KORONAVİRÜS MÜSİBETİNİN HATIRLATTIKLARI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49720755
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KORONAVİRÜS MÜSİBETİNİN HATIRLATTIKLARI


  Gönderen:huseyin Tarih: 31/03/2020 07:11
  bereketli-cuma KORONAVİRÜS MÜSİBETİNİN HATIRLATTIKLARI

  ÜRETİCİ, İTHALATÇI, SATICI, KAMU VE STK YÖNETİCİSİ VE TÜM TÜKETİCİLERİMİZE…

  Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER

  ‘’Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanlardan helâl ve tayyib olanları(nı) yiyin ve şeytanın adımlarına tâbi' olmayın! Çünki o, size apaçık bir düşmandır.’’(Bakara 168)


  GİMDES’e bağlı, bu ve diğer sitelerimiz, 2003 yılından beri, hergün tükettiğimiz ürünler ve üretimlerinde kullanılan katkı maddeleri üzerinde, sizleri doğru bir şekilde bilgilendirmek maksadı ile hazırlanmıştır. Bir müslüman olarak, tüketeceğimiz ihtiyaç maddelerimizin temiz(tayyib) ve helâl olması gerektiği bilinci içinde olmak zorundayız. Bilhassa, alacağımız gıda maddeleri, hastalandığımız zaman kullanacağımız ilaçlar yada vücut bakım ve temizliğimiz için sarfedeceğimiz kozmetik ürünlerimizde özel bir itina göstermek hem dini hem de sağlık yönünden bir vecibe olmaktadır.

  Bugün küresel boyutta yaşadığımız KORONAVİRÜS MÜSİBETİ de adeta çok acı bir şekilde göstermiştir ki İslamın Helal ve Tayyib kriterlerini maddi ve manevi (zahiri ve batıni) hayatımıza, biran evvel rutin bir yaşam sistemi haline getirmeliyiz.

  İşte bu çok önemli konularda başta müslüman tüketici kardeşlerimizi bilgilendirmeyi; bu ürünleri üreten üreticileri, ithalatını yapan ithalatçıları, satışını yapan market sahip ve yöneticilerini ve kontrolunu yapmak ve usulsüzlüklere karşı cezai işlemler uygulamak konumunda olan Bakanlıklar ve bağlı kamu kurum yöneticilerini ve toplum içinde içtimai ve teknik konularda hizmetler yapan STK yöneticilerini uyarmayı ana görev olarak yüklendiğimizi belirtmek isteriz.

  Bu görev yükümlülüğü içerisinde üretici ithalatçı ve satıcılarımıza seslenerek diyoruz ki; "Lütfen, müslümanlara sunacağınız ürünlerinizde, dini emirlere uygun üretim yapınız. Kullanacağınız katkı maddeleri mutlaka helâl kabul edilen şartlarda olsun. Ambalajlar üzerinde mutlaka etiketiniz olsun. Bazılarınızın eski alışkanlıklarını bir tarafa bırakarak, Etiket üzerindeki bilgileri doğru ve anlaşılır açıklıta yapınız."

  Yine aynı görev bilinci ile toplumu yönetmekle yükümlü Kamu kurum yöneticilerine seslenerek diyoruz ki; "Lütfen, piyasada üretim yapan, ithalat yapan, satış işlerini yürüten birimleri, yönetmeliklere göre sıkı kontrol ediniz. Müslümanların hassas olmak zorunda oldukları konuların yönetmeliklere de intikal ettirilerek piyasada satışa arzedilmiş ürünlerin tüm bilgilerinin paketler üzerindeki etiketlerde doğru bir şekilde yazılmasını temin ediniz."

  Yine aynı görev bilinci ile toplumu yönetmekle yükümlü STK’larımızın yöneticilerine seslenerek diyoruz ki; Hizmet verdiğiniz üye ve kuruluşlarınızda İslamın temel prensipleri olan Helal ve Tayyiblik prensiplerini uygulamalı olarak bilinçlendirme çalışmalarına öncelik veriniz.

  Yine aynı görev bilinci ile tüm müslüman tüketicilere seslenerek diyoruz ki; "Lütfen, bilinçli olunuz. Bilginizi yoğunlaştırınız. Çarşıda alışveriş yaparken nasıl ucuzluk-pahalılık üzerinde duruyorsanız, en az bu kadar sağlığınıza ve inançlarınıza uygun olup olmadığını da araştırınız. Etiket okuma ve anlama alışkanlığınızı artırınız. Bu maksatla faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına ve Helal ve Tayyib ürünler için hazırlanmış HDM Marketlerine destek veriniz. Bilin ki ağlamayan çocuğa meme verilmez. Hak verilmez, alınır. Müslümanca yaşayınız."

  Sağlıkla kalın, Allah'a emanet olun.

  bereketli-cuma


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.