GİMDES HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 48.SAYISI ÇIKTI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  50297400
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  GİMDES HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 48.SAYISI ÇIKTI


  Gönderen:huseyin Tarih: 13/06/2016 22:50
  ramazan GİMDES HELAL YAŞAM REHBERİ DERGİSİ 48.SAYISI ÇIKTI

  RAMAZAN PROGRAMIMIZDA HELAL GIDA VAR MI?


  Bu Ramazan Farklı Bir Ramazan Olsun!
  “Ey insanlar yeryüzünde bulunan helal ve tayyib şeylerden yeyin...” (Bakara Suresi, 168)
  Modern yeme kültürünün Ramazan ayında da yaptığı kampanyalar ile Müslümanları adeta bir gıda tuzağına çektiğini görüyoruz.Son yıllarda reklam içeriklerinde kolasız, meşrubatsız olmayan iftar sofraları ve israfı körükleyen gıda tüketim reklamlarına karşı bu Ramazan daha bilinçli olalım.Müslümanlar olarak çok dikkatli olmalıyız.Bizden olmayan modernitenin bu ramazanda da bizleri tutsak etmesine müsaade etmemeliyiz.

  Dergimizin bu sayısında Ramazan ayında daha da fazla dikkat etmemiz gerektiğine inandığımız helal lokma sorumluluğumuza yer verdik.

  GİMDES Başkanı, Dr.Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, makalesinde ‘’RAMAZAN PROGRAMIMIZDA HELAL GIDA VAR MI?’ ’başlığı ile Ramazan ayı bize neler hatırlatıyor? Ramazan sözcüğünü duyduğumuzda, aklımıza ilk gelen, mağfiret ve cennet kelimeleri mi yoksa, iftar, bayram alışverişi vb. şeyler mi? Bir ay boyunca neler alıyoruz? Ramazanda Gıdalarımızın Helal mi? olduğunu sorgulayarak, bugüne kadar gereken dikkati gösterememişsek; bu ayın hürmetine gıdalarımızın, ilaçlarımızın, kozmetik ürünlerimizin hatta bütün yaşantımızın helal ve tayyib (temiz,sağlıklı,kaliteli) olup olmadıklarına,dikkat ve itina göstermeye gayret edilmesinin önemi üzerinde durmaktadır.

  Gazi Ünv. İkt.İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi, Doç.Dr Osman Şimşek, TEVHİDİ DÜŞÜNCENİN İLİM ANLAYIŞI VE MODERN BATI’NIN BİLİM ZİHNİYETİNİN “ HELAL” KAVRAMINA BAKIŞ TARZLARININ MUKAYESESİ’’ ni yazısında incelemektedir.

  ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Tevhit AYENGİN, ‘’ORUÇ VE RAMAZAN’’ başlığı ile bilgi verdiği makalesinde, Ramazan ayının bir manevi temizlenme mevsimi, oruç ibadetinin ise temizlenmenin yolu olduğunu örnekleri ile belirterek bu mübarek günlerin nasıl değerlendirileceği hakkında bilgi vermektedir.

  Dr.Şerafeddin KALAY, makalesinde, ‘’Çöpe Dökülen Yiyeceklerin Hükmünü Nedir’’konusuna yer vererek israf konusuna değinmektedir.

  Araştırmacı,Yazar,Hatice Kübra TONGAR, Medyanın Çocukluktan yetişkinliğe Beslenmemiz Üzerindeki Etkileri, GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Kimyager, Timuçin GÜNESEN, Plastik Ambalajlar ve Sağlık Riskleri-1, GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Gıda Mühendisi ,A.Hayreddin İŞBİLİR, Sirkeler,Araştırma sayfasında , Yrd. Doç.Dr. Yılmaz KAYA / Ziraat Mühendisi:Merve Arseven, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar ve Olası Etkileri,Diyetisyen,Havva ARIN,Metabolizmamız Neden Yavaşlar?Helal Tarifler Sayfasında,Özlem YILDIZ, helal bir yaşam ve helal lokma konusunda daha bilinçli bir tüketim için makalelerinde bilgi vermektedirler.

  ramazan


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.66
  Toplam Oy: 3


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.