MECLİS'TE ''HELAL ET'' TARTIŞMASI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51414221
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  MECLİS'TE ''HELAL ET'' TARTIŞMASI


  Gönderen:huseyin Tarih: 22/11/2010 01:40
  konferans MECLİS'TE "HELAL ET" TARTIŞMASI…

  %99’u Müslümanlardan oluştuğu bilinen ülkemizin marketlerinde dahi helal logolu ürünleri henüz göremezken, İngiltere parlemontosunun kantinlerinde helal ürünlerin satılmaya başlanmış olması yüreklerimizi acıtıyor.

  Mehmet Nedim ASLAN imzası ile HABERVAKTİM.COM’da yayınlanan yazıyı aynen dikkatinize sunuyoruz:

  İngiltere'de okullardan, hastanelere, spor merkezlerinden publara kadar giren helal ürünler artık Meclis kantin ve restoranlarında da satılıyor. Helal ürünlerin parlamentoda etiketsiz satılması üzerine Muhafazakar Partili bazı milletvekilleri hükümete bu ürünlerin etiketlendirilmesi için düzenleme yapma çağrısı yaptı. İngiltere ekonomisi için büyük bir önem teşkil eden helal sektörü, finanstan yiyeceğe kadar birçok alanı kapsıyor.


  İngiltere'de Müslüman tüketicileri çekebilmek için yiyecek mağazaları ve lokantalarda satılan helal ürünler, İngiliz parlamentosuna da girdi. 650 sandalyeli İngiliz Avam Kamarası'nın kantin ve restoranlarında satılan helal ürünlerin bundan sonra etiketlendirileceği bildiriliyor. Muhafazakar Partili bazı milletvekilleri helal ürünlerin satışına karşı olmadıklarını belirterek, bu ürünlerin helal etiketiyle satılması gerektiği ve böylece tüketicilerin neyi tükettiğini bilebileceğini ifade etti.

  HELAL YİYECEKLER ETİKETLENDİRİLMELİ

  Parlamento restoranlarında ve kantinlerinde satılan helal ürünlerin etiketlendirilmesi için hükümete çağrı yapan Doğu Yorkshire Milletvekili Greg Knight, helal etin parlamento restoranlarında satılmasını desteklediklerini ancak bunun etiketlendirilmesi gerektiğini söyledi. Knight, yiyecek sektöründe herşeyin helal olduğunu, bunun arkasında ise tüketiciyi gücendirmeme amacı yattığını belirterek, bir tüketici olarak hangi eti yediğini bilmek istediğini kaydetti. Bir başka Muhafazakar Parti Milletvekili Philip Hollobone, hükümetin bir an önce harekete geçmesi ve hangi ürünlerin helal hangilerinin helal olmadığı konusunda düzenlemeler yapmasını istedi.

  AŞIRI SAĞCILAR HELALE KARŞI

  İngiltere'de bu yılın başında yapılan bir araştırmada birçok okul, hastane, pub ve spor merkezinde helal et satıldığı ancak tüketicilere bunun bildirilmediği ortaya çıkmıştı. Ülkedeki aşırı sağcı gruplar ile hayvan hakları savunucuları hayvanların kesilerek değil bayıltılarak öldürülmesini istiyor. İngiltere'de helal ürünlere karşı artan tepkilerin bu ülkedeki aşırı sağ grupların medya ve siyasette etkili olmaya başlamasına bağlanıyor. Ülkede Müslümanlara ait kesimhanelerin yanısıra, Yahudilere ait kesimhaneler de bulunuyor.

  HELAL SEKTÖRÜ EKONOMİYİ CANLANDIRDI

  Resmi rakamlara göre 2,4 milyon Müslümanın yaşadığı İngiltere'de helal sektörü ekonomiye büyük katkı sunuyor. Ekonomik krizin ardından İslami tahvil ve bonoları piyasaya sürerek Ortadoğu sermayesini ülkeye çeken İngiliz hükümetlerinin yanısıra, ülkenin en büyük yiyecek mağazaları da Müslüman tüketicileri çekebilmek amacıyla helal reyonlar kurdu. Tesco, Sainsbury's, Asda gibi İngiltere'nin en büyük süpermarketleri helal et üretimi yapan kesimhanelerle anlaşarak helal etlerin mağazalarda satışını gerçekleştiriyor. Bazı süpermarketler Müslümanların tepkisi nedeniyle İsrail ürünlerini satmama kararı almıştı.

  HABERVAKTİM.COM


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.98
  Toplam Oy: 51


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.