KOMBU(KOMBUCHA) ÇAYINA GİMDES NEDEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKA VEREMİYOR:
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  61378872
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KOMBU(KOMBUCHA) ÇAYINA GİMDES NEDEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKA VEREMİYOR:


  Gönderen:huseyin Tarih: 17/10/2017 01:30
  konferans KOMBU(KOMBUCHA) ÇAYINA GİMDES NEDEN HELAL VE TAYYİB SERTİFİKA VEREMİYOR?

  Kombucha (Kombu) Çayı nedir?


  Çay alıp ferment yapmak için birkaç şey eklerseniz, Kombucha'yı elde edersiniz. Hafifçe gazlıdır, sirke gibi biraz tadı vardır. Bazı Kombucha çayları daha hafiftir, çünkü daha az zaman için fermente edilirler.

  Sirke benzeri lezzet, Kombucha(Kombu) çayı'nın fermente çay olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Sirke seven insanlar için bile şaşırtıcı bir tat olabilir. Şeker tatlı bir madde olmasına rağmen tatlı bir içecek değil. Kombucha(Kombu) çayın'daki temel maddeler maya, şeker ve siyah çaytır. Karışım bir hafta veya daha fazla süreyle bekletilir. Bu süre zarfında, bakteriler ve asitler içeceğin yanı sıra az miktarda alkol oluştururlar. Bu işlem fermantasyon olarak bilinir ve üzüm suyunun şaraba veya sirkeye dönüşmesi veya sütün yoğurt haline getirilmesi ile benzerdir.

  Kombucha(Kombu)'da Alkol Hakkında Ne Var?

  Bunun fermente bir içecek olup olmadığını, Kombu'da alkol var mı diye merak ediyor olabilirsiniz. Evet, var. Kombucha (Kombu) çayında % 1 cıvarlarında alkol bulunabilmektedir

  Kombucha(Kombu) çayının Tarihi nedir?


  Kombucha, Kuzeydoğu Çin'de veya Mançurya'da ilk kez üretilen bu çayın geçmişi M.Ö. dönemine kadar uzanıyor. Bir haritaya bir göz atın ve neden Rusya'ya hızla yayıldığını göreceksiniz. Ayrıca Kore ve Japonya'da geleneksel bir içki. Rusya'dan geçen yüzyılın başlarında içki Almanya'ya yayıldı. 20. yüzyılın başında Avrupa'da ve Amerika’da popülerleşti.

  Kombucha(Kombu)çayı'nın Sağlık Üzerinde Faydaları varmı?

  Savunucular, sindiriminize yardımcı olur, vücudunuzdaki toksinleri atar ve enerjinizi arttırdığını söyler. Bağışıklık sisteminizi artırmanız, kilo vermeniz, yüksek tansiyonunuz ve kalp hastalığınızı önlemeniz ve kanseri önlemeniz de söz konusudur.
  Birçok beslenme veya sağlık eğilimi gibi, Kombu için aşırı abartılı sağlık iddiları duyacaksınız. İnsanlar artrit tedavisi, depresyon tedavisi ve kalp yetmezlik tedavisi gibi sağlıkla ilgili her türlü faydayı vaad ediyorlar. Çinliler ölümsüzlüğe neden olduğuna bile inanıyorlar!

  Bu sağlık iddialarının hiçbirinin onları destekleyecek herhangi bir bilim kaynağı yoktur. Aslında, 2003 yılında bir araştırmacı, Kombu'nun sistematik bir incelemesinden sonra bulgularını şöyle özetler: Kombu, terapötik kullanım için önerilmemelidir.

  Kombucha(Kombu)çayı'nın en yaygın kabul gören sağlık faydası içerdiği güçlü antioksidanlardan ve probiyotiklerden kaynaklanmaktadır. Her ikisi de ürün depo raflarında depolandığında bozunabilir.

  Olumsuz Yan Etkiler Nelerdir?

  Amerikan Kanser Derneği ciddi yan etkiler iddia ediyor ve bazı ölüm olayları, Kombu çay içmekle ilişkilendirildi. Bu yan etkiler arasında karaciğer ve böbrek toksisitesi ve metabolik asidoz bulunuyor. Çünkü Kombu çok asitli bir içecektir.

  Kombu çayı, ağız yoluyla alındığında çoğu yetişkin için güvensizdir. Mide sorunları, maya enfeksiyonları, alerjik reaksiyonlar, sarılık, bulantı, kusma, baş-boyun ağrısı ve ölüm gibi yan etkilere neden olabilir. Kombu çayı, özellikle evde yapılanda, mikropsuz bir ortamı korumak zor olduğu için mantar (Aspergillus) ve bakteriler (şarbon) ile kontamine olabilir. İran'da, 20 kişi kombu çayını almaktan şarbon enfeksiyonlarına düçar oldu. Bu çay, HIV / AIDS hastaları gibi, bağışıklık sistemlerinin zayıflamış olduğu insanlarda, enfeksiyona yakalanma olasılığının yanı sıra, kurşun kaplanmış bir seramik kapta hazırlandığında da . Kombu çayının içilmesi sonrasında kurşun zehirlenmesi bildirilmiştir.

  Özel Önlemler ve Uyarılar:

  Gebelik ve emzirme: Kombucha çayı hamilelik ve emzirme döneminde güvenli değildir. Güvenli tarafta kalın ve kullanmayın.

  Kombu çayı alkol içerir. Sadece bu problemden dolayı dahi kaçınmamız gerekmez mi?.

  Şeker hastalığı: Kombu çayı diyabetlilerde kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Düşük kan şekeri belirtileri için (hipoglisemi) ve şeker hastasıysanız ve kombu çayınızı kullanıyorsanız kan şekerinizi dikkatle izleyin.

  İshal: Kombu çayı kafein içerir. Kombu çayındaki kafein, özellikle büyük miktarlarda alındığında, ishalı kötüleştirebilir.

  Cerrahi: Kombu çayı kan şekeri düzeylerini etkilediği için cerrahi sırasında ve sonrasında kan glikozunun kontrolüne müdahale edebileceği yönünde bir endişe var. Tarifeli bir cerrahiden en az 2 hafta önce kombu çayını kullanmayı bırakın.

  Zayıf bağışıklık sistemi: Çeşitli nedenlerden dolayı zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, kombu çayını kullanmayın. Kombu çayı, ciddi enfeksiyonlara neden olabilecek bakteri ve mantar gelişimini destekleyebilir

  Kombu, siyah çay ile yapılan, gazlı ve tatlı bir içecektir. Birçok kişi saç dökülmesinden kansere ve AIDS'e kadar birçok sağlık problemini hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olduğunu söylüyor. Bu iddiaları desteklemek için hiçbir bilimsel delil ortaya konamıyor, ancak bu içeceğin çok az bazı unsurları sizin için iyi olabilir. Bu iyilikler sizi aldatmasın.

  Kombu çayı yapmak, bakterilerin içeceğiniz bir sıvıda yetişmesine izin verir. Bakterilerin çoğu probiyotik olarak kabul edilir, ancak eğer düzgün bir şekilde hazırlanmazsa, bu içki zararlı bakteri veya küf geliştirebilir.

  1990'ların ortalarından beri, birkaç hastalık vakası ve bunu içen insanlarda en az bir ölüm bildirildi. Aileler arasında karaciğer sorunları, laktik asidoz (vücutta laktik asit birikmesi), alerjik reaksiyonlar ve mide bulantısı tesbit edildi.

  Consumer Reports (Kâr Amacı Gütmeyen Ürün Araştırma Grubu), kontaminasyon riski ve faydaların kanıtının azlığı nedeniyle içmeyi önermemektedir.

  Kombu çayı maya ve bakterilerin birkaç çeşidinin şekerle birlikte siyah çaydan fermente edilmesiyle yapılır. Aslında mantar olmasa da, maya ve bakterilerin kolonisine kombucha mantarı denir. Ortaya çıkan çay, kanser, otoimmün bozukluklar ve yaşlanma gibi ciddi koşullar için her derde deva olarak lanse edildi, ancak bu iddiaların bilimsel bir kanıtı yok. Bununla birlikte, Kombu çayının ölüm dahil olmak üzere ciddi yan etkileri hakkında kanıtlar vardır.

  Son zamanlarda Kombu çay tüketen insanlarda, vücutta anormal yüksek miktarda asitten ötürü yaşamı tehdit eden bir durum olan ciddi asidozun raporları çok oldu. 1995'te, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, iki ay boyunca günlük yaptıkları gözlemlerde kombu çayını içtikten sonra iki kadının şiddetli asidoz ile hastaneye kaldırıldığını bildirdi. Kadınlardan biri öldü, diğerinin kalbi durdu ancak iyileşti. 22 yaşındaki bir HIV pozitif erkek, laktik asidoz ile başvurdu ve kombu içtikten sonra 15 saat içinde öldü, (2009'da yayınlanan "Yoğun Bakım Dergisi Dergisi"den).

  Karaciğer hasarı

  Karaciğer hasarı kombucha içmekle ilişkili bir diğer yan etki. Ölümle sonuçlanan karaciğer yetmezliğinin nadir olması nadiren de olsa imkansız değildir. Asidoz gelişen ve kombucha çayını tükettikten kısa bir süre sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki genç de karaciğer yetmezliği geçirdi. Daha yaygın olarak, Amerikan Kanser Derneği'ne göre, kombucha içenlerde sarılık olarak karaciğer hasarı oluşur. Sarılık içeri girdikçe, cildiniz sarıya dönmeye başlar, genellikle gözleriniz ve tırnağınız sarı renk olur.

  Kurşun zehirlenmesi

  Kurşun zehirlenmesi, kombucha tüketiminin başka bir riskidir, çünkü çay sık sık yapılan şeklidir. Amerikan Kanser Derneğine göre, eğer çay, seramik, kurşun kristal veya boya içeren bir tencerede demlendi ise, asitli çay potadan toksik kurşun emer. Kurşun zehirlenmesinin çok çeşitli semptomları vardır ve teşhis edilmesi zordur, bu nedenle, kurşuna maruz kalmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız.

  İnsanlar, probiyotikler için Kombu çayı içiyor, çünkü antioksidanlar gibi bir dizi sağlık faydası sağladığına inanıyorlar. Şu anda genel olarak probiyotikler çok popüler, çünkü halk "bağırsak" ve orada yaşayan sağlıklı bakterilerin bakımıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi oluyor.

  Çeşitli bilimsel kaynaklardan toparladığımız bu bilgiler ışığında GİMDES Kombucha(KOMBU) çayına Helal ve Tayyib Sertifikası vermemektedir.

  Kaynak:

  https://www.webmd.com/diet/the-truth-about-kombucha
  http://www.gidaraporu.com/sorular-cevaplar-bes_g.htm

  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 3
  Toplam Oy: 18


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.