MASUM GÖRÜNTÜLÜ KOZMETİKLERDEKİ TEHLİKELER
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey kitap ehli! (gerçeği) gördüğünüz halde, niçin Allah`ın ayetlerini inkâr ediyorsunuz? " Ali İmran 70

Günün Hadisi
"(Hammaddesinden şarap yapmak maksadıyla) sıkana ve sıktırana, içene ve sakilik yapana, (imalathaneden veya depodan, toptancıdan perakendeciye veya müstehlike kadar) taşıyana ve taşıtana, satana ve satın alana, bağışlayana, bunun parasını yiyene." Hz.Enes(r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47371469
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  MASUM GÖRÜNTÜLÜ KOZMETİKLERDEKİ TEHLİKELER


  Gönderen:huseyin Tarih: 30/12/2017 02:13
  konferans MASUM GÖRÜNTÜLÜ KOZMETİKLERDEKİ TEHLİKELER

  Kozmetik ismi, beden ve çevrenin bakım ve temizliği için hazırlanmış ürünlere verilen genel bir isimdir. Cilt, saç, sakal, diş, tırnak bakım ve temizliği için hazırlanan ürünler, Kremler, Losyonlar, Şampuanlar, Diş Macunları, çevre temizliği için Deterjanlar vs. gibi ürünlerdir.

  Makyaj ve süs ürünleri olarak hazırlanan ürünler de; Rujlar, Pudralar, Allıklar, Rimeller, Maskaralar, Masklar, Parfümler, Deodorantlar, Saç Boyaları vs. gibi ürünlerdir.

  Kozmetik ürünlerde, istenen özelliklere göre hammaddeler ve katkı maddeleri kullanılır. Bunlar, yağlayıcılar, nemlendiriciler, koruyucular, antioksidanlar, farmasatik ajanlar, polimerler, boya maddeleri, koku verici maddeler, karışımı homojenleştirici, Koyulaştırıcı ve emülsiyonlayıcı maddelerdir.

  Kozmetiklerin üretiminde kullanılan ham ve katkı maddelerinin uzun araştırmalar sonucu bugün ortaya çıkan tabloda Astım, Alerji, Cilt Döküntüleri ve Cilt, Meme, Rahim ve Yumurtalık Kanseri riskinin oluşabildiği görüldüğü için üzerinde uzun uzun durulmasını gerektirmiştir.

  Kozmetikler, insanların günlük bakım alışkanlıklarında önemli bir yer tutmaktadır. Vasat bir kimse hergün enaz birkaç kozmetik ürünü kullanmaktadır. Bunlar da; kokular, deodorantlar, sabunlar, şampuanlar, diş macunları, saç bakım ürünleri, krem ve benzeri ürünlerdir.

  İnsanların çoğunluğu, bu ürünlerden kaynaklanan çok az problemle karşılaştığını düşünür. Ancak, Dermatologlar bu düşünceye iştirak etmiyorlar. Bazı problemler, ilk birkaç kullanımdan sonra oluşabildiği halde, kullanımdan yıllar sonra da ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple, insanların çoğu problemin hangi üründen oluştuğunu bilemez.

  İşte uzmanların tesbitleri:

  Uzmanlar, makyaj malzemelerinin, saç boyalarının, şampuan ve parfümlerin içindeki kimyasalların deriden kana geçip tüm hücrelere ulaştığını ve yıllar sonra kansere neden olduğunu belirtiyorlar.

  İngiltere’nin önemli hastanelerinden Breakspear Hospital’in uzmanları Dr.Samuel Epstein ile Kim Erickson’un araştırmalarına göre şu anda dünyada kullanılan tüm makyaj malzemeleri, şampuan ve saç spreyleri tehlikeli oranda kanser oluşturma riski taşıyor. Araştırmaya göre, makyaj malzemesinde bulunan kömür katranı, fenilediamin, benzen, formaldehit gibi kimyasallar uzun yıllar kullanıldıkları zaman kansere yol açıyor.

  AB’de bir başka uzman gurubuna göre; güneş kremleri ve nemlendiricilerde kullanılmasına izin verilmiş Metilbrom glutaronil kimyasal maddesinin ciltte şişme, kaşınma ve ağrılı deri yanmalarına yol açtığını, alerjik reaksiyonları artırdığını ifade etmektedirler. AB verilerine göre bu kimyasala alerjisi olan egzamalı kişilerin sayısında 1991’den 2000’e kadar %400 artış gösterdiği ortaya çıkmıştır.

  ABD’de kozmetikler üzerinde çalışan bir Enstitü’nün 3000’e yakın kozmetikte kullanılan katkı maddeleri üzerinde yaptığı araştırmaya göre

  •884’nün zehirleme yaptığı,
  •146’sının tümör oluşturduğu,
  •218’inin üreme bozukluğuna sebep olduğu,
  •314’ünün mutasyona sebep olduğu,
  •376’sının da deri ve göz rahatsızlıklarına sebep olduğu ortaya çıkmıştır

  Yine ABD’de yapılan klinik çalışmalarda, saç boyası, şampuan, parfüm gibi kozmetik ürünleri yoğun bir şekilde kullanan hanımların 10 yıl gibi bir zaman sürecinin sonunda mesane, meme ve lösemi kanserine yakalanma riski, bu maddeleri kullanmayan hanımlara kıyasla %70 daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Benzer araştırmaların sonucunda kozmetik ürünleri kullanan hanımlarda sinir bozuklukları, alerjik reaksiyonlar, astım ve doğum kusurlarının oluştuğu bulgularına ulaşılmıştır.

  Cilde sürülen kremler, saç için kullanılan boyalar ve çeşitli saç spreyleri, rujlar, pudralar, kirpik ve kaşlar için kullanılan rimeller, maskaralar, göz çevresine sürülen fondatenler, saç ve vücut temizliği için kullanılan şampuanlar, parfümler ve sprey şeklindeki kokular gerek ciltten emilerek, gerek solunum yolu ile vücut bünyesine girmekte, kana karışarak bu maddeleri oluşturan zararlı kimyevi maddeler vücutta sözü geçen tahribatları zaman içerisinde meydana getirebilmektedir. Bu risk sadece kullanıcı hanımlarla da sınırlı değildir. Bilhassa kozmetiklerle uğraşan, kuaförlerde çalışan insanlar da bu risk altında bulunmaktadır.

  Güney Kaliforniya Üniversitesinde 2001’de yapılan bir araştırmaya göre; en az 15yıl süre ile ayda bir saçını boyamış bir insanın, diğer insanlara göre 3 misli daha fazla mesane kanserine yakalanma riski taşıdığı ortaya çıkmıştır.Yılda bir ila dört defa saçını boyayan hanımlar,hiç boya kullanmayan hanımlara oranla %70 daha fazla yumurtalık ve meme kanseri riski taşımaktadırlar. Aynı araştırmaya göre, kuaförde saç boyama işini yapan insanların, boya kullanmayan insanlara göre 5 misli mesane kanseri riski taşıdığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca yüz cildi için piyasaya sürülen ürünlerin pek çoğunun, çok daha kısa zamanda yüz cildini pörsümüş, kırışmış ve matlaşmış bir hale getirmektedir.

  Ticari ihtirasların alabildiğine kamçıladığı reklamların yaldızlı parıltıları altında masum görüntüdeki kozmetik ürünlerin gerçek yüzü Dermatoloji kliniklerinde ve laboratuarında ortaya çıkartılmaktadır. Bütün bunlara ek olarak kozmetiklerde kullanılan katkı maddelerinin önemli bir kısmının hayvansal kökenli olmaları sebebi ile Müslümanlar için haram olma riskinin de bulunması gözardı edilmemelidir. Daha da ileri boyutlara götürdüğümüz taktirde, insan ve hayvan ceninleri, doğum artıkları, plasentalar ve sperm hücreleri vs. nin de kullanıldığı bu müstahzarlara Müslümanların çok dikkatle yaklaşmaları gerekir.

  GİMDES kurulmadan önce biz bu açıklamaları gündeme getirdikçe bazı kardeşlerimiz “sağlıklı ve helal ürünlerin markalarını bildirin” tarzında taleplerde bulunuyorlardı ve biz çok kere marka bildiremiyorduk. GİMDES insanlık için çok önemli bir konumu olduğu anlaşılan kozmetik ürünler için de bir standart yapmış ve bu standarda uygun üretim yapacak firmalara Helal ve tayyib ürün isteklisi olan tüketicilerimize bir imkân sağlamıştır. GİMDES’ten ilk sertifika alan firma da 5 yıldır Sertifikasını devam ettiren bir Güney Kore Kozmetik firması oldu. Bu firmanın sahibinin bir mektubudan bir pasajını burada zikretmek isterim:

  “Türkiye`de beni sıcak karşıladığınızdan ve sürekli moral verdiğinizden çok teşekkür ederim. Başkanı olarak bulunduğunuz GİMDES`in tüm müslüman ülkelerde ideal dernek olacağına inanıyorum ve umuyorum.

  Ben GİMDES`le yaptığım toplantıdan sonra Helal kozmetik hakkında çok düşündüm ve sizin ve GİMDES`de çalışan arkadaşlarınızın düşüncesinin ne kadar doğru olduğunu anladım. Özellikle Maleysia`nin Jakim yada Endonezya`nin MUI Helal sertifikalandırma dernekleriyle karşılaştırdığımda GİMDES`in gerçekten iyi olduğundan emin oldum. Ben onu Kore`ye dönüp, Korece Kur’an`ı okuduktan sonra anladım.

  Ben Kur’an`da “Dininizce kabul edilen iyi ürünleri tüketiniz” diye bir cümleyi okudum. Burada kabul edilen’in Helal ve sağlıklı olduğunu ifade ediyor. Sağlıklı anlamından bakarsak, GİMDES`in standardı doğrudur. Ben en iyi Helal kozmetiği üretip, tüm dünyadaki müslüman bayanları sorumsuz, GİMDES tarafından izin verilen iyi kozmetiği kullanabilmeleri için bütün çabayı göstereceğim.”

  Bugün artık ülkemizde de helal ve tayyib üretim yapan birçok kozmotik firmamız oldu ve her geçen gün sayıları artıyor. Bu firmalarımızın ürünlerini ise HDM şubelerimizde bulabilirsiniz.

  GİMDES’ten HELAL VE TAYYİB SERTİFİKASI ALAN FİRMALARIMIZ

  SERTİFİKALI KOZMETİK ÜRÜNLERİ İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ

  Kaynakça:

  1 Catalan Institute of Oncology, Barcelona, Spain
  2 German Cancer Research Center, Heidelberg, Germany
  3 Masaryk Memorial Cancer Institute, Brno, Czech Republic
  4 Registre des Hémopathies Malignes de Côte d'Or, Dijon, France
  5 Institute of Occupational Medicine, University of Cagliari, Cagliari, Italy
  6 School of Public Health and Population Science, University College Dublin, Dublin, Ireland
  7 Department of Pathology, Tampere University Hospital, Tampere, Finland
  8 International Agency for Research on Cancer, Lyon, France
  9 Department of Pathology, Hospital Verge de la Cinta, Tortosa, Spain

  Kozmetiklere Dikkat,
  Kozmetik ve vücut bakım ürünlerinde toksik kimyasal katkı maddeleri ,
  Saç Boyamanın hükmü nedir ?

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 7


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.