KURBAN BAYRAMINI KURBAN BAYRAMI GİBİ YAŞAMAK.
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50226272
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KURBAN BAYRAMINI KURBAN BAYRAMI GİBİ YAŞAMAK.


  Gönderen:huseyin Tarih: 29/09/2014 07:51
  kadir KURBAN BAYRAMINI KURBAN BAYRAMI GİBİ YAŞAMAK.
  MÜSLÜMANIN KURBAN’INA BU AŞK NEREDEN KAYNAKLANIYOR?.

  "Kim,imkânı olduğu halde kurban kesmezse mescidimize/camimize yaklaşmasın"
  (İbni Mace, Edahi,2)

  Resul-i Ekrem (s.a.v) birçok Hadis’i Şeriflerinde,hali vakti yerinde olanların kurban kesmelerini emretmiştir. Kendileri de her yıl bizzat bu vecibeyi yerine getirmişlerdir..

  Kurban Bayramında kurban kesme ibadeti, Adem peygamber zamanından beri bilinen ve her ümmette, inanan insanlar tarafından yerine getirilen bir ibadettir. Bunu bize Allah bildiriyor.

  “Onlara Adem’in iki oğluna ait şu gerçek olayı anlat. Bir gün Allah’a birer kurban sunumunda bulunmuşlardı da, birininki kabul edilmiş, diğerininki kabul edilmemişti. (Sunusu kabul edilmeyen) “Seni kesinkes öldüreceğim“ dedi. Öteki “Allah sadece kendinden çekinenlerin kurbanını kabul eder.“ dedi. (Maide,27)

  Kurban kesme ibadetinin var olduğunu bizzat Allah bildirmektedir. Kurban, bütün peygamberlerin ümmetlerinde, şu beş sınıf hayvandan olmuştur; deve, sığır, manda, koyun ve keçi. Başka hayvanlardan olmaz. Çünkü kurban edilecek hayvanların “EN’AM”dan olmasını Allah emrediyor. En’am’ın; ne demek olduğunu Allah kendisi bildirmiştir.

  Hac Suresi 34. ayetinde, Allah Teala şöyle buyuruyor:

  “Biz, her ümmete kurban kesmeye uygun hayvan cinsinden, kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine, Allah'ın adını ansınlar diye, kurban kesmeyi gerekli kıldık. O halde, İlâhınız, bir tek İlâh'tır. Öyleyse, O'na teslim olun. O samimi ve mütevazi insanları müjdele!”

  Allah’ın kurban emrini nasıl, ne zaman ve nerede yerine getirmemiz efdaldir?


  Günümüzde insanlarımız bir garip oldular. Bayram günlerinde eş dost, akraba, büyük,küçük bayramlaşmanın güzelliğini, faziletini, sevabını, mutluluğunu yaşamak yerine kimsenin olmayacağı yerlere tatiller ayarlamaya çalışıyor. Bayramlaşmaları adeta angarya kabul ediyor. Böyle yapmakla bizi birbirimize kenetleyen toplumsal dinamiklerimizin en önemlilerini dinamitlediklerinin farkında değiller.

  Bayramlarımız bizi terk etmeden!..

  Müslüman bir toplum oluşumuzun bir diğer önemli dinamiğimiz olan çoluk çocuk ailecek kurban kesme sevinç ve mutluluğumuzu da rahatımız için batı ithal malı olan “Hedonizmimiz” uğruna feda ediyoruz. Kurban kesme vecibesi olan kardeşlerimiz de bu vecibelerini birilerine havale etmekten tarafa meyil gösteriyorlar. Böyle olunca irili ufaklı dernekler, vakıflar, firmalar, hatta market zincirleri alesta, adeta yarışıyorlar. Kimi kurban fiyatının ucuzluğu ile cezbetmeye çalışıyor, kimi hemen birinci günü eve teslim 5 kg et vadediyor. Kimi dünyada en aç insanların bulunduğu yerlerde keseceğini acıklı edebiyatlar yaparak ikna etmeye çalışıyor.

  Acaba bunların hangisi samimi, hangisi emanetine aldığı müslümanın kurbanını gerçekten yerine ulaştırıyor?. Bu dernekler ve vakıflar kurban işine bu kadar kendilerini vermeleri fi sebilillah Allah rızası için müslümana bir hizmet olsun için mi yapıyorlar, yoksa önemli bir menfaati devşirmek için mi çalışıyorlar?. Hangisi samimi, hangisi samimi değil. Doğrusu bunu araştırmadan tam bir güven sağlamadan kurbanını emanet etmek çok safdillilik olacak. Duyuyoruz anlı şanlı bazı dernekler ve vakıflar kurban için topladıkları paraları başka yerlere yatırım yapmak için kullanmışlar, emanete ihanet etmişler. Bu kurban sahipleri bilsinler ki vekalet verdikleri yerlerde kurbanlar hiç kesilmemişse veya şartlarına riayet edilmemişse kurban vecibelerini yerine getirmemiş hükmünde olacaklardır.

  Bir de büyük bir skandal yaşanıyor yıllarca ülkemizde. Bayram günleri dahil yıl boyunca her gün marketlerinde, çeşit çeşit alkollü içkiler, bazılarında domuz eti ve domuzdan yapılmış ürünler satan koca koca market zincirleri de müslümanlara kurbanlık satışı yapıyorlar. Satanlara hiç bir sözümüz olamaz. Müslüman teba olmamıza rağmen Laik devlet yönetimine mahkum olmuşuz. Ama müslüman laik olamaz. Olursa müslüman olamaz. Eğer gerçekten müslümansa içki satan yerden alışveriş yapmaması, maslahatı için önemli bir keyfiyettir. O halde Kurbanını da bu kurumlara emanet etmemesi yine kendi maslahatı için önemli olmalıdır.

  Bayram mı, tatil mi?

  Gelin bu yanlış gidişi bu bayram durduralım. Ne idüğü belirsiz tatillerimizi iptal edelim. Bayramlarımızı çoluk çocuk, akraba, eş dost ve komşularımızla bayramlaşarak hakiki bir bayram olarak yaşayalım. Kurbanlarımızı mahalli idarelerin gösterdiği yerlerde kendimiz, kendimiz yapamıyorsak, tekbirlerine iştirak ederek güvendiğimiz kasaplara kestirelim. Kurban etlerimizi dinimizin tarifine uygun üç parçaya bölüp dağıtalım. Evde de çoluk çocuk kurban etlerinden pişirip hep beraber yiyelim . Bayramı bayramın tadında yaşayalım. Biz bu davranışımız yüzünden bayramı hafife alırsak korkarım bir gün gelir bayramlarımız bizi terk eder. Bayramlarımız bizi terk ederse, bayramlarımızın sebebi kaynağımız olan İslamımız da ayaklarımızın altından kayar ve bir gün maazallah, İslamsız cascavlak orta yerde kalırız.

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 11


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.