5. HELAL VE SAĞLIKLI ÜRÜNLER FUARIMIZA KATILIM HIZLANARAK DEVAM EDİYOR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49731884
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  5. HELAL VE SAĞLIKLI ÜRÜNLER FUARIMIZA KATILIM HIZLANARAK DEVAM EDİYOR


  Gönderen:huseyin Tarih: 23/07/2014 07:49
  kadir 5. HELAL VE SAĞLIKLI ÜRÜNLER FUARIMIZA KATILIM HIZLANARAK DEVAM EDİYOR .

  "Türkiye İçinden Katılanlardan:Erpilç, Beyza piliç, Dr.Tavuk, Kaanlar, Kervan süt, Nafia gıda, Gelka et, İksat gıda, AD kimya, Natural yaşam, Nurçay, Nurcevher, Galetaş, Rumeli maya, 7K Dağıtım, Vitamin dondurma, GİMDES, HDM, WHC, Also soğutma, Sunar grup, Agrovita, Atiye Laçin tatlıları, Birben kahve, Güven Asa zeytinyağları, Has tavuk, Rotem Kimya, Selahattin Kemerli konserveleri, Tatlan gıda, Ünlüer restoran ve gıda, Dae Duc cozmetik, Acıcık çiğ köfte, Alpedo dondurma, Seyidler gıda, Kartal gıda, Faber kimya, Fisko Birlik, Mikro Kim. Lab., Seçkin Peynir, Akdu süt, Ünal süt, Nano Lab, Felda iffco, CHR Hansen, Çobanpınar kaynak suları, Meysu, Duha Süt, Orkide, Seyidoğlu, Üçyıldız Süt, Çamlıdağ Süt, Hurmacınız, Yörsan, Yedem, ..."


  Geçen yıl 2 bin 716'sı yabancı olmak üzere toplamda 32 bin 342 kişinin ziyaret ettiği ve açılışı Başbakan Yardımcımız muhterem Bülent Arınç bey ve Malezya Bakanı muhterem Hajı Abdul Malik Kassım beyin yaptığı Helal ve Sağlıklı Helal Expo, bu yıl da 4-7 Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul'da düzenleniyor. CNR Expo Fuarcılık organizasyonuyla Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES)'in işbirliğinde, World Helal Council (WHC) ve KOSGEB desteğinde ,Türkiye'de alanının tek fuar organizasyonu olan Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'nın 2010 yılında ilk defa düzenlenmesine rağmen büyük ses getirmesi ve ilk fuarın ardından, bugün sertifikalı firma sayılarında meydana gelen büyük artış da göz önüne alındığında bu yıl fuara katılımın çok daha büyük olması, yerli yabancı yaklaşık 200 firmanın bir araya gelmesi ve 40 000 yerli ve yabancı ziyaretçinin ziyaret etmesi bekleniyor.

  kadir Bununla birlikte fuar ile eş zamanlı yapılacak olan 7. Uluslararası Helal ve Tayyib Ürünler Konferansının bu yıl da fuar alanının konferans salonlarında gerçekleştirilecek olmasının ilgiyi artırması bekleniyor. Fuar süresince devam edecek olan konferanslara dünyanın pek çok yerinden gelecek olan alım heyetleri, akademisyenler, helal sertifika veren kurumların yetkilileri ve bu pazarda olup alım sorumlusu olarak görev yapanlar da, fuar alanından geçerek konferansa katılabilecek.

  Bugüne kadar sponsor olmayı Kabul eden Frmalarımız:

  Sponsorlarımız

  İslam Bankası, TİM, Has Tavuk, Kaanlar, Kervan Süt, Vitamiks, Şıho Gıda, Balkan Süt, Paşa Döner, Aksu Vital, Seçkin Süt, İpekyol, Felda İffco, Dr. Tavuk, Alp Hindi, Üç Yıldız Süt , Cantürk Et, Yıldız Holding, Orkide, Gürsoy Fındık, Özışık Süt, Galetaş, Gölcük Süt, Nihoroz

  İkram Sponsorlarımız

  Nafia, Tadelle, Nurçay, Vitamin Dondurma, Bolca Hindi, Ümran Kurabiye, Laçin Tatlıları, Özkaymak, Acıcık Çiğköfte, Gürsoy Fındık, Progıda Fındık, Hamidiye Su


  Bugün tüm dünyada Helal ürün potansiyel talebinin 2.5 trilyon doları, sadece helal gıda sektörün ise 850 milyar doları aştığı biliniyor, gerçekleşme ise ne yazık ki %14-20 lerde seyretmektedir. Bu rakamı yükseltmede Türkiye çok önemli bir potansiyeldir. “Türkiye bu konuda dünya liderliğine namzet olan ülkelerin başında yer alıyor.”

  Farklı coğrafyalarda bile olsa İslam inancını kabul etmiş nüfusun bilinçlenmesi ile birlikte helal üretim standartlarının belirlenmesi ve helal ürün sertifikasyonu ihtiyacı kendiliğinden doğmuştur. Bu ihtiyaç elbette paralelinde bir pazar doğmasını sağlamıştır ve hızla büyümektedir.

  kadir Fuar konusunda bilgi veren GİMDES Başkanı Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER şu bilgileri verdi;

  “Müslüman ülkelerde üretilen çok sayıda ürünün kötü paketleme, yetersiz tanıtım, kalite ve üretimde istikrarsızlık, çok hassas değerler üzerine kurulu olan Helal sektöründe uyumluluk ve bütünlük sağlanamaması gibi faktörler yüzünden beklenen talebi görmemesine önemli bir çözüm, bu pazarın en çok hareket ettiği coğrafyada Türkiye'nin lider konuma gelmesidir. Pek çok sektörde olduğu gibi Helal pazarı için de Türkiye rahatlıkla lojistik bir üs olabilecektir.” devamla,

  “Eğer pazara çıkacak ürün/hizmet varsa, normal olarak bununla ilgili fuar gereksinimi de doğmaktadır. Türkiye'nin Helal Gıda pazarına hızlıca girmesi adına Fuar organizasyonunun İstanbul'da düzenlenmesi önem arzetmektedir.” vurgusunu yaptı.

  Fuara katılım konusunda da bilgi veren GİMDES Başkanı BÜYÜKÖZER şu bilgileri verdi; kadir “Bu yıl beşincisi gerçekleştirilecek Fuara şu ana kadar katılım gösteren alt sektörler : Et ve et ürünleri, Süt ve süt ürünleri,Zeytin, Zeytin yağı ve diğer sıvı yağ ürünleri, reçel, helva, çikolata, şekerleme ve unlu ürünler, çay, kahve, tatlı ürünleri, konserve ürünleri, dondurma ürünleri, mayalama ürünleri, temizlik ürünleri,vücüt bakım ve çevre temizlik kozmetik ürünleri, Hediyelik eşya, soğutma ürünleri ve laboratuarlar, Helal ürün marketleri gibi insanların ana temel ihtiyaçlarını karşılayan sektörlerdir. Bu yıl 6 bin çeşide yükselen Helal ve Tayyib ürünümüz ziyaretçilerimizin beyenisine sunulacaktır.”

  Türkiye Dışından Katılım

  25 firma ile Tayland, Endonezya, Suudi Arabistan, Fransa, Almanya, Taivan, Güney Kore gibi ülkeler Geçen yıl ziyaretçi profinde Türkiye dışından AB ülkeleri, Amerika, Asya ve Afrika 'dan 77 ülkenin alım heyetleri ve bireysel alıcılar ziyaret etti . Bu yl da başta, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Çin, Endonezya, Fas, İspanya, Libya, Malezya, Mısır, Mozambik, Nijerya, Pakistan, Rusya, Tataristan, Singapur, Suudi Arabistan, Tayland, Türkmenistan, Azerbeycan, Suudi Arabistan gibi ülkelerden ziyaretçi beklenmektedir.

  kadir Türkiye İçinden Katılanlardan

  Erpilç, Beyza piliç, Dr.Tavuk, Kaanlar, Kervan süt, Nafia gıda, Gelka et, İksat gıda, AD kimya, Natural yaşam, Nurçay, Nurcevher, Galetaş, Rumeli maya, 7K Dağıtım, Vitamin dondurma, GİMDES, HDM, WHC, Also soğutma, Sunar grup, Agrovita, Atiye Laçin tatlıları, Birben kahve, Güven Asa zeytinyağları, Has tavuk, Rotem Kimya, Selahattin Kemerli konserveleri, Tatlan gıda, Ünlüer restoran ve gıda, Dae Duc cozmetik, Acıcık çiğ köfte, Alpedo dondurma, Seyidler gıda, Kartal gıda, Faber kimya, Marmara Birlik, Mikro Kim. Lab., Seçkin Peynir, Akdu süt, Ünal süt, Nano Lab, Felda ifko, Cristian Hansen, Çobançeşme kaynak suları, Meysu, Seyidoğlu,

  Fuarda ne gibi etkinlikler olacak?

  Bu konuda GİMDES Başkanı BÜYÜKÖZER ezcümle; “Yurt içi ve yurtdışı satın almacı firma temsilcileri ile birebir görüşmelerin yanında Fuarda, GİMDES tarafından “Helal Ürün Ticaretini Artırmada Küresel Tek Bir Standardın Önemi” teması ile '7.Uluslararası Helal ve Tayyib Gıda Konferansı gerçekleştirilecek ve helal ürün standardı, ticareti ve problemleri masaya yatırılacak. Konferansta kamu temsilcileri, tüketici örgütleri, gıda sektörü profesyonelleri ile akademisyenlerin yanı sıra ilgili sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve meslek mensupları bir araya gelecek. “ dedi ve ekledi,

  “Etkinlikte, küresel helal olma istekleri, helal sertifikalama programları, İslami sertifika kuruluşlarının müşterek bir standartta buluşma imkanları, bu programlardan küresel ortamdaki ulusal ve uluslararası pazarlarda nasıl faydalanılacağı ve helal kavramına üretici-tüketici kadir kadir yaklaşımları da konuşulacak. Ayrıca 5. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı Helal Gıda konusunda farklı coğrafyalarda oluşan pazarlarda akredite olan, bu pazarlarda ticaret yapma imkanı veren tek sertifika kurumu WHC ( World Halal Council ) de bir stand açacaktır.”   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 19


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.