KOSHER PEKMEZ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49735481
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KOSHER PEKMEZ


  Gönderen:huseyin Tarih: 16/02/2006 11:57
  İsrail'den hahamlar geliyor, pekmezi 'koşer' yapıp götürüyorlar!

  Milliyet Gazetesinin 13. Şubat.2006 nüshasında yayınlanan bir haberde, İsrail’in Malatya’ya gönderdiği hahamlar nezaretinde hazırlanan kosher pekmez satın aldığı bildiriliyordu. Ülkemizde Müslümanlar ise henüz “Helal sertifika”yı tartışıyor. Milliyet ve benzeri medya organları da laiklik elden gidiyor diye feryadlar ediyorlar. Yahudiye gelince işte böyle haber yapıyorlar. Gazete web sitesinde yayınlanan okuyucu yorumları ise bizim daha fazla yorum yapmamıza gerek bırakmıyor.
  GIDA RAPORU

  Kosher üretim için İsrail'den hahambaşılığın görevlendirdiği denetçiler Malatya'daki fabrikaya geliyor. Dini ritüeller yerine getirilip, koşer pekmez İsrail'e ihraç ediliyor
  Pekmez üretimi yapan Malatya merkezli Şitoğlu Gıda, Türkiye pazarının yanı sıra İsrail'e de hurma pekmezi ihraç ediyor. Sadece 'koşer' yani dini kurallara göre hazırlanmış helal yiyecekler yiyen Museviler için özel üretim yaptıklarını söyleyen Şitoğlu Gıda Genel Müdürü Ahmet Balin, 4 yıldan bu yana İsrail ile çalıştıklarını, bu ülkeye yıllık ortalama 300 bin dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi.
  İsrail'e özel üretim
  Balin'in verdiği bilgilere göre gıda tüketiminde oldukça hassas olan Museviler için İsrail'den hahambaşılığın görevlendirdiği denetçiler Malatya'daki fabrikaya gelerek, kosher üretim yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor. Balin, tüm dini ritüeller yerine getirildikten sonra kosher ürünlerin İsrail'e ulaştırıldığını iletti.
  Ahmet Balin, "Onlar gıda tüketiminde oldukça hassaslar, dualarını okuyorlar, üretim süresi boyunca bekliyorlar" dedi. İsrail'den denetim görevlileri, Malatya'daki fabrikaya geldiği zaman sadece onlar için üretim yapılıyor. Tüm tesis, koşer pekmez için çalıştırılıyor. Koşer pekmez için üretim aşaması, istenilen miktara bağlı olarak değişmekle birlikte 5 -10 gün sürüyor. Denetim için İsrail'den yılda bir kaç kez ekip geliyor.
  Musevilikte Koşer (Kosher) nedir?
  Musevi dininde, kurallara göre yenilmesine izin verilmiş yiyeceklere Koşer adı veriliyor. Musevilere göre yiyeceklerin helallik - haramlık ölçüsü anlamına gelen 'koşer', hahamlar yoluyla belirleniyor.
  Dine uygunluk
  Üretim tesisleri hahamlar tarafından koşer'e uygunsa onlar veya onların belirleyeceği kimseler tarafından onaylanıyor. Bazı ürünler için o ülkedeki hahambaşılıkça koşer sertifikası yani 'dinen uygunluk' belgesi verilebiliyor.
  Ancak gıda maddeleri söz konusu olduğunda çoğunlukla İsrailli hahamlar yerinde inceleme yapıyor. Gıda ürünleri dışında bazı temizlik -hijyen ürünleri, tekstil ve elektrikli ev aletleri için de koşer sertifikası veriliyor.
  Dünya çapında koşer için sertifika veren acentalar var. Bu acentalardan en ünlü olanları ise The Union of Orthodox Jewish Congregations (OU), The Organized Kashrus Laboratories (OK) ve Star - K Kosher Certification (Star- K).
  Gazetede yayınlanan okuyucu yorumları:
  Nuri Tulum
  Şirket müdürü"AhmetBalin'e" aferin
  Şirket müdür ve diğer yetkililere tebrikler ülkemizin menfaatini ve kendi menfaatini düşünen ve başka din mensuplarının inancına saygılı bir iş adamı. Yahudiler devlet olarak da dinlerine sahip çıkan insanlar. Bizde "Milliyet" dahil basın ve yazarları "İslami helal gıda" belgesi gündeme gelince hükümetin şeriatçılığından tutun da, laikliğin elden gitmesine kadar ne feveranlar yaptılar. Bir İslam ÜLKESİ TİCARET İÇİN BİZDEN BÖYLE BİR BELGE İSTESE ŞİRKETLER DE BUNU VERSE NEVAR ÜLKEMİZ KAZANIR
  Kubilay ERYILMAZ
  Onlara aferin ama ya bize ne demeli?
  Helal haram demeden, içinde hangi katkı maddeleri var bilmeden her önümüze geleni yiyiyoruz. Biz de Yahudiler kadar duyarlı olsak keşke.


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.67
  Toplam Oy: 49


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.