmek haramdır diye biliriz hep ama internet sitenizi incelediğimizde ve çalışmalarınızı takip ettiğimiz kadarı ile peynirden çikolataya meşrubatlardan ilaca kadar çok geniş bir yelpazede gerek sağlık gerekse manevi yönlerden sakıncalı bir sürü şey yediriyorlarmış ta haberimiz yok muş. peki halk ne yapmalı ne yemeli?.

  13-Gidalarin içine insan saçının toz haline getirilip katkı maddesi olarak kullanıldığı doğrumudur?.

  14-Kozmetik ürünleri, salam, sucuk, sosis ve bazı şekerlemeler gibi mamüllerin içerisine kırmızı rengi vermesi için katılan E-120 (Karmin - Carmine) maddesinin, bite benzeyen bir hayvanın preslenmesiyle elde edilmekte olduğunu ukuyor ve duyuyoruz bu konuda bilgi verebilirmisiniz?.

  15-) Ülkemizde daha öncede gıdaların İslami usullere uygun üretilip üretilmediğini denetlemeyi misyon edinmiş bazı oluşumlar daha öncede kurulmaya çalışıldı ama bir türlü sonu getirilemedi peki sizin çalışmalarınız hangi aşamada?.

  16-) Gerek İslam dünyası gerekse ülkemizdeki mezhepsel ve cemaat farklılıkları pek çok alanda olduğu gibi bu konuda da ortaya çıkacaktır. Peki bu konuda sizleri destekleyen din adamları veya konusunun uzmanı akademisyenler var mı?

  17-) Uluslar arası camiada Helal gıda sertifikası veren kuruluşlar varmı ? çalışmalarını nasıl yürütüyorlar?.

  17-) Şu ana kadar şüphesiz çeşitli firmalarla görüştünüz onların bu konuya yaklaşımı nasıl?. Mesela tutun ki bu gün ülkemizde Gıda ürünlerinin İslami usullere göre üretilip üretilmediğini denetleyen bir merci bir kurum olsa başvuran olur mu?.

  18-) Bu zaman süreci içerisinde karşılaştığınız ilginç olaylar varmı?, anlatırmısınız?.

  19-) Usulsüzlükler ve gıdadaki islamı üsule uygun olmayan üretim en çok gıdanın hangi kolunda yoğunlaşıyor?.

  20-) Gıda ile ilgili yapılan denetim ve yaptırımları yerinde ve yeterlibuluyormusunuz?.

  21-) Bir vatandaş son kullanma tarihi geçmiş yada uygun koşullarla üretilmeyen bir ürünle karşılaştığı zaman nasıl bir yol izlemeli dinleyicilerimize / izleyicilerimize anlatır mısınız?

  22-) Peygamber efendimiz (S.A.V) bir hadisi şeriflerinde haramlar ve helaller bellidir. Birde bunlar arasında şüpheli şeyler vardır siz bu şüpheli şeylerden de kaçınınız. Buyurmuşlardır. Şu an neredeyse içerisine şüphe karışmamış ürün yok gibi vatandaş ne yapacak ne yiyecek sağlıklı ve İslama uygun üretilmiş ürünleri satın alabilecek mi? Bir başka deyişle bütçesi buna elverecek mi?

  23-) Bizleri radyolarından dinleyenler bir gıda ürünü alırken nelere dikkat etmeliler? tavsiyeleriniz nelerdir anlatır mısınız?

  24-) Bitki ve hayvanlardan elde edilen katkı maddelerinin ve hormonların insan sağlığı üzerinde Kısa ve uzun vadede ne gibi etkileri olur?.

  25-) Koşer damgalı ürünleri gönül rahatlığı ile yiyebilir miyiz. Ne de olsa İslam ve müsevi inancının bu konuda birbirine paralel hükümleri var?.

  26-) Günümüzde gerek halk arasında gerekse sanat camiası ve iş dünyasında inanılmaz bir diyet furyası esiyor. Bilinçli bilinçsiz ve bunlara ek olarak bazı zayıflama çayları ilaçları gibi ithal ürünler kullanılıyor. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz sağlık üzerindeki etkileri ve islami açıdan sakıncaları nelerdir?.

  27-) Bazı beyanatlarınızda jelatinde domuz katkısı kullanıldığını ifade ediyorsunuz. Bu jelatin bizim bildiğimiz çikolata ve şekerlerin sarıldığı kağıt mı? Yoksa başka bir maddemi ? Nasıl yapılır nerelerde kullanılır sakıncaları nelerdir?.

  28-) Direk olarak yediklerimize katılan katkı maddelerini konuştuk ve sakıncaları açık. Peki ya hayvan yemlerine katılan katkı maddelerinde durum nedir. Bu tip katkı maddeleri içeren yemlerle beslenen hayvanları yemede sakınca var mıdır?. Bunu gerek sağlık gerekse İslami açıdan değerlendirir misiniz.?

  29-) Kola ve gazlı içeceklerde alkol kullanımı konusu aşağı yukarı anlaşıldı ve duyuldu peki son günlerde popülaritesi son derece yüksek olan KEFİR’de durum nedir?. Kefirde alkol var mıdır? tüketilmesini tavsiye eder misiniz?

  30-) Boza da aynı katagoridemi bozada da alkol varmı?

  31-) Deniz ürünlerinde durum nedir. Karides midye kalamar ahtapot ıstakoz vb. gibi deniz canlıların tüketilmesi dinen caiz midir?

  32-) Kefir hakkinda en son Diyanet bir fetva verdi ve haram degildir dedi. Gerekcesinde; "mayalanması kısa süren bu tatlı kefirdeki alkol oranının sarhoş edicilik vasfının bulunmadığı açıklanmaktadır. Bu itibarla, böyle bir kefirin içilmesinde sakınca yoktur" dendi. Kefirdeki alkol oranı 0,02'den küçükken portakalda 0,13, üzüm sirkesinde ise 0,16 imiş. Burada, kefirin haram olduguna dair görüslerinizi okudum. Acaba sizin bu mevzudaki son bulgulariniz ve düsünceleriniz nelerdir?.

  33-) Kozmetik ürünlerinde durum nedir. Aynı durum kozmetik maddelerinde de söz konusu mu?


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.59
  Toplam Oy: 32


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.