GÜNLÜK KULLANDIĞIMIZ KOZMETİKLERİMİZE NE KADAR DİKKAT EDİYORUZ?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63701139
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GÜNLÜK KULLANDIĞIMIZ KOZMETİKLERİMİZE NE KADAR DİKKAT EDİYORUZ?


  Gönderen:huseyin Tarih: 28/07/2022 00:24
  kozmtk GÜNLÜK KULLANDIĞIMIZ KOZMETİKLERİMİZE NE KADAR DİKKAT EDİYORUZ?

  Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

  Kozmetikler; Beden ve çevrenin bakım ve temizliği için hazırlanmış ürünlere verilen genel bir isimdir. Cilt, saç, sakal, diş,tırnak bakım ve temizliği için hazırlanan ürünler, Kremler, Losyonlar, Şampuanlar, Diş Macunları, sabunlar, Deterjanlar vs.gibi ürünlerdir. Makyaj ve süs ürünleri olarak hazırlanan ürünler de; Rujlar, Pudralar, Allıklar, Rimeller, Maskaralar, Masklar, Parfümler, Deodorantlar, Saç Boyaları vs. gibi ürünlerdir.

  Kozmetikler, insanların günlük bakım alışkanlıklarında önemli bir yer tutmaktadır. Ortalama bir insan hergün enaz birkaç kozmetik ürünü kullanmaktadır. Bunlar da; kokular, deodorantlar, sabunlar, şampuanlar, diş macunları, saç bakım ürünleri, krem ve benzeri gibi ürünlerdir.

  İnsanların çoğunluğu, bu ürünlerden kaynaklanan çok az problemle karşılaştığını düşünür. Ancak, Dermatologlar bu düşünceye iştirak etmiyorlar. Bazı problemler, ilk birkaç kullanımdan sonra oluşabildiği halde, kullanımdan yıllar sonra da ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple, insanların çoğu problemin hangi üründen oluştuğunu bilemez.

  Kozmetik ürünlerde,istenen özelliklere göre hammaddeler ve katkı maddeleri kullanılır. Bunlar, yağlayıcılar, nemlendiriciler, koruyucular, antioksidanlar, farmasatik ajanlar, polimerler, boya maddeleri, koku verici maddeler, karışımı homojenleştirici, Koyulaştırıcı ve emülsiyonlayıcı maddelerdir.

  Bugün halen piyasada satışa arzedilmiş kozmetik ürünlerin önemli kısmında sağlık bakımdan zararlı, dini bakımdan sakıncalı aşağıdaki katkı maddeleri bulunmaktadır.

  Sodium lauryl sulphate,Triklosan, Sodium monofluorophosphate, Sodium saccharin, Sodiumfluoride, Ammonium laureth sulphate, Sodium laureth suphate, DEA (di ethaolamine), TEA (tri ethanolamine), Formaldehyde, Aluminium, İmidazolin dinyl urea, Petrolatum, Alpha hydroxy acid, Padimate-o, Octyl dimethyl, Ürea Niacinamide, Parabenler, karmin, Etanol, Gluteraldehit, BHT, BHA

  Kozmetiklerin üretiminde kullanılan ham ve katkı maddelerinin uzun araştırmalar sonucu bugün ortaya çıkan tabloda Astım, Alerji, Cilt Döküntüleri ve Cilt, Meme, Rahim ve Yumurtalık Kanser riskinin oluşabildiği görüldüğü için üzerinde uzun uzun durulmasını gerektirmiştir.

  Görüldüğü gibi, bugün piyasalarda rafları dolduran kozmetik ürünlerin pek çoğu, helallik ve sağlığa zararlık bakımından sakıncalı katkı maddelerden en az birkaç tanesini ihtiva etmektedir. Pek çok ülke, bu sinsi tehlikelerin farkına varmış bunun üzerine yeni arayışlara yönelmek zorunda kalmıştır.

  Türkiye’de GİMDES olarak biz de ülkemiz insanını bu zararlı kozmetikleri terk etmeye çağırırken GİMDES’in kontrol ve denetiminde Helal ve Tayyib şartlarda üretilen ürünleri kullanmaya davet ediyoruz.

  GİMDES’in helal ve tayyib kriterli sertifikalama şartlarında zorlandığı halde sebat ve azim göstererek Daha sonraki zaman diliminde, ülkemizde faaliyet gösteren kozmetik firmalarımız da GİMDES’ten Helal ve Tayyib sertifikası alarak kozmetik sahasında başarı sağladılar. Spumy, Belkim, Yeşil marka, Diversey, Liva, Üçe medical, Faber Kimya, Gülçiçek, Naturalive, Universal, Orgacadent, Rotem, Safia, Faber kozmotik, Yarkim, Dr.Oramix, Gül Marka, Agarta, Eyub Sabri Tuncer, Feradisin, Pozitif, Artist, White Fresh, Sewak, Al –Haşimi, Naturelce, Erbay Flora, Dr. Saber, Reine, Valide, Raz Kids firmalarımız ; Sabun, diş macunu, Hijyenik ped, deodorant, temizlik deterjanları, saç bakım, şampuan, ıslak mendil, parfüm, kolonya, dezenfektan gibi ürün çeşitlerini müslüman tüketicilerin beğenisine sunmuşlardır. Her geçen gün sayıları artmaktadır.

  kozmtik


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 2


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.