25-26 NİSAN 2009 TÜRKİYE ULUSLARARASI KONFERANSI TEBLİĞ ÖZETLERİ-3
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Ey iman edenler! Allah`tan O`na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin." Al-i imran 102

Günün Hadisi
"Her sarhoşluk veren hamr içkidir, her içki(hamr) haramdır. Sahih-i Müslim

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  47025904
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  25-26 NİSAN 2009 TÜRKİYE ULUSLARARASI KONFERANSI TEBLİĞ ÖZETLERİ-3


  Gönderen:huseyin Tarih: 06/06/2009 05:24
  konferans 25-26 NİSAN 2009 TÜRKİYE ULUSLARARASI KONFERANSI TEBLİĞ ÖZETLERİ-3

  15.Helal Standartları Birleştirme İhtiyacı

  Abdulwahab Wookay
  Güney Afrika


  Dünya küçüldü. Modern çağda, küresel ticaret daha önce olduğundan daha hızlı, kolay ve etkin bir hale geldi. Kendi sebzelerimizi yetiştirdiğimiz veya şehrin hemen dışındaki yerel çiftçiden satın aldığımız günler geçmişte kaldı. Kendi tavuklarımızı veya koyunlarımızı arka bahçemizde kestiğimiz günler geride kaldı. Farklı ülkelerde beslenen, büyütülen tavuklar, sığırlar ve koyunlar aynı süper markette yan yana satılmaktalar. Bugün yediğimiz gıdalar, yemek masamızda olmak için binlerce kilometre yol kat etmekteler. Bu, teknoloji ve gıda koruyucularındaki gelişmelerin yanı sıra insanın çok kısa sürede çok büyük mesafeler alabilme kabiliyetinden de kaynaklanmaktadır.

  Çok sayıda, farklı katkı içeren, üretilmiş çok büyük miktarlarda yenilebilir ürünler vardır. Bu katkıların kaynağı bazı durumlarda şüphelidir. Olası kaynak haram olabilir. Ayrıca, yeme alışkanlıkları değişti. Önceden aile bireyleri bir araya gelir ve evde pişen yemeği zevkle yerlerdi, bugünün mutadı ise sık sık restaurantlara, hızlı-yemek şubelerine ve bayi dükkânlara gitmektir. Pek çok ailede hafta sonları dışarıda yemek alışılmış bir uygulama haline gelmiştir. Başka bazı durumlarda ise, ev yemeği hazırlayamayan bireyleri ve aileleri günlük tüketim için yarı-hazır gıdaları tercih ederken görmekteyiz. Bu durum, Müslümanların karşılaştığı, yemek için neyin meşru neyin yasaklı olduğu ikilemini değişikliğe uğratmıştır.

  Ümmetin karşılaştığı diğer bir problem ise genetiği değiştirilmiş gıdalar sorunudur. Bu tür ürünlerin tüketimine lehte olanlar ve aleyhte olanlar vardır. Bu tür ürünler de masalarımıza ulaşacak bir yol bulmaktalar. Çünkü ümmet çok geniş bir alana yayılmış durumda ve yaşadığımız yere has problemlerle karşılaşmaktayız. Bu, bir toplum için uygun olabilen fakat başka bir toplum için uygun olmayan uygulamalara sebep olmaktadır. Bu durum, yukarıda bahsedilen bazı sebeplerden dolayı Helal Sertifikasyonu çok çok önemli hale getirmiştir. Bu nedenle, küresel olarak uygulanan bir Helal Standardı oluşturmak zorundayız. Bununla birlikte, şüphesiz temel ve dayanak noktası Şeriat olmalıdır.

  16.Helal Gıda Hakkındaki Yanlış anlamalar

  Dr.Ahmed Sakr
  ABD


  Helal gıdalar hakkında pek çok yanlış anlamalar mevcuttur. Bu yanlış anlamaların altında bir yanda fıkhi bilgi eksikliği, diğer yanda ise bilimsel bilgi eksikliği bulunmaktadır. Ayrıca, İslam’ın ilk zamanları ile modern teknoloji ve günümüzde kullanılan prosedürler arasında da bilgi eksikliği vardır. Helal gıda hakkında doğru bilgi vermek için, Helal ve Haram arasında, Helal; Müstehab; Makbul; Caiz; Meşbuh; Mekruh; Haram gibi bir dizi aşamalar olduğu kabul edilmelidir.

  Bu makalede yazar aşağıdaki terimleri hesaba katmak ve herbirini ayrı ayrı açıklamak istemektedir.

  Yanlış Anlamalar: Helal ve Zebiha, Tahavvül ve İstihale, Organik ve İnorganik, Helal ve Koşer, Bilinmeyen kesim ve Bismillah diyerek yemek, sirke ve şarap sirkesi, Elma suyu ve elma şırası, Zeytin yağı, yağ ve katı yağlar, NaNO2 ve NaNO3,
  Bilinmeyenler: DES(hormon), Östrojen
  Yemler: Et, kan, iç organlar, çöp ve diğerleri.
  Bu konuları tartışarak, müslümanların helal gıdalar hakkında nihai kararlarını vermeleri daha kolay olacaktır. Yine de, herhangi bir soru işareti olduğunda, kişiler gıda üreticisi şirketleri arayabilmeli ve bilgi tahkiki yapabilmelidirler. Ya da, helal sertifikalı olsun veya olmasın şüpheli gıdalar veya içindekiler hakkında, IFANCA gibi bu konuda bilgi neşreden organizasyonlardan ve şirketlerden bilgi edinebilmelidirler. Ayrıca, samimi müslümanlar, bu konuları, bilgi neşreden, bilimsel ve dini olarak ehliyeti olan müslümanlarla da müzakere edebilmelidirler.

  Bu konuların farkında olamayan, bilim ve teknoloji hakkında yeterince bilgilendirilmemiş bir imam ile tartışmak yeterli değildir. Özellikle, genetik olarak değiştirilmiş yemlerin ve gıda ürünlerinin Amerika’daki büyük şirketler tarafından hayvanların beslenmesinde kullanımının artması gösterilebilir. Aynı şey burada da söylenebilir ki, bu konuları İslam inancında olmayan ve İslam fıkhı bilgisine sahip olmayan bir bilim adamıyla da tartışmak yeterli değildir. Yani, hem bilimsel hem de fıkhi açıdan liyakat sahibi birilerine ihtiyaç vardır.

  Öyle umuyoruz ve dua ediyoruz ki, müslüman ülkeler el ele verecek ve böylece Helal gıdalar bilgili ve ehliyet sahibi enstitüler tarafından sertifikalandırılabilecektir, burada Amerika’da ve tüm dünyada.

  17.Amerika’da Helal Gıda’ya Gıda Üreticilerinin Yaklaşımı

  Dr.Muhammad Munir Chaudry, Ph
  ABD-IFANCA


  1980 yılından once Amerikan gıda üreticileri, helal kelimesini nadiren duymuşlardır. 80’li yıllarda, gıda hizmet sektörü, restorant zincirlerini Orta Doğu ve Asya-Pasifik bölgesine doğru genişletmeye başladılar. Amerikalı üreticiler, bu pazarlardan gelen talepleri karşılamak için, gıda ürünleri ihraç etmeye başladılar. Çeşitli amerikan markalarının Suudi Arabistan, Malezya ve singapur’daki isim hakkı sahipleri, helalliğini gözönünde bulundurmadan, varolan tedarikçileri kullanmaya devam ettiler. Malezya ve Singapur’da helal kurallarının yasalaşmasıyla, restorantlar, tedarikçilerinden helal sertifikalı et ürünleri talep etmeye başladılar.

  1990’larda, helal sertifika istekleri kızarmış patates ve diğer gıda ürünlerine de yayıldı. Aynı yıllarda, besleyici katkı üreticileri şifalı bitkisel ürünler için Asyalı hünerini keşfettiler ve besleyici kapsüllerin, tabletlerin ve diğer ürünlerin ileri gelen üreticileri ve ihracatçıları oldular.

  2000’li yıllarda, odak noktası Asya ülkeleri tarafından gıda katkıları ithal etmek ve yerel olarak üretim yapmak şeklinde değiştirildi. Amerikan katkı maddesi endüstrisi, süt katkıları ve soya katkılarındaki arz fazlası ile talebi karşılamak için devreye girdi. 2005’ten beri, gittikçe artan sayıda ilaç şirketleri Malezya’dan gelen talepler nedeniyle, helal sertifikalı ilaçların ve aşıların üretimine yönelik çalışmalar yapmaktadır.

  20. yüzyılda, Amerikan helal gıda endüstrisi sadece ihracat yönünde büyüdü. 21. yüzyılda ise Nestle, Unilever, Abbott Gıda gibi şirketler ve diğer pek çok şirket 8 milyon helal tüketicisi gücünde olan yurt içi pazarına hizmet sunmayı araştırmaktadırlar.

  Bu makalede, Amerikan gıda endüstrisinin tecrübeleri ve sıkıntıları helal sertifikalama uygulamalarının ışığında tartışılacaktır. Özel olarak serifikalandırma kurumlarının nitelikleri, helal standartlardaki farklılıklar, ilkesiz üreticiler,ihracatçılar ve sertifikalandırma kurumları, Amerikan otoritelerinin ve birimlerinin ithalatçı ülkelerdeki rolü, helal sertifikaların kabuledilebilirliği, üreticilerin ve ihracatçıların kendi kendilerine sertifikalandırmaları gibi konulara değinilecektir.

  18.Global Helal

  Ehsan Sairally,
  Kanada


  21. yüzyılın yeni stratejik düşünüşü ve büyük bilimsel ilerlemeleriyle bir an durup, helal gıdaların küresel anlamda durumunu dile getirmekte fayda vardır. Bir realite kontrolü bize nerede olduğumuzu ve nereye gitmemiz gerektiğini anlatabilir. İstatistiklerin gösterdiğine gore, pazar büyümektedir ve gelecek yirmi yılda dünya nüfusunun %30’unun helal tüketicisi olacağı hesaplanmaktadır. Burada soru şudur ki, helal üretim altyapısı, büyüyen pazara ayak uydurabilecek midir? Eğer küresel fotoğrafa bakacak olursak, helal gıda üretiminin farklı gelişmişlik seviyelerinde olduğunu görürüz.

  Nüfusunun çoğunluğu müslüman olan ülkelerdeki helal gıda gelişmişliği, farklı cephelerde olmak üzere en üst seviyelerdedir. Geleneksel helal pazarlarında, üretim kapasiteleri, yurtiçi ve yurtdışı ihraç pazarları için her çeşit gıdaları üretir durumdadır. Yine bu ülkeler kendilerini merkez olarak konumlandırmaktadırlar ve ciddi miktarda helal uzmanlığı ve faaliyetleri geliştirmektedirler. Üretim merkezleri, lojistik merkezleri ve bunların yanı sıra araştırma merkezleri de vardır. Kalite kontrol ve standartların ilerlemesine yön veren hakiki merkezler de vardır. Helal açısından gündemde olan konu, uyum ve küresel standartlara olan ihtiyaçtır. Şu an, dünyada çok çeşitli helal standartları ve sertifikalandırma mekanizmaları bulunmaktadır. Bu çeşitlilik helal hakkında farklı mezhebi ve ilmi yorumlardan kaynaklanmaktadır. Bu, çoğunluğu müslüman olan ülkelerde helal tüketicilere olanak sağladığı için iyi bir durumdur. Ancak, helal pazar fırsatları küresel ölçekte büyürken, yeni oyuncuların ve ilgili tarafların cezbedilmesi gerekecektir.

  Bu yeni oyuncular, Helal’e aşina değillerdir ve iç pazarlarının yanısıra uluslararası Helal pazarınında cazip olduğuna ikna edilmeleri gerekmektedir. Bu cazibenin kilit noktası, uyumlu hale getirilmiş, açık standartların varlığı olacaktır. Bu çerçevede, diğer bir önemli ve daha da hassas konu Helal Sertifikasyonun yapılması ile ilgilidir. Görüşümüz şudur ki küresel Helal Gıda pazarı büyürken, sertifikalama da büyümelidir. Öneriler ise, Helal sertifikalama daha bilimsel olmalı ve daha çok gıda mütehassıslarını içermelidir. Bu gereksinimler, Helal Gıda konusundaki temel ilkelerden veya dini maksatlardan taviz vermeden gerçekleştirilmelidir. Helal endüstrisi, küreselleşirken ve gıda endüstrisinde yeni pay sahiplerini ve oyuncuları içine alırken bu konularda düşünmeye ihtiyacı vardır.

  19.Helal Gıda Talepleri ve Müslüman Toplumların Yaklaşımı

  Mohammad Mazhar Hussaini, M.S., L.D.
  ABD-AHF


  Bu makale/sunum küresel müslüman toplumların nüfusa gore genel bir değerlendirmesini ve küresel müslüman pazarlarının büyüklüğünün bir tetkikini sunmaktadır. Müslüman toplumlardaki Helal Gıda talepleri geleceğin trendlerinden biri olarak tanımlanır. Helal ve Tayyib Gıda standartlarının rolü ve Helal Gıda güvenliğine yönelik, gıdayla ilgili mevzuatlar açıklanmakadır. Helal Gıda telebi mücadelesinde öne sürülen İslami yaklaşım ise, müslüman bireylerin, cemaatlerin ve toplumların güçlendirilmesidir.

  20.Dünyada Helal Sertifikalama Programı Önerileri

  Dr. Ir. H. Muhamad Nadratuzzaman Hosen
  Endonezya-MUI Müdürü


  Bu konferansta görüşülmek üzere, Helal Sertifikalama kurumları ve müslüman tüketiciler için çok yararlı olan programalar aşağıdaki gibidir;

  1. Ulemanın toplanmasını(Ulemanın icması) organize etmeliyiz. Bu toplantı tartışmalı ve sorunlu hammaddelerle ilgili fetva yayınlayacaktır; örneğin domuzdan türetilen katkılar, alkol/etanol ve diğerleri hakkında.
  2. Tüm Helal Sertifikalama kurumları için, bir helal eğitim merkezi oluşturmalıyız.
  3. Dünya Helal Konsilini(WHC) Helal Sertifikalama ve Helal Güvence Sistemi için, standart metod, prosedür ve sistem belirlemek ve kurmak üzere yetkilendirmeliyiz.
  4. İşlenmiş gıdalar, kesimhaneler ve aromalar alanında Helal konularına yönelik araştırma ve eğitimler yapmak üzere müslüman bilim adamları ile el ele vermeli ve birlikte çalışmalıyız.
  5. Müslüman toplumlar arasında Helal Gıda için bir ağ kurmalı ve ticareti geliştirmeliyiz.
  6. Üniversitelerdeki ve okullardaki öğrenciler için gıda teknolojisi alanında, Helal maddeleri ve içerikleri ihtiva eden ders kitapları hazırlamalıyız.
  7. Helal ticareti desteklemek için ulaşım ve lojistik alanında işbirliği yapmalıyız. 8. Helal ticaret bakımından, Helal Gıda konusundaki bankacılık işlemleri için İslami finansı kullanmalıyız.
  Helal ticaret küreselleşirken, Helal Sertifika Helal ticaretin bir parçasıdır.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 18


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.