Meşrubattaki Alkole Helal Diyenlere Cevabımız
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49776747
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Meşrubattaki Alkole Helal Diyenlere Cevabımız


  Gönderen:administrator Tarih: 13/10/2006 23:08
  Gazli Icecekler

  Ethanol = ethyl alcohol

  Renkli ve renksiz gazlı içeceklerde bulunması kaçınılmaz olduğunu bildiğimiz alkol, laboratuar tahlil raporları ile ispatlandı ya, yetkililer konuşmaya başladı. Konuşmaya başladılar da konu hakkında ne kadar bilgisiz oldukları da ortaya döküldü. Meşrubatçılar derneği başkanından, Ülker firmasının yetkilisine, Tarım Bakanlığı Müdüründen, Coca cola yetkilisine, hatta Tarım Bakanına kadar konuşan bu zevat ya gerçekten en basit kimya olayını ve en önemlisi İslamda yasaklanmış alkollü içkinin fıkhını bilmiyorlar, ya da bile bile Müslüman tüketiciye yalan söylüyorlar.  Şimdi bu zevatın gazetelere intikal eden veya ziyaretçilerimize gönderdikleri mesajlarda açıklanan beyanatlarını görelim:

  1.Meşrubatçılar Derneği (MEDER): Nizamettin Şentürk’ün açıklamaları:

  Yönetmelikte geçen ve kamuoyunda benimsendği şekilde Derneğimize üye şirketler “alkolsüz içecekler” üretmektedir. Ethanol doğal olarak meyve ve sebzelerde bulunur. Zira, meyve ve sebzeler olgunlaştıkça oluşan fermentasyon sırasında yan ürün olarak belirli oranlarda ethanol ortaya çıkar. Ayrıca, ekmek, yoğurt gibi maya içeren gıdalarda yine doğal olarak ethanol bulunur. Gıda ve içecek sektöründe kullanılan doğal aromaların bir çoğunda doğal olarak oluşmuş ethanol mevcuttur. Ortadoğu ülkelerinin de dahil olduğu bütün dünyadaki gıda regülasyonlarında ethanolün belirli oranlarda yer alması doğal kabul edilmektedir. Açıklanan değerler kabul edilen limitlerin çok altındadır. Kaldı ki, Gıda Güvenliği Derneği’nden alınan açıklamaya göre, gıda ve içeceklerin kimyasal içeriklerine bakıldığında, herhangi bir maddenin tamamen bulunmaması diye bir iddia pratikte mümkün değildir. Her madde ile ilgili bir alt sınır kabul edilmekte ve bunun altındaki rakamlar bilimsel olarak kayda değer olmadığı için dikkate alınmamaktadır.

  2. Ülker Firması Danışma Hattından, bir ziyaretçi kardeşimize gönderilen mesaj:

  Duyarlılığınızı bizimle paylaştığınız ve kamuoyuna yanlış aksettirilen bir konuda bize açıklama yapma fırsatı sunduğunuz için çok teşekkür ederiz.
  Ethanol doğal olarak meyve ve sebzelerde bulunur. Zira, meyve ve sebzeler olgunlaştıkça oluşan fermantasyon (mayalanma) sırasında yan ürün olarak belirli oranlarda ethanol ortaya çıkar. Ayrıca, ekmek, yoğurt gibi maya içeren gıdalarda yine doğal olarak ethanol bulunur. Gıda ve içecek sektöründe kullanılan doğal aromaların birçoğunda doğal olarak oluşmuş ethanol mevcuttur.

  Ülker Çamlıca Limon Aromalı Gazoz için belirtilen ethanol, üretim aşamasında gazoza dışarıdan ilave edilmiş değildir. Tam aksine, hepimizin güvenle ve gönül rahatlığıyla tükettiği doğadaki meyvelerin içinden gelmiştir. Çünkü biz gazozlarımızda meyvelerden elde edilen suda çözülebilir doğal ve doğala özdeş aromalar kullanmaktayız.

  Bize yazdığınız için tekrar teşekkür eder, sağlık ve mutluluklar dileriz.

  ÜLKER Tüketici Danışma Hattı

  3. Coca cola yetkilisinin bir kardeşimizle yaptığı telefon konuşması hakkındaki ifadesi:

  Yarım saat önce coca cola yetkilisi beni aradı, sprite gazoz ile ilgili bıraktığım mesajla ilgili. İçeceklerinin içerisinde kesinlikle etil alkol olmadığını, zaten dışarıdan böyle bir madde konulamayacağını, açıklanan alkolun ethanol yani doğal fermantasyon sonucu oluşan alkol olduğunu, kendilerinin alkol katmadığını söyledi ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının açıklamasını bana okudu. Anlaşılan bunu kendilerine siper yapıyorlar Yani Bakanlık bizi haksız duruma düşürüyor, bu bizim aleyhimize bir durum. Ama ben de bu ülkenin siyasi kanadından gelen açıklama karşısında ülkenin bilimsel kanadının raporunu hatırlattım ve bastırdım. Artık kime güveneceğim dedim ve bu kutsal ayda böyle bir şeyi öğrenmenin beni çok kötü etkilediğini söyledim. Bana hesap vermelerini istedim. O zaman dedi ki dernek tarafından yapılan açıklamanın bir saptırma olduğunu söyledi ve alınan raporun etil alkol olmadığını ethanol olduğunu belirtti. Bunun üzerine ben " o zaman bu doğal oluşan alkolün varlığını içerikte belirtmeleri gerektiğini" söyledim. Bana hemen yönetmeliği hatırlattı ve ben de ona tüketici kanununu hatırlattım ve ona kanunun yönetmelikten daha üstün olduğunu bu yüzden kanunun uygulanmasının gerektiğini ve bu oluşan doğal alkolün belirtilmesi gerektiğini anlattım. Daha sonra bu konuda firmanın ne yapacağını sordum. İçerikte açıklayacak mı diye. Muhatabım bana bunun firmanın yönetim kurulunun toplanıp karar alarak mümkün olduğunu kendisinin şu an böyle bir açıklama yapamayacağını söyledi. Ben de o zaman böyle bir taklepte bulunduğumu ve beni karar alındığında bilgilendirmesini söyledim.

  4. Tarım Bakanı Mehmed Mehdi Ekerin Beyanatı:

  “Bazı ürünler, son kullanma tarihi içerisinde doğal olarak, kendi içeriğinden dolayı bekleme vs gibi sebeplerle kimyasal reaksiyon oluşturur. Sonuçta bir miktar alkol oluşabiliyor. Ama bu oluşan alkol oranı bunun içinde alkol olduğu anlamına gelmez. Fakat bu da hiçbir şekilde %1.2 yi geçmez. Yani dışarıdan alkol ilave edilmemiş bir ürün bu. Dışardan etil alkol katıldığı zaman ise mutlaka deklare edilmesi gerekir.”(Zaman Gazetesinden)


  Şimdi konunun en yetkili ağızlarından çıkan bu beyanlara bakalım:

  Bu beyanlara göre etil alkol ve etanol ayrı ayrı maddelerdir. Etanol gıda maddesinin içinde oluşur ve bir mahzuru yoktur. Zaten olgunlaşmış bütün meyve ve sebzelerde doğal olarak oluşur. Yoğurtta ve ekmekte de vardır. Etil alkol gıdaya dışarıdan ilave edilir. Bu ise mahzurludur. Dışarıdan ilave edilen her katkı maddesi gibi bunun da etiketinde deklare edilmesi gerekir.

  Bu ifadeler maalesef külliyen yanlış. Öncelikle etanol ve etil alkol kesinlikle ayrı ayrı maddeler değildir. Aynı maddenin farklı isimleridir. İsterseniz bağımsız bir ansiklopediden bunu doğrulayalım. Bağımsız Wikipedia ansiklopedisindeki metnin aslı şöyle:

  Ethanol, also known as ethyl alcohol or grain alcohol, is a flammable, colorless, mildly toxic chemical compound with a distinctive perfume-like odor, and is the alcohol found in alcoholic beverages. In common usage, it is often referred to simply as alcohol. Its molecular formula is C2H6O, variously represented as EtOH, C2H5OH or as its empirical formula C2H6O.”

  Etanol, etil alkol veya grain alkol olarak da bilinir. Umumiyetle basit olarak alkol şeklinde kullanılır. Formulü C2H5OH veya C2H6O şeklinde gösterilir.

  Demek ki, Etil alkol veya etanol aynı madde için kullanılan isimlerdir.

  İster etil alkol diyelim ister etanol diyelim, ister gıda maddesinin içinde doğal olarak oluşsun, isterse dışarıdan ilave edilsin bu etil alkol(veya etanol) dinen mahzur teşkil eder.

  Şarapta, birada, şampanyada da alkol bünyenin içinde oluşuyor. Sarhoş ettiği için de çoğu haram olduğu gibi damlası da haram oluyor. Yoğurtta da, ekmekte de, olgunlaşmış meyvelerde de o kadar alkol bulunur diyerek olayı sulandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Yoğurtta bir kere fermantasyon olayı alkol veren bir olay değildir. Laktatı laktik asite dönüştürür. Ekmekteki fermantasyon olayı alkol veren bir olaydır, ancak 150-200C derecelik fırında buharlaşma sıcaklığı 78C olan alkol buharlaşarak dışarıya çıkmaktadır. Olgunlaşmış meyvelerde ise etil alkol değil yüksek oktanlı aromatik alkoller oluşur ki bunlar sarhoş edici özellikte alkoller değildir. Ancak dalından koparıldıktan sonra uygun olmayan hava koşullarında bekletilirse enzimler devreye girerek etil alkolleşmeyi başlatabilir. Kefir ve boza da alkol veren fermantasyon sonucu elde edildikleri ve tüketildikleri için mahzurlu oldukları üzerinde sitemizde uzun makalelerle durulmuştur.

  Hele Sayın Bakan Beyin %1.2 lik alkol oranını mahzursuz görmesi ise tam bir facia. %1.2 alkol ihtiva etmek ne demek, yani bir litrede 12 gr alkol var demektir. Bu da bir kadeh şarabın içerdiği alkol miktarının iki katı demektir. Dinine bağlı bir Müslümana bir kadeh şarap ikram edilse içebilirmi? İçemez. O halde şaraptan iki misli oranda alkol bulunan bir içeceği alkolsüz içecektir diye etiketleyerek Müslümana takdim etmek hangi vicdana sığdırılabilir?

  Kaldı ki Din çevreleri de din açısından konuyu gayat net olarak açıklamışlardır.

  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, Maide suresininde içkinin fal okları ile birlikte şeytan işi olarak nitelendirildiğini ve müminlere yasaklandığını , bir damlası ile bir şisesi arasında da haram olması bakımından hiçbir farkın olmadığını açıklamıştır.

  Aynı şekilde İslam Hukuku Öğretim Üyesi Prof.Dr. Vecdi Akyüz: “Alkolün miktarı önemli değildir. İslam hukukuna göre sarhoşluk veren şeylerin azı da çoğu da aynı şekilde haramdır. Üreticiler tüketicileri bilinçlendirmek, bilgilendirmek zorundadır. Bir kimse içerisinde alkol yok diyerek bu içecekleri içmişse bilmeden içtiği için sorumluluğu olmayabilir. Ancak şüpheler göz önüne alınarak gereken titizliği göstermek te bir zorunluluktur.” diyerek konuya tam bir açıklık getirmiştir.

  Konu apaçık ortadadır. Sağa sola eğip bükmeye kimsenin hakkı yoktur. Hele yetkililerin bilgisizliklerini sergilemeye hiç hakları yoktur.

  Biz buradan Bakan olsun, kamu görevlisi olsun, üretci olsun, satıcı olsun bütün yetkililere sesleniyoruz. Gıdalarımızda, İlaçlarımızda, Kozmetik ürünlerimizde kullanılan hertürlü katkı maddelerinde ve teknolojik metodlarında dinimizce hassas olduğumuz bilgilerin etiketlerde doğru bir şekilde belirtilmesini talep ediyoruz. Bunun bizim en doğal insanlık ve vatandaşlık hakkımız olduğuna inanıyoruz. Bu hakkımızı almak için boykot dahil meşru olan her yolla mücadele etmeye kararlıyız.

  Ethanol, also known as ethyl alcohol or grain alcohol, is a flammable, colorless, mildly toxic chemical compound with a distinctive perfume-like odor, and is the alcohol found in alcoholic beverages. In common usage, it is often referred to simply as alcohol. Its molecular formula is C2H6O, variously represented as EtOH, C2H5OH or as its empirical formula C2H6O.

  From Wikipedia, the free encyclopedia


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.20
  Toplam Oy: 116


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.