GÜNEY KORE’DEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ GİMDESİ ZİYARET ETTİ…
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  54506453
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GÜNEY KORE’DEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ GİMDESİ ZİYARET ETTİ…


  Gönderen:huseyin Tarih: 13/01/2019 04:56
  konferans GÜNEY KORE’DEN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ GİMDESİ ZİYARET ETTİ…

  Son Ji-won ve Ekip arkadaşları Kore Sun Moon Üniversitesi öğrencileri olarak İslam Kültürü ve Helal Gıda konularında çalışmalar yürütmek için Türkiye’ye ve özellikle GİMDES’e geldiler.

  İslam kültürünü daha yakından tanımak ve Helal sertifikalandırma çalışmaları hakkında doğru bilgileri kaynağından öğrenmek için GİMDES'i ziyaret ettiler.

  Tanışma faslında bir sorumuz üzerine Müslüman olmadıklarını ve Üniversitede Ekonomi Fakültesinde öğrenci olduklarını belirttiler.

  Sorularını arka arkaya sıraladılar:

  Helalal nedir?, Helal sertifikalama standardı nedir?, Önde gelen Malezya, Endonezya, Türkiye gibi ülkelerin neden farklı standartları ve bu standartlara bağlı farklı Sertifikalama uygulamaları var.? Gayri müslümler neden Helal sertifikalama yapamazlar? Helal sertiilama potansiyeli ne kadardır? Gayrimüslim devletler, firmalar Helal ürün üretemezler mi?

  Bu sorulara GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER cevap vermek üzere söz aldı.

  “ öncelikle 20 yıl Yüksek Okulda, yüzlerce öğrenciye hocalık yapmış biri olarak, bu sorulara doğru cevaplar aramak için Güney Kore’den kalkıp buralara kadar gelmeniz hususunda sizi tebrik ediyorum.

  Sorularınızın ana odak noktası olan Helale gelmeden önce bütün dünya için bir sosyo ekonomik tesbit yapmak istiyorum. Yaklaşık yüz yıl öncesine kadar insanlar lokal devlet düzenleri içerisinde inançlarına, sağlıklarına uygun bir düzen içerisinde üretiyor, tüketiyor ve yaşam düzenini sürdüryordu.

  Geçtiğimiz yüzyılın başlarında çeşitli devletlerden oluşmuş, emperyalist düşüncelere sahip bir topluluk güç kazanarak dünyayı dizayn etmeye kalkıştı. Ekonomik gücü elinde tutmak için de başta gıda ürünlerinin üretim sistemlerini, üretim proseslerini, dağıtım yollarını ele geçirerek global bir emir komuta sistemi oluşturdular. Çok geçmeden insanlar bu yeni sistemin hayır getirmediğinin, hastalıkların artığının farkına vardı. Bazı toplumlarda bu sisteme karşı Organik ürün adı ile yeni bir sistemi ileri sürdü, yahudi toplumu Kosher sertifikasını gündeme getirdi. Sonunde ikinci büyük nüfusa sahip Müslümanlar Helal ürün sistemini yer yer uygulama başladı.

  Bunların içerisinde bütün insanları kurtaracak sistem müslümanların elinde idi. Ancak bu global fırtınada onlar da hafızalarını kısmen yitirmişlerdi. Nihayet 20-30 yıl önce gerçekler hatırlanmaya başlandı. Insanların Tanrı dedikleri, Rab dedikleri, God dedikleri gerçekte aynı tek olan Allah’dı. O Allah da Son Kitabı nda bildirdiği Son Sözü ile herşeyi çözüyordu.

  Bakara Suresi 168. Ayette: “Ey insanlar! Bütün yeryüzündeki nimetlerimden helal olmak, tayyib olmak şartıyla yiyin. Fakat şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size belli bir düşmandır”.

  Dinli dinsiz, Budist, Hristiyan, Musevi, Müslüman dünyadaki bütün insanları içine alan bir davette Allah, “Helal ve Tayyib nimetlerimden faydalanın” diyor. “Aksine hareket ederseniz şeytanın adımlarına uymuş olursunuz” diyor. Helal nedir biliyoruz. Tayyib, işte bütün insanların dikkat ettiği sağlık, temizlik, kaliteli olma şartlarını sağlayan nimetlerdir. Böylece bütün insanların takip edebileceği tek standart Helal ve Tayyib Standarttır. GİMDES İşte bu standardı uygulamaktadır. Neticede; Başta bütün Müslümanlar ve farklı inançta olan insanların da buluşacağı tek standart Helal ve Tayyib Standarttır. Sadece 2 milyar nüfusa sahip Müslümanların Helal ve Tayyib ürün talebi ise 4 trilyon Dolar cıvarındadır. Gayrimüslimler de Helal ve Tayyib ürün üretebilir ve satabilir. Ancak bu faaliyetlerini, GİMDES gibi, Müslümanların Helal ve Tayyib Sertifikama yapan Kurumlarının denetim ve kontrolu altında yapabilirler.

  GİMDES Helal ve Tayyib Standarda göre Sertifikalamayı nasıl yapmaktadır sorularına ise GİMDES ARGE Koordinatörü Dr Majid Elhariri açıklayarak görüşme tamamlandı. Güney Koreli öğrenciler uğurlandı.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.