KÜRESEL DÜNYADA GİMDESİN KÜRESEL ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer hakikaten inanıyorsanız, muhakkak üstün olan sizsinizdir." Ali İmran 139

Günün Hadisi
"Amellerin en faziletlisi Allah için sevmek, Allah için buğzetmektir." Hz.Ebu Zer (r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48550688
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KÜRESEL DÜNYADA GİMDESİN KÜRESEL ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR


  Gönderen:huseyin Tarih: 27/04/2017 08:05
  kadir KÜRESEL DÜNYADA GİMDESİN KÜRESEL ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR…

  • GİMDES’den tanınma taleb eden Hindistan Helal Sertifikalama Kurumunun yerinde denetim çalışmaları tamamlandı.
  • Marmara Üniversitesi Helal ve Sağlıklı Yaşam Kulübü hanımlar grubu GİMDES’i ziyaret etti.
  • Daru’l Helal Medresemiz yararına tertib edilen, Helal Ürünler Kermesimiz Başakşehirde yoğun ilgi ile devam ediyor.
  • HATAY-Kırıkhan, İskenderun, Erzin, Dörtyol AGD “HELAL LOKMA konferansları yapıldı. BEYZADE FM’de Helal Lokma anlatıldı
  • ANKARA-Etimesgut’ta Helal Lokma Semineri verildi
  • GİMDES ve GİMDES onaylı Sertifika Kurumlarının sertifika verdikleri Firma ve ürünleri ile bu ürünleri satın almak isteyen müşterileri internet ortamında buluşturacak Küresel Halal Pazarı “HALAL PAZZAR” pek yakında hizmete giriyor.
  • Azerbeycan’da Eski firmaların ara, yeni firmaların ilk denetimleri yapıldı.
  • Rusya’da sertifikalı firmanın ara denetimi yapıldı

  • GİMDES’den tanınma taleb eden Hindistan Helal Sertifikalama Kurumunun yerinde denetim çalışmaları tamamlandı.


  GİMDES’den tanınma taleb eden Helal sertifikalama kurumlarının sertifikalandırdığı firmaların ziyaretleri neticesinde tanınma durumları değerlendirilmektedir. Bu kapsamda son olarak Jamiat’ul Ulama Hind Trust kurumunun müracaaatı neticesinde yapılan ziyareti GIMDES Yönetim Kurulu Üyesi Zafer GEDIKLI ve Teknik Bilim Kurulu Üyesi Yüksek Kimyager Murat SAYIN’dan oluşan GIMDES heyeti gerçekleştirildi. Jamiat’ul Ulama Hind Trust kurumunun sertifikalandırdığı büyük baş, küçükbaş ve kanatlı kesimhaneleri ve işleme tesisleri ziyaret edildi.

  Marmara Üniversitesi Helal ve Sağlıklı Yaşam Kulübü hanımlar grubu GİMDES’i ziyaret etti.

  Yarının yöneticilerimizi yetiştiren Üniversitelerimizde Helal Gönüllüsü gençlerimizin önderliğinde Yasalara uygun olarak “Helal ve Sağlıklı Yaşam Kulüpleri” kurup çeşitli etkinliklerle üniversite gençliğinin ve toplumumuzun her kesimdeki insanlarına “Helal ve Tayyib Lokma”da farkındalık meydana getirmek ve toplumdaki gerçek dışı algılar yerine doğru algılar oluşturmak maksadlı çalışmalar yapmaktadırlar

  Bugün 5 Üniversitemizde faaliyet gösteren Kulüplerimizden İstanbul Marmara Üniversitesi Helal ve Sağlıklı Yaşam Kulübünün hanım üyelerinden bir grup GİMDES Merkezini ziyaret ederek Başkan Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER’in GİMDES’in kuruluş ve çalışmaları ile ilgili konularda verdiği bilgileri dinlediler.Sorularına verdiği cevapları takip ettiler.

  Daru’l Helal Medresemiz yararına tertib edilen, Helal Ürünler Kermesimiz Başakşehirde yoğun ilgi ile devam ediyor.

  GİMDES Gönüllü Hanımlar tarafından 24 -30 Nisan 2017 tarihleri arasında Dünya Helal Vakfı yararına kermes organizasyonu gerçekleştirilecektir. Başakşehir’de 7 gün boyunca saat 10:00-19:00 arası ziyaret edilebilecek olan kermese tüm halkımızı bekliyoruz.

  Kermes sunumlarında GİMDES Gönüllü Hanımların ülkemizin her bölgesinden yoğun ilgi göstererek, el emekleri ile hazırladıkları birçok ürün satışa sunulacaktır.Hazırlık aşamasında oldukça büyük bir ilgi gösterilen kermesimize tüm kardeşlerimizin desteğini beklemekteyiz.Allah emeği geçen herkesten razı olsun.Kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

  Dünya Helal Vakfı ile uluslararası nitelikte ’’Dar’ul Halal Medresesi ve Helal Ürünleri Araştırma Laboratuvarı’’ projelerimizi gerçekleştirme gayretindeyiz. Çalışmalarımıza hanım kardeşlerimizin desteğinde hazırlanan kermes organizasyonu ile devam etmekteyiz.

  HATAY-Kırıkhan, İskenderun, Erzin, Dörtyol AGD “HELAL LOKMA konferansları yapıldı. BEYZADE FM’de Helal Lokma anlatıldı

  Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Genel Merkezinin 43.dönem çalışmalarında Türkiye genelinde tüm şube ve temsilciliklerinde önce "Helal Kazanç" sonrasında "Helal Gıda" konferansları düzenleme kararından sonra "Helal Gıda" programlarına yönelik talep yoğun bir şekilde devam etmektedir.

  Bu çerçevede Hatay AGD Şubesi Çalışan Gençlik Komisyon Başkanı Muhammet İSPİR tarafından hazırlanan bir program dahilinde 21-22 Nisan cuma ve cumartesi günlerinde, biri radyo programı olmak üzere 6 ayrı ilçede "Helal Gıda ve GİMDES" seminerleri gerçekleştirildi. Programlarda ki konu anlatımı Gimdes Ankara Temsilcisi Ziraat Yüksek Mühendisi Suat SEZER tarafından yapıldı.

  İlk program 21 Nisan cuma günü merkez ilçe beyza piliç ile aynı şirket grubu içinde bulunan ve Antakya'dan bölgesel yayın yapan "beyzade fm" de gerleştirilen canlı yayında "Helal Gıda" ile ilgili sorular cevaplandırıldı. Aynı gün akşam ise Kırıkhan AGD'denin hazırladığı program Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi konferans salonunda gerçekleşrtirildi. Program Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı, daha sonra Kırıkhan AGD İlçe Temsilcisi Bestami TRABZON'un açılış konuşması, müteakiben Hatay AGD Şube Başkanı Serkan BULUT Bey'in selamlama konuşmasından sonra Gimdes Ankara Temsilcisi Suat SEZER "Helal Gıda ve GİMDES" başlıklı seminerini sundu.

  22 Nisan cumartesi öğleden önce Payas AGD Çalışan Gençlik Komisyon Başkanı Yılmaz KOCATAŞ'ın iaşe ve ibadesi ile iştigal ettiği ilçesinde faaliyet gösteren, Yakacık İlim Talebelerine Yardım Derneği bünyesinde yatılı olarak hizmet veren KIz Medresesinde "Helal Gıda ve GİMDES" semineri verildi.

  Aynı gün öğleden sonra ise sırası ile 13:30'da İskenderun AGD'nin organizesi ile Paşa Karaca İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda, saat 17:00'de Dörtyol AGD binasında ve saat 20:30'da ise Erzin AGD organizesi ile İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda programlar gerçekleştirildi. Yoğun bir katılım ve ilgi ile takip edilen programlarda "Helal Gıda ve Gimdes" konusu Hatay ve ilçelerinde gündem oluşturmuştur.

  Gimdes Ankara Temsilcisi Ziraat Yüksek Mühendisi Suat SEZER tarafından verilen seminere Etimesgut AGD Temsilciliği yönetici ve üyeleri ile öğrenciler katıldı.  ANKARA-Etimesgut’ta Helal Lokma Semineri verildi

  GİMDES Teknik Bilim Kurulu üyesi ve Ankara Temsilcisi Ziraat Yüksek Mühendisi Suat SEZER tarafından verilen seminere Etimesgut AGD Temsilciliği yönetici ve üyeleri ile öğrenciler katıldı.

  GİMDES Ankara Temsilcisi Suat SEZER seminerde sırasıyla;

  Kur'an ve sünnete göre "Helal Gıda"nın önemi. Günümüzde gıdaların durumu, gıda katkı maddeleri ve helal sertifikanın gerekliliği.Türkiye'de ve Dünyada sertifikasyon süreci. GİMDES nedir? Gimdes'in önemi ve özellikleri nedir?. Sertifikasyon işleminden sonra denetim ve takibi nasıl yapılmaktadır?. Dünya Helal Marketlerinin çalışma sistemi nedir?. Ne yapmalıyız? konularına değinmiştir.

  SEZER konuşmasında; "Asitli ve aromalı içecekler hem sağlık yönünden zararlı, hem de helallik yönünden sakıncalıdır, "Helalen ve Tayyiben" şartının ikisini de karşılamamaktadır. Günümüzde hayatta olan üç nesil maalesef bu içeçeklerle büyüdü; ilk nesil gazoz nesli, ikinci nesil gazoz ile birlikte kola nesli, üçüncü nesil ise bu ikisine ilaveten soğuk çay neslidir.

  Bu içeceklerin içerisinde en başta aromalar proplemlidir, alkol ile muamele edilmiş olabilir ve üretim esnasında alkol açığa çıkar, bunun da miktarı ne olursa olsun haramdır. Denilebilir ki bu mevzuata uygundur, doğrudur yasaldır ama helal değildir. Bugün yürülükte olan Gıda Kodeksi AB standartlarına göre hazırlanmıştır, helal ve haram sınırlarını ihtiva etmez, yani ürünler yasal olabilir ama helal şartlarına uygun olmayabilir. İçeceklerin içerisinde ki sadece aromalar değil, tatlandırıcılar, renklendiriciler, asitler, koruyucular vb diğer katkı maddelerine ayrı ayrı bakılmalı, incelenmelidir, bunların hepsi proplemli olabilir." dedi.

  GİMDES ve GİMDES onaylı Sertifika Kurumlarının sertifika verdikleri Firma ve ürünleri ile bu ürünleri satın almak isteyen müşterileri internet ortamında buluşturacak Küresel Halal Pazarı “HALAL PAZZAR” pek yakında hizmete giriyor.

  Dünyada hızla Helal Sertifikalı ürün talebi artıyor. Buna karşılık Helal Sertifikalı ürün üretimi hem yaygın değil, hem bazı istismarcıların kötü kullanımları ile karşılanabiliyor. Tüketici müslümanlara güvenilir kurumların kontrolundan geçmiş ürünleri yaygınlaştırmak için satın almacılarla üretici firmaları küresel boyutta buluşturacak bir internet alanine ihtiyaç var. İşte bu ihtiyacı giderecek sistemi yıllardır gündemde tutan GİMDES nihayet bu sistemi işletecek kadroyu oluşturmuş bulunmaktadır. HALAL PAZZAR adı ile pek yakında hizmete girecektir

  Azerbeycan’da Eski firmaların ara, yeni firmaların ilk denetimleri yapıldı.

  Yurt dışında sertifikalandırdığı firmalara habersiz denetimlere devam eden GİMDES, GİMDES Baş Denetçileri Ali Kaygısız ve Suat Sezer’in katıldığı Azerbaycan denetimlerini gerçekleştirmiştir. Kesimhane ve Süt İşleme tesislerinin denetimlerini başarılı bir şekilde gerçekleştiren denetçiler, çalışmalarının ardından ülkemize döndüler.

  Rusya’da sertifikalı firmanın ara denetimi yapıldı

  Sucuk salam sentetik kılıflar üreten Atlantis Pak Firmasına, GİMDES Baş Denetçileri Murat Sayın ve Ali Rıza Kurum denetim gerçekleştirmiştir. Denetimlerini başarılı bir şekilde gerçekleştiren denetçiler, çalışmalarının ardından ülkemize döndüler.

  konferans konferans

  konferans konferans

  konferans konferans

  konferans konferans

  konferans konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.