5.ULUSLARARASI HELAL VE SAĞLIKLI GIDA KONFERANSI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  53988165
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  5.ULUSLARARASI HELAL VE SAĞLIKLI GIDA KONFERANSI


  Gönderen:huseyin Tarih: 05/09/2012 08:21
  konferans 5.ULUSLARARASI HELAL VE SAĞLIKLI GIDA KONFERANSINDAN SESLENİŞLER

  SAĞLIĞIMIZLA İLGİLİ İLAÇ VE AMELİYATLARDA BAŞTA DOMUZ OLMAK ÜZERE BİRÇOK HARAM NİTELİKLİ HAYVANİ MADDELERLE KARŞIKARŞIYAYIZ.


  GİMDES’in 5.sini Düzenlediği Helal ve Sağlıklı Ürünler Konferansı 2012 programına ülkemizden ve dış ülkelerden yoğun katılım gerçekleşti. Kamu ve Sivil Toplum kuruluşlarından Tarım ve Gıda Bakanlığı, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Konya Mevlana Kakınma Ağansı, İslam Devletleri Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Tüketiciler Birliği, TOÇBİRSEN, MEMURSEN, Hayrat Vakfı, Ulaş İş Sendikası, Tekstilkent Yönetimi, ÇATIDER, CNR Fuarcılık, İrfan Eğitim ve Kültür Derneği, DİVANDER, Medyadan Yenişafak, Zaman, TRT, Firmalarımızdan Ülker, Peyma Hansen, Elit Tarım, Mihri, Sppumy, Akdeniz Toros temsilcileri konferansta hazır bulunmuşlardır.

  Katılamayarak konferansın hayırlara vesile olmasını dileyen , hayırlı ve güzel temennilerini konferans sırasında telgraf ile bildiren kurum ve kişiler şöyledir:

  FECRİ SADIK DERNEĞİ , BEKİR BOZDAĞ BAŞBAKAN YARDIMCISI, GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI MEHMET MEHDİ EKER , GENÇLİK VE SPOR BAKANI SUAT KILIÇ, İÇİŞLERİ BAKANI İDRİS NAİM ŞAHİN, MİLLİ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ, KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ, AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI EGEMEN BAĞIŞ, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY, KARAMAN VALİSİ MURAT KOCA, DİYANET İŞLERİ BAŞKANI Prof.Dr.MEHMET GÖRMEZ, BAHÇELİEVLER BELEDİYE BAŞKANI OSMAN DEVELİOĞLU, BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANI,YUSUF UZUN, ESENLER BELEDİYE BAŞKANI M.TEVFİK GÖKSU, KAĞITHANE BELEDİYE BAŞKANI FAZLI KILIÇ, PENDİK BELEDİYE BAŞKANI S.KENAN ŞAHİN , EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ GENEL SEKRETERİ Prof.Dr.ARİF ERSOY , DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI , BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ, BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRİ ABDÜLKADİR ÖZKAN

  9 30 da Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayıp 19 00 da nihayet bulan Konferansta birbirinden önemli tebliğler sunuldu. Bu tebliğleri sıra ile kamu oyumuzla paylaşmaya çalışacağız. Bu yazımızda; Özellikle son yıllarda İslam ümmetinin çaresizliğini üzülerek gördüğümüz ve her fırsatta ilgili kişilerin(Doktor,Eczacı) zaruret kavramına sığındıkları helal yaşam konusunda en çok sıkıntı çektiğimiz konulardan biri olan İlaç konusu konferansın gündeme getirdiği önemli konulardan biri olan. “İlaç Ve Kozmetik Ürünlerin Helallik ve Sağlık Problemleri, İslami Bir Üretim Sistemi Geliştirilmesinin Problemleri” konulu oturumunda “Kalp ve Damar Cerrahisi Uygulamalarında Helal - Haram İlişkisi” konusunda çok önemli bir sunum gerçekleştiren Doç Dr. İlker ALAT’ın tebliğinden bir özet sunacağız.

  “Malum olduğu üzere; gelişen teknoloji ve bilgi birikimiyle, insanlığın doymak bilmez açlığına çare bulmak amacıyla, hayatımıza neredeyse her gün yeni bir keşif girmekte ve akabinde bu, tüm insanlığın hizmetine sunulmaktadır. Ancak burada temel sorun bu tarzdaki keşiflerin günümüzde ve yakın geçmişimizde daha ziyade gayri-müslim âlem tarafından gerçekleştiriliyor olmasıdır.

  Batı, kendi kültürüne ters düşmediği için ve ekonomik olarak da ucuza çıkıyor gibi göründüğünden mesela domuzu ve ondan hazırlanan her türlü katkı malzemesini bütün bu ürünler içinde kullanmaktan çekinmemektedir.Batı’dan neyi almamız gerektiğini bilemeyen, modernleşmeyi Batı’yı olduğu gibi ve tümüyle kopya etmek olarak algılayan zihniyetlerse orada her ne ürün varsa, bunları Müslüman topraklara sürmekten çekinmemektedirler

  Fakat helalin içine haramın karıştığı durumlar sadece gıdayla sınırlı kalmamaktadır.Kalp ve damar cerrahisinin ilgi alanına giren konularla ilgili olarak helal ve haram ilişkisini sorgulayacağız. Bu amaçla kabaca şöyle bir sınıflama yapabiliriz:

  1-İlaçlar: Bildiğimiz kadarıyla kapsül formundaki kimi ilaçlarda kapsülün üretim malzemesi olarak kullanılan elemanların (Mesela jelatin gibi), domuzdan ya da kendisi helal olsa bile yediği yemi ve kesimi helal olmayan hayvanlardan üretildiği belirtilmektedir. Bu, helal-haram kavramı anlamında ciddi risk arz eden bir konudur. Bu tip ilaçlar için alternatif üretim tekniklerine Müslim hasta için ihtiyaç vardır.

  2-Hayvan Kaynaklı Dikiş Materyalleri: Dikiş materyalleri kaba bir sınıflamayla, emilebilir olanlar ve emilebilir olmayanlar diye ikiye ayrılmaktadır. Emilebilir dikiş materyalinden kastedilen şey; o dikiş materyalinin, vücuttan çıkarılmak için ayrıca bir uğraş gerektirmediğidir. Belli bir süre sonra vücudun savaşan hücreleri gider o dikiş materyalini parçalar, bir anlamda yer yutar. Dolayısıyla o dikiş materyalinin içeriği artık sizin bünyenizin bir parçası olmuştur.

  İşte bu dikiş materyallerinin bir kısmında yine çeşitli hayvanların kimi dokularından hazırlanan yapılar kullanılır. Dolayısıyla aslında size dikiş diye atılan şey, bir hayvanın dokusudur.

  Haram olan bir hayvanın yenmesi durumunda olan şey nedir? Fizyolojik duruma bakarsak; bir hayvanın bir dokusunu yediğimizde o doku önce midemize gelir, orada parçalanır, ince barsaklarımızdan çok küçük parçacıklar halinde iken emilme süreci başlar ve kana geçer. Yani yediğimiz o haram hayvanın dokuları kanımıza geçer, tabii molekül düzeyinde… Sonra oradan tüm organlarımıza ve nerede ihtiyaç varsa oraya gider bu mikroskobik parçacıklar… Karaciğere, böbreğe, kalbe, kola, bacağa, dudağa, kasa, kemiğe vs…Her yere… Yani haramı yemenin sonucu, o haramın tüm dokularda tezahür etmesi olayıdır. Biz ise sizi cerrahi olarak diktiğimizde, kullandığımız malzeme haram içerikli malzemeyse eğer, bu malzemeyi o dokunuza, mide üzerinden bir seyahatle yerleştirmiş olmuyoruz ama götürüp doğrudan o dokuya yerleştirmiş oluyoruz.

  Elbette şu an için bu dikiş malzemelerinin bir alternatifi yoksa, sağlığınız için buna katlanmak zorundasınız, ancak asıl soru şudur ve sıkıntı da odur: ‘Bu dikiş malzemelerinin helal olan alternatifleri niye yoktur? Bu dikiş malzemelerinin -helal olarak üretilebilmesi yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere- mümkün iken, bunlar niçin bu şekilde üretilmemektedir? Ürettiğini iddia edenler varsa bile onlar bu açıdan gerçekten denetlenmekte midirler?

  3-Hayvan Kaynaklı/İçerikli Damar Greftleri:

  Greft kelimesi, hastanın vücuduna naklettiğimiz dokular için kullanılan bir ortak terimdir. Greftleri alındıkları kaynaklara göre şu şekilde sınıflamak mümkünüdür:

  a-Kişinin kendisinden elde olunabilir.

  b-Bir başka insandan alınabilir.

  c-Bir hayvandan alınmış olabilir.

  d-Sentetik olarak üretilmiş olabilirler.

  Dolayısıyla greftler sadece kalp damar cerrahisinin ilgi alanına giren elemanlar değillerdir. Tıbbın içinde birçok branşta kullanılmaktadırlar. Biz burada sadece kalp ve damar cerrahisi ile ilgili olan uygulamaları konu edeceğiz.

  Helal-haram ilişkisi anlamında ise kalp damar cerrahisi açısından greftlerle ilgili konuları şu şekilde sınıflayabiliriz.

  a-Hayvandan alınmış damar greftleri

  b-Heparin kaplı sentetik damar greftleri

  c-Kollajen gibi bağ dokusu elemanlarıyla kaplı sentetik damar greftleri

  d-Damar greftleri ve doku mühendisliği çalışmaları

  4-Hayvan Kaynaklı Kalp Kapakları:
  Kalp hastalıklarının bir bölümü kalp kapak hastalıklarıdır. Kalbimizde, odacıkları arasında 4 ayrı bölgede kapakçıklar vardır. Bunların hastalığı durumunda ameliyat gerekliliği düşünülmüşse yapılabiliyorsa öncelikle mevcut kapağın tamiri düşünülür. Ancak bu mümkün değilse kapak sökülür, yerine bir başka kapak takılır.

  Yeni takılan bu kapak;

  a-Metallerden, madenden yapılmış olabilir. Bu durumda hasta ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmak durumundadır, yoksa o kapaktan geçen kan pıhtılaşır ki bu da ya ölüme sebebiyet verir, ya da o pıhtıyı bir başka yere atar ve hangi organa atmışsa onun fonksiyonunu bozar.

  b-İnsanlardan (Kadavradan) alınmış olabilir.

  c-Hayvanlardan alınmış olabilir.

  d-Ender bir durumda kişinin kendi bir kapağı bir diğerinin yerine takılır, onun boşalttığı yere de bir başka insandan alınan kapak takılır.

  Bu kapak çeşitlerinden hangisinin seçilmesi gerektiği ise; kişinin yaşı, hamile olup olmadığı, yandaş hastalıkları, kan sulandırıcı ilaçlara alerjisi ya da onların kullanımını kısıtlayan bir durumunun olup olmadığı gibi konular tek tek değerlendirilerek belirlenir.

  İşte özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanımının yasak olduğu hasta grubunda hayvan kaynaklı kalp kapakçıkları ilk sırada seçilenler arasındadır. Hayvan kaynaklı kapaklar arasında da domuz maalesef ön sıralarda yer almaktadır.

  5-Hayvan Kaynaklı Doku Bütünleyiciler

  6-Lokal etkili kanama durdurucular

  7-Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar(GDO)


  Sonuç olarak şunu söylemek istiyoruz ki, güncel tıbbi uygulamalar içinde de haram teşkil eden birçok durum vardır.Oysa en başından beri yapılması gereken Müslüman bilim adamının, dışarıda bir bilimsel gelişme olmuş ise, o gelişmeyi ve sonuçlarını değerlendirip aynı düzeyde başarılı sonuçlara ulaşmak kaydıyla helal uygulamaları planlaması, keşfetmesiydi. Müslüman üretici de o kişiyi ve onun çalışmalarını desteklemeli, sonuçta bulunan malzemeyi üretmeliydi.

  Maalesef bunların hiçbirisi yapılmadı, yaptırılmadı bugüne değin….”   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 16


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.