GLİKOZ , FRUKTOZ VE DİĞERLERİ…NE KADAR GÜVENİLİR?
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  51540653
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GLİKOZ , FRUKTOZ VE DİĞERLERİ…NE KADAR GÜVENİLİR?


  Gönderen:huseyin Tarih: 27/03/2018 06:59
  konferans GLİKOZ , FRUKTOZ VE DİĞERLERİ…NE KADAR GÜVENİLİR?

  24.03.2018 tarihinde GİMDES Hanımlar Kurulu olarak düzenlediğimiz aylık toplantılarımızın sonuncusunu geçtiğimiz hafta sonu FİKSAD’ta gerçekleştirdik.

  Son dönemlerde medyada glikoz şurupları, tatlandırıcılar hakkında akılları karıştıran bir takım iddialar ile karşılaşmaktayız. Bu iddiaların aslını araştırdığımız zaman fark ediyoruz ki asıl mesele glikoz-fruktoz, ve şurupları, nişasta bazlı şekerler değil, bu tatlandırıcılar hakkında halkı galeyana getirerek gıdalarımızdaki asıl sorunları (aspartam, jelatin, sistein, haram hayvan kaynaklı katkı maddeleri…) görmemizi engellemektir. Ayrıca ticari rekabetle alakalı bir durumdur.

  Sorun her ne kadar daha ciddi olsa da halkın tatlandırıcılarla alakalı doğru bildiği yanlışları düzeltmek amaçlı olarak Mart ayı konumuz, BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE GLİKOZ, NİŞASTA BAZLI ŞEKERLER, TATLANDIRICILAR VE SAĞLIĞA ETKİLERİ olarak belirlendi.

  Gıda mühendisi Fatımatüzzehra HERDEM hanımefendi konuyla alakalı verdiği bilgilere göre glikoz şurubu üretimi evlerde baklava şerbetinin yapılması ve uzun süre kaynatılarak koyulaştırılmasına benzemektedir. Normal toz şeker kullanılması yerine şurup kullanılmasındaki amaç ürün kalitesi içindir. Örneğin tatlı bir kek, bisküvi, kurabiye tüketirken kimse ağızda toz şeker sertliğini hissetmek istemez. Yanı sıra ekonomik olması da endüstriyel olarak tercih sebebidir.

  Nişasta bazlı şeker ise üretiminde kullanılan mısırın genetiği değiştirilmiş olma (GDO) ihtimali vardır. Üretiminde çeşitli katkılar ve enzimler kullanılmaktadır. GİMDES analizler yaptırarak girdileri kontrol etmektedir.

  Sentetik tatlandırıcılar da ekonomik olduğu ve insülini yükseltmediği iddiasıyla piyasa ürünlerinde kullanılmaktadır. GİMDES sentetik tatlandırıcıların kullanımına izin vermemektedir.

  Glikoz, fruktoz gibi doğal şekerler ne zehirdir ne de tamamen masumdur. Tüketilmesi caizdir fakat aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Tükettiğimiz gıdaların GİMDES Helal ve Tayyib Sertifikalı olmalarına dikkat edelim. GİMDES Helal Sertifikalı ürünleri gönül rahatlığıyla HALAL DUNYA MARKETLERİ’nden temin edebilirsiniz.

  GİMDES Hanımlar Kurulu olarak aylık bilinçlendirme ve farkındalık toplantılarımız devam edecektir. GİMDES Hanımlar kurulunu takipte kalın.

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.