Meyveler Ne Zaman ve Nasıl Yenmeli?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49775880
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Meyveler Ne Zaman ve Nasıl Yenmeli?


  Gönderen:administrator Tarih: 10/08/2004 12:30

  Yediğimiz meyvelerin değerini onları tam satın alırken, keserken ve ağzımızın içinde parçalarken hep düşünürüz. Ancak bu iş düşündüğümüz kadar öyle kolay değildir. Onun nasıl ve ne zaman yenmesi gerektiğini bilmek önemlidir. Meyveleri yemenin en doğru yolu nedir? Yemek öğünlerinden önce mi yenmeli yoksa yemek öğünlerinden sonra mı yenmeli?

  Meyveler, yemek öğünlerinden önce yenmelidir. Meyveyi bu şekilde yerseniz, kilo vermede ve diğer yaşam aktiviteleri için gerekli enerjinin önemli bir miktarını karşılamada meyveler büyük bir rol oynamış olur.

  Meyve çok önemli bir besin kaynağıdır.  Farz edelim ki, siz iki dilim ekmekten sonra bir dilim meyve yediniz. Meyve dilimi, mideden bağırsaklara geçmeye hazır olduğu halde, ancak bu şekilde yenmesinden dolayı engellenir. Bu süre içinde tüm öğün parçalanır, fermante olur ve asite dönüşür. Çok cüz-i bir miktar meyve midedeki diğer gıda ile temas içerisine gelir ve mide öz suları, gıdanın tüm kütlesini parçalamaya koyulur.

  Bu sebeple, lütfen meyvenizi ya boş midede yiyin veya öğünden önce yiyin.

  Her zaman bazı insanların şikayetlerini duymuşsunuzdur. Kavun yediğim zaman,çok geğiriyorum, durian (pek hoş kokusu olmayan tropik bir meyve) yediğim zaman, midem şişiyor veya muz yediğim zaman helaya koşacakmışım gibi hissediyorum vs. gibi. Gerçekte, bütün bu şikayetler meydana gelmez, eğer meyveyi mideniz boş iken yerseniz. Meyve, mide dolu iken yendiği zaman, bozulmuş diğer gıda maddeleri ile karışır ve gaz üretir, bu yüzden de sizin mideniz şişer.

  Kırlaşmış saçlar, dökülmüş saçlar, sinirsel patlamalar, gözlerin altındaki siyah halkalar, bütün bunlar olmayabilir eğer meyveleri midemiz boş iken yersek. Portakal ve limon gibi bazı meyveler asitlidir şeklideki, böyle bir düşünce doğru değildir. Çünkü, bu konuda araştırmalar yapmış olan Dr. Herber Sehlton’a göre tüm meyveler, vücudumuz içinde kalevi etki yaparlar.

  Eğer siz meyveleri yemenin en doğru tarzına hakim olursanız, güzelliğin, uzun ömürlü olmanın, sağlığın, enerjinin, mutluluğun ve normal vücut ağırlığının sırrına da sahip olursunuz. Meyve suyu içme ihtiyacını duyduğunuzda, yalnızca taze meyve suyu içiniz. Konserve meyve suyunu asla içmeyiniz. Hatta, kaynatılmış meyve suyunu da içmeyiniz.

  Pişirilmiş meyveleri yemeyiniz. Çünkü pişirilmiş meyvelerin hepsinden de besin elde edemezsiniz. Yalnızca lezzet alabilirsiniz. Pişirme, bütün vitaminleri mahveder. Bütün bir meyve yemek, onun suyunu içmekten daha iyidir. Meyve suyu içiyorsanız, yudumlamayı yavaşlatın. Çünkü yutmadan önce onun tükürüğünüz ile karışmasına izin vermelisiniz.

  Son olarak, vücudunuzu temizlemek için 3 gün boyunca meyve kürü uygulamasına gidebilirsiniz. Tam olarak, üç gün boyunca sadece meyve yiyip, meyve suyu içtiğinizde, arkadaşlarınızın “bu nasıl parlaklık bakınız” dedikleri zaman şaşıracaksınız. Meyve kürü esnasında, meyveleri salata şeklinde hazırlanmış olarak yiyebilirsiniz.

  Dr. Nevzat Bilgili


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.31
  Toplam Oy: 155


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.