GİMDES MALEZYADA…
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
şu an bu bloğun içeriği yok.

Günün Hadisi
şu an bu bloğun içeriği yok.

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49197148
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES MALEZYADA…


  Gönderen:huseyin Tarih: 03/04/2016 05:31
  kadir GİMDES MALEZYADA… JAKİM, WHC YARIYIL TOPLANTILARI VE MİHAS FUARI

  28-30 Mart.2016 tarihleri arasında gerçekleşen toplantılarda bulunmak üzere GİMDES Uluslararası ilişkiler koordinatörümüz M. GEDİKLİ katılmıştır. Birinci toplantı Malezya Helal sertifikalama Kurumu JAKİM’in her yıl üyelerinin katılımı ile yaptığı ve 2 gün süren toplantı oldu. Daha sonra WHC’lün her yıl Malezyada düzenlediği Yönetim Kurulu yarı yıl toplantısı yapıldı. Yine her yıl Malezya’da düzenlenen MIHAS’ın Helal Ürünler Fuarı ziyaret edildi
  JAKİM TOPLANTISI

  2 gün süren JAKİM’in toplantısında çok önemli konuşmalar yapıldı. Hükümetin de Başbakan Yardımcısı seviyesinde katılım göstermesi dikkat çekti. Konuşmalarda durulan önemli konular ise özetle şöyle;
  “Helal kavramı yalnızca gıda ile sınırlı olmadığından başka alanlarla da Helalin yaygınlaşması için çalışmalara başlanacak. New Dimension for Halal (Helal için yeni boyutlar) adı altında başlatılan bir çalışma ile hem idari, hem de sosyal alanlarda yeni düzenlemeler yapılacak. Mesela kesin olarak yasaklanan Riba (Faiz)’in yok edilmesi için gayret gösterilecek; faizsiz ekonomi ve bankacılık sisteminin kurulması ve geliştirilmesi sağlanacak; Helal sertifikalandırma yaparken faize bulaşılmamış olmasına özen gösterilecek. Velhasıl, Helalin sosyal hayatın tüm vechelerini kapsaması yeni düzenlemelerin amacı olacak.

  Bu maksatla ilk etapta “Halal Management Council” oluşturulacak. Bu konsey, devlet, ilgili kurumlar (üniversiteler, araştırma merkezleri vb) ile diğer (STK, endüstri vb) gibi toplum katmanlarından teşekkül edecek. JAKIM’in rolü, sertifikalandırma, Fetva ve idari hizmetlerle sınırlı olacak.

  Tıbbi cihaz ve ürünlerin Helalliği sorgulanmıyor. Mesela cerrahide kullanılan dikiş iplikleri sentetik ve tabii olabilir. Tabii olanlar koyun, inek veya domuz veya diğer hayvanlardan elde edilebilir. Maalesef bu ipliklerin çoğu Çin ve Hindistan’da imal ediliyor. Bazı protezlerde jelatin kullanılıyor. Dolayısıyla bu tür tıbbi ve cerrahi ürünler Helallik açısından yüksek riskler taşıyor. Ne yapmak lazım? Önce insanlarda bilinci arttırmak lazım. Sonra standart oluşturmak ve bunu uygulamak ve uygulatmak lazım. Hastalar, doktorlar, hemşireleri hastabakıcılar, satınalmacılar bu konuda bilinçlenecek.

  Oturumların sonunda, söz alınarak Helal kavramının hiç bir yerinde Gayri-Müslimlerin yer alamayacağı ve çalışmaların bu yönde sürdürülmesi gerektiği; ayrıca Helal sertifikalandırmanın en takvalı insanı tatmin edebilecek seviyede ciddi ve yüksek standardda yapılması gerektiğine binaen akredite edilecek Helal kurumlarının aynı yüksek standardda denetim ve gözetime tabii tutulmasının elzem olacağına dikkat çekildi.

  WHC Yönetim Kurulu Toplantısı (30 Mart 2016)

  WHC’nin olağan yönetim kurulu toplantısı normal olarak icra edildi. Idari konuların görüşülmesinden sonra gündemin en önemli maddeleri WHC ile WHFC kurumlarının birleşmesi ihtimali ile 2016 genel kurulunun yerinin tespiti oldu. 2016 yılı genel kuruluna Japonya’dan NAHA, Türkiye’den GİMDES, Çin’den Shandong ve Rusya’dan Halal RF ev sahipliği yapma talebinde bulundu. Uzun müzakereler sonunda şu ana kadar hiç genel kurul yapılmayan Japonya’da genel kurul düzenlenmesine karar verildi. Bu şekilde Japonya’daki Müslüman kurumlara destek olunacağı gözönünde bulunduruldu. BU kurum gerçekleştirmede bir problem yaşarsa Kongre Türkiye’de yapılacak.

  WHC genel kurulu için 2 tam gün ayrılmasının ve ev sahibinin kendi programının (fuar, seminer vs) bu husus gözönüne alınarak planlanmasının gerekli olduğu vurgulandı. Genel kurulda ayrıca konusunda uzman bir kişinin seçilen bir konuda bir ders vermesinin çok faydalı olacağı söylendi. Örnek olarak Dr. İlker Alat’ın konuşması verildi. Toplantının son kısmına Endonezya’dan MUI kurumunun Genel Sekreter Yardımcısı ve LPPOM MUI’nin Direktörü konumunda görevli Tengku Zulkarine, Al Jazeera Muhabiri Imran Musa ile Malezya’dan MIHAS Başkanı Mohd Shukri de iştirak etti. Tengku Zulkarine WHC ve WHFC gibi çatı kurumlarına bu sebeple ihtiyaç duyduklarını, çünkü NHC veya MUI gibi bir kurumun başka ülkelerdeki firma/kurumları denetim veya gözetim yapamayacağını bildirerek her iki kurumun da İslam kardeşliğine uygun olarak birleşmelerinin ve Müslümanların haklarını korumak üzere çalışmalarını elzem olduğunu ifade etti. Her Salı günü 21 kişilik MUI konseyinin toplandığını ve WHC’den de yetkili bir heyetin bu konuyu görüşmek üzere Jakarta’ya davet edildiğini ilave ederek herşeyin şeffaf ve hesap verilebilir olmasına önem verdiklerini ve sui zannın önlenmesinin gerektiğini söyledi.

  MİHAS’ın CEO’su Mohd Shukri:

  “Tüm nifaklar şeytanın işi. Müslümanlar olarak bunu düşünüp idrak etmeliyiz. Bir de siz yabancılar “ben böyle uygun gördüm” veya “şunu hemen yapalım” diyip duruyorsunuz. Bizim buralarda işler böyle yürümez. Bir adım atmadan 40 kez düşünülür, acaba şimdi ben bunu şöyle yapsam muhatabım nasıl etkilenir? Onu kırmadan, kızdırmadan nasıl yapsam, nasıl ona zarar vermem diye ince düşünülür. Siz yabancılar acelecisiniz. Siz söyleyince oluverecek sanıyorsunuz. Neden firmalar sertifika alıyor? Daha çok satmak ve para kazanmak için. Bu işin gerçeği bu. Ama bu olsun diye taviz veremeyiz veya birbirimizle rekabet edemeyiz. Birbirimizi düşünmemiz ve kardeşlik hukukuna riayet etmemiz lazım. Önce aramızdaki kardeşliği güçlendirelim, ondan sonra Helali konuşalım ve işe başlayalım. JAKIM de birlik olmayı destekliyor; uzak duruyor gibi görünmesine bakmayın; onlar da takip ediyorlar bunları. Belki birleşme (WHC+WHFC) gerçekleştiğinden onlar da (JAKIM) katılacak.

  GİMDES Delegemizin notlarından derlediğimiz, bu güzel konuşma ve görüşmelerden sonra MİHAS’ın Helal Ürünler Fuarı ziyaret edildi.

  kadir kadir


  kadir kadir


  kadir kadir


  kadir kadir


  kadir kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 9


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.