KOLALI İÇECEKLERİN YASAKLANMASI İÇİN DAVA AÇILDI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  63496858
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KOLALI İÇECEKLERİN YASAKLANMASI İÇİN DAVA AÇILDI


  Gönderen:huseyin Tarih: 16/09/2006 04:01

  Tüketici Haklarını Koruma Derneği, Coca Cola'nın içeriğinin satılan şişelerde tam olarak yer almaması ve tüketiciye sunuluş biçiminde yasal eksiklikler bulunduğu gerekçesiyle, üretiminin durdurulması ve satışının engellenmesi talebiyle dava açtı. Tüketici Haklarını Koruma Derneği Genel Başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu, avukatlarıyla birlikte dava dilekçesini Antalya Tüketici Mahkemesi'ne verdi.  Büyüknohutçu, adliyede binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Coca Cola İçecek A.Ş. tarafından Türkiye sınırları dahilinde üretilerek satılan Coca Cola'nın, tüketiciye sunuluş biçiminde yasal eksiklikler bulunduğunu savunarak, Türk Gıda Kodeksi'nin 26'ıncı maddesindeki etiket bilgileri bölümünde, üretilen gıda maddelerinin içeriğinin açıklanmasının zorunlu kılındığını söyledi. Bu yasal hükümlere karşın, Coca Cola şişelerinde içerikle ilgili bilgilerin tam olarak yer almadığını ve üretim formülünün korunması için kullanılan bazı maddelerin özellikle beyan edilmediğini ifade eden Büyüknohutçu, üretici firmanın da her fırsatta bu yönde beyanları dile getirdiğini belirtti.

  Tüketicinin sağlığının korunması amacıyla yapılan yasal düzenlemelerin, gıda maddelerinin etiketlerinde içeriğin açıkça ve eksiksiz yer almasını öngördüğünü hatırlatan Büyüknohutçu, bu kanunlara uyulmadan üretilen ürünlerin Türkiye sınırları içerisinde satışa sunulmasının mümkün olmadığını bildirdi. Büyükhohutçu, ''Söz konusu içeceğin ambalajına, içeriğinin tam olarak yazılmaması Türeticinin Korunması Hakkında Kanun'nun ruhuna ve amacına aykırı olup, tüketicinin aydınlanmasını engellemektedir. Kanunun (hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı mal olarak kabul edilir) hükmüne göre, dava açma gereği doğmuştur.

  Antalya Noel Baba Barış Derneği Başkanı Muammer Karabulut da, Coca Cola'nın üretimiyle ilgili etiketlerinde ya da ambalajlarında açıklanmayan içeriğini ve kullanılan maddelerin özelliklerini kimsenin bilemediğini kaydederek, dava dilekçesiyle Antalya Tüketici Mahkemesi'nden, söz konusu içeceğin ayıp ortadan kaldırılıncaya kadar üretiminin durdurulması ve satış için elinde bulunduranlardan toplatılmasını talep ettiklerini söyledi. Bu gerekçelerle Coca Cola'ya hakkında dünyada ilk kez dava açıldığını belirten Karabulut, şunları söyledi:
  ''Dünya markası olan Coca Cola, Noel Baba'yı 1931 yılında reklamlarında kullanmaya başladıktan sonra, hedef pazarı olan dünya çocuklarına daha kolay ulaşmıştır. Bu dava dünya çocukları için de çok önemli. 16 yıldır Noel Baba adına barış etkinliği yapılan Antalya'da açılan bu dava, sonuçlarıyla dünya çocuklarını koruyarak, uyaracaktır. Bu tarihi girişimimizin başta Türkiye olmak üzere dünya tüketicilerine örnek olmasını ve tüketicinin bilgi edinme hakkına saygı duymayan tüm gıda maddeleri için sürdürülmesini diliyoruz.''   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.81
  Toplam Oy: 66


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.