MARKALARIMIZ FARKLI OLSA DA. YOK BİRBİRİMİZDEN FARKIMIZ. BİZ HEPiMİZ COLAYIZ…
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  62461955
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  MARKALARIMIZ FARKLI OLSA DA. YOK BİRBİRİMİZDEN FARKIMIZ. BİZ HEPiMİZ COLAYIZ…


  Gönderen:huseyin Tarih: 04/05/2014 08:24
  konferans MARKALARIMIZ FARKLI OLSA DA. YOK BİRBİRİMİZDEN FARKIMIZ. BİZ HEPiMİZ COLAYIZ…

  Patronlarımız farklı farklı şişe ve kutulara koysalar da bizim hepimizin özütü bir, rengi bir, tadı bir, aynı yerden dağılır bütün dünyaya. Çünkü özütümüzün formulü gizlidir yalnızca Amerikadaki baş patronumuzun kontrolundadır.

  Bizim en büyük büyük büyük anamız 1896 yılında Amerika’nın Atlanta şehrinde doğmuş. Burada yaşayan yahudi bir eczacı varmış. Adı John Stith Pemberton imiş. Daha önce migren ağrısını teskin edecek uyarıcı bir ilaç olarak gerçekleştirdiği coca bitkisinin yapraklarından ve cola bitkisinin cevizinden meydana getirdiği içeceği, "Pembertons Wine Cola" ismi ile Jakobun eczanesi ismini verdiği eczanesinde ilaç olarak satmaya başlamış.

  Bu coca bitkisi Güney Amerika'ya mahsus yaprakları kokainli bir bitkiymiş , cola cevizi de kafein içeren bir bitkiyimiş. 1888'de yanına aldığı kafadengi ortaklarıyla Coca Cola Co. şirketini kurmuş, bu içeceğin adını da değiştirerek coca cola yapmış ve bu yeni şirketin de patentli ürünü haline gelmiş.

  1905 yılına kadar 60 mg kokain içeren tonik bir içecek olarak satışına devam etmiş. Bu tarihlerde hem federal, hem ABD devlet yöneticileri bu içki ile halkın uyuşturulduğunu farketmiş, bu iddia üzerine cocanın kullanılmasını yasaklamak istemiş. Coca Cola Co.'nun avukatları daha önceden aldıkları patenti ileri sürerek, yoğun bir hukuk mücadelesi sonucunda çok cüzi miktarda cocanın tat verici olarak kullanılması iznini almışlar. Bu sonucu alan Coca Cola Co., bundan böyle prensip olarak güya coca ihtiva etmeyen, ama sembol olarak coca aroması bulunduran bir meşrubat olarak satışına devam etmiştir. Bütün dünyaya da özüt olarak ihraç edilmektedir.

  Güney Amerika’dan gelen haberlere göre; COCA Cola'nın halen kullandığı coca ve cola yaprakları Güney Amerika'dan geliyormuş. Eğer siz kişi olarak Amerika'ya valizinizde biraz coca yaprağıyla giriş' yaparken gümrükte yakalanırsanız uyuşturucu veya uyancı kaçakçılığı yapıyor diye tutuklanıyormuşsunuz. Halbuki Coca Cola her sene 8 ton civarında kokain içeren coca yaprağını Güney Amerika'dan ithal etmeye devam ediyormuş. Coca Cola, bu kokain içeren coka yapraklarını içecek içinde kullanmadan önce yaprakların içindeki kokainin elimine edildiğini (decocainized flavor esence) iddia ediyormuş.

  Fakat bu elimine edilen kokainin nerede kullanıldığı konusunda hiçbir bilgi yokmuş. Coca Cola'nın formülü gibi içeriğinde kokain kullanıp kullanmadığı da bir sırmış. Coca Cola özütü diye sizin bilmenizi istemediği maddeyi veya maddeleri saklıyor. Siz de bu içeceğin içinde tam olarak ne olduğunu bilmeden tüketiyorsunuz.

  Başta Amerika, Kanada ve Batı Avrupa'da halk yüksek miktarda şeker ihtiva eden Coca Cola gibi gazlı içeceklerin zararlannı anlamaya başladıktan sonra kolalı içeceklerden da uzak durmaya başladı ve böylece bu tip meşrubatların satışları 2004 yılından itibaren yavaş yavaş gerileme göstermiş. Ama dünyada hala tedavülden bir türlü düşmüyoruz. İnsanları bağımlı yapmaya, sağlıklarını bozmaya üzülerek devam ediyoruz.

  Coca Cola, Pepsi Cola, Müslümanlarının Qible-cola'sı, Zamzam-cola'sı, Mecca-cola'sı, Kristal-cola'sı ve cola-Turca'sı gibi isimlerimiz var ama formüllerimiz birbirimizden farklı değil. Hepimizde formulü sır olan özütten bir payımız var. Üstelik içimize insanların sağlığına çok zararlı olduğu söylenen katkı maddeleri ekliyorlar. Bu katkılardan bazıları şöyle; Fosforik asit, Karamel, CO2, Aspartam, Sakkarin. Terkibimizde bulunan bu katkı maddeleri için dünyanın bağımsız bilim adamları tarafından bildirilen tehlikelerden bahsedelim:

  Sayısız deneyler sonucu sağlığa çok zararlı olduğu ortaya çıkan Aspartam'ın ve Kanada'da 30 yıldan fazla süredir yasak olan yine insan sağlığına zararlı "sakarin"in hiçbir zararı olmadığı söylemleri, bu tatlandırıcıyı kullanan firmalar tarafından sürekli iddia edilmekte olduğuna bakmayın. Bu firmaların başında da Coca Cola gelmektedir. DR. Russel Blaylock 'Öldüren Tad (The Taste That Kils)' adlı eserinde Aspartam'ın tehlikelerini gözler önüne sererken, kanserli hücreleri daha hareketli hale getirdiğini ve böylece vücudun diğer taraflarına da yayılmasını hızlandırdığını ve şeker hastalığını tetiklediğini belirtmiştir.

  Bağımsız bir şekilde doğruyu yazıp söyleyen bilim adamları, bu çok büyük finans gücüne ve politik bağlantılara sahip organize güçler karşısında seslerini fazla duyuramamaktadırlar. Bu güçler; lobi güçleriyle, reklamlarla, karşılıklı finansal çıkarlarıyla medyanın büyük bir bölümünü de susturmayı başarıyorlar. Şu anda ele geçiremedikleri ve onları çileden çıkaran, internetteki sağlıkla ilgili bağımsız haberler veren web sayfalan ve bloglardır. İSVEÇ'TE Karölinska Institute, 1997-2005 arası, 8 yılda 80 bin kişinin yediği gıdaları takip etmiş. Bu gözlem sırasında 131 kişi pankreas kanseri olmuş. Bu kişiler suni tatlandıncılı gazozlu-kolalı içkilerden en azından günde iki defa (kutu/ şişe) içen grubun içindeymişler.

  Sekerli ve Gazlı Meşrubatların meydana getirdiği Terör; gazlı, kolalı içecekler; yüksek kalorili, aşın şekerli, besin değeri hemen hemen hiç olmayan, çokça tüketilen, kötü içeceklerin en başında geliyor. Bu gün sudan sonra en çok tüketilen içecekler colalı içeceklermiş. Bizden söylemesi; bütün colalı içecekler alkol gibi kolaylıkla bağımlılık yapmaktadır. Yüksek şeker içerikli gıdalann erken yaşlanmaya sebep olduğu da ayrı bir gerçektir. Bu tip meşrubatların sağlığa 10 tane temel zaran olduğu belitiliyor uzmanlar tarafından:

  1- Şişmanlığa sebep olur. 2- Karaciğere zararlıdır. 3- Dişlerde çürümeye neden olmaktadır. 4- Kronik böbrek hastalıklanna ve böbreklerde taş oluşumuna neden olmaktadır. 5- Diyabet (Şeker) hastalığını tetiklemektedir. 6- İçindeki asit mide ekşimesine ve reflü oluşmasına sebep olur. 7- Yine içinde bulunan fosforik asit kemiklerin zayıflamasına, kemik kınlganlığının artmasına (osteoporoz) neden olur. 8- Yüksek tansiyona sebep olur. 9- Kalp hastalıklarını tetikler. 10- Özellikle aç karnına içilen kolalı içecekler ülser hastalığına yakalanma şansını arttırır.

  California eyaletinin kansere yol açtığı düşünülen maddeler listesinde yer verdiği 4 – metilimidazol sebebi ile, Coca Cola ve Pepsi'yi üreten şirketler, California yasaları gereği ürünlerine kanser uyarısı konmaması için bu içeceklerin formülünde bulunan karamel boya maddesini daha az kullanacak şekilde formullerini değiştiriyorlarmış. Ama nafile bizim o kadar zararlı taraflarımız varki işin içinden çıkamazlar. Deveye sormuşlar neden boynun eğri dye o da cevap vermiş nerem doğru ki. Tıpkı bizim gibi, bizim neremiz doğru ki. Bizi insanların çılgınlar gibi tüketmelerine çok üzülüyoruz.Bir gün akıllarını başlarına getirseler de cola içmekten vazgeçseler inanın biz de rahat edeceğiz insanlar da...

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 10


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.