Kilo Vermek için Kullanılan Herbal İlaçlarda Öldürücü ve Tehlikeli Maddeler Var!
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Günün Ayeti
"Kim İslâm`dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecek ve o ahirette de zarar edenlerden olacaktır." Ali İmran 85

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Hadisi
"Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir." Hz.Ebu Hureyre (r.a.)

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  43860787
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  Kilo Vermek için Kullanılan Herbal İlaçlarda Öldürücü ve Tehlikeli Maddeler Var!


  Gönderen:huseyin Tarih: 19/09/2007 09:07
  Kilo Vermek için Kullanılan Herbal İlaçlarda Öldürücü ve Tehlikeli Maddeler Var!...

  Kilo düşürmek için kullanılan ilaçların büyük çoğunluğu, iştah durduruculardan oluşmaktadır. Bu ilaçlar, insana aç olmadığını telkin etmeye çalışırlar. Bu telkin belki etkili olabilir, ancak uzun vadede kullanım, bağımlılık gösterebiliyor ve sağlık problemlerine neden olabiliyor. Üstelik, ilaç alırken, iyileştirilmiş bir diyet ve artırılmış bir ekzersiz yapmadıkça kilo kaybı da gerçekleşmiyor..

  Aşağıda kilo düşürmeye ve iştahı durdurmaya karşı en fazla kullanılan ilaçlardan bazılarının ana maddeleri açıklanmaktadır. Görüleceği gibi, hepsinin de sağlığımıza yönelik önemli riskleri bulunmaktadır. Bu riskler hemen ortaya çıkmayabilir. İleride sizi geri dönülmez acılar içerisine bırakabilir. O zaman da son pişmanlık fayda vermez.

  Üstelik bu kadar riskli, bu kadar tehlikeli olmalarına karşılık, hiçbir şekilde sağlıkla ilgili formasyona sahip olmayan ya işportacılar tarafından veya para hırsıyla gözleri dönmüş insanların oluşturduğu saadet zincirleri şeklindeki kapalı devre satışlarla satılmaktadırlar. Bunların çoğu ya Uzak doğu ülkelerinden veya Amerikadan izinli veya kaçak yollarla ithal edilmektedir. Hepsi de doğal ve bitkisel olarak reklam ediliyor. Her doğal ve bitkisel olan şeyin iyi olduğu söylenebilir mi?.

  Siz siz olun doktorunuzla konuşup emin olmadıkça bu aykırı ilaçları ek beslenme ürünleri adı altında almayı denemeyin. Aksi halde boş yere paranızı ziyan edersiniz veya daha kötüsü hayatınız için büyük tehlikeler oluşturursunuz.

  Eniyisi, bu tehlikeli maddelerin ülkemize girişinde hem Tarım Bakanlığı, hem de Sağlık Bakanlığı tarafından çok sıkı bir denetimden geçirecek şekilde konuya acilen eğilmeleri gerektiğinin altını çizmeliyiz.

  Sibutramin, kilo vermede, verilen kilonun korunmasında ve obezite tedavisinde kullanılan ilaçların ana maddelerinden biridir. İlaçlarda, sibutramin hidroklorür monohidrat şeklinde kullanılır.

  Potansiyel olarak öldürücü ve tehlikeli yan etkileri olan sibutramin zayıflama ilaçları ile ilgilidir. Bu ilaçların ticari isimleri çeşitli olabiliyor. Lida, Meridia, Reductil vs. gibi...

  İçinde sibutramin içeren zayıflama ilaçlarının yaygın olan yan etkileri:
  Baş ağrısı, Ağız kuruluğu, İştahsızlık, Kabızlık, Uykusuzluk

  Daha ileri safhada yan etkiler ise:
  Nöbet, Felç, Kan basıncının yükselmesi, Kalp rahatsızlıkları, Kalp krizi, Zihinsel bozukluklar, Aşırı terleme

  Görüldüğü gibi bu tip zayıflama ilaçları tehlikeli ve yaşamı tehdit etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda sadece ABD’de 29 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce insan tehlikeli yan etkilere düçar olmuşlardır.

  Bu ilaçların kullanımı maalesef yaygınlık göstermektedir. Takriben 70 ülkede 10-15 milyon insan bu ilaçlarla tanışmış durumda. Birçok ülkenin tüketici teşkilatları bu ilaçların yasaklanması için çalışmalar sürdürmektedirler.

  Yüksek tansiyonlu olan, koroner rahatsızlığı olan, kalp krizi geçirmiş olan, hamileler, emzikliler, kalp atışları yüksek olan, epilepsi rahatsızlığı olan ve kalp yetmezliği olan insanlar bu ilaçlardan uzak durmalıdır.

  Efedra(Ephedra)(ma-huang) ve aktif maddesi efedrin genellikle zayıflamak için kullanılan herbal beslenme ürünlerinde bulunmaktadır. Efedrin az miktarda iştahı azaltabilir. Fakat bu, efedrinin kilo vermede etkili olduğunu göstermez. Efedrin aynı zamanda tehlikeli bir maddedir. Yüksek kan basıncına, düzensiz kalp atışına, uykusuzluğa, sinirliliğe, titremelere, krizlere, kalp krizine, inmelere ve hatta ölümlere neden olabilir. 1990 ların başında patlayan herbal efedra çılgınlığı ABD'de arka arkaya gelişen ani ölümler nedeniyle bu ürünlerin yasaklanmasıyla son bulmuştur. Bu ölümlerden en bilinenleri, Minnesota Vikings oyuncusu Korey Stringer. ve Steve Bechler isimli basketball oyuncularının ölümü olmuştur. Bu ölümler nedeniyle açılan 600 milyon dolarlık tazminat davaları halen sürmektedir. Bu madde nedeniyle 100 den fazla ani ölüm ve 1000 kişiden fazlasında da ciddi yan etkiler görülmüştür. www.consumer union.com da Southern Medical Journal • Volume 96, Number 7, July 2003 yayınlanan yazıdan alıntıda “Aşırı miktarda hap ve konsantre edilmiş toz formunda HERBALIFE aldıktan ve 72 saatlık depolamadan sonra manik ve pisikoz septomların gelişme gösterdiği 39 yaşındaki bir kişinin durumu bu tehlikeyi açıkça anlatmıştır.” denilmektedir. FDA 2004 yılında bir ek beslenme ürünü olarak satışını yasaklamıştır.

  Guar gum. guar sakızı diye geçen maddenin literatürdeki adı Guar Gum veya Guar Zamkıdır. Avrupa Kotlama sisteminde E 412 ile gösterilmiştir. Hint salkım fasulyesin (Indian cluster bean)den elde edilen diyetsel liflerdir. Guar gum çoğunlukla kıvam artırıcı olarak reçel, marmelat, meyve suları, dondurma gibi gıda maddelerinde, ilaç ve kozmetik sanayiinde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Ancak çeşitli ülkelerin tıb uzmanlarınca yürütülen araştırmalarda önemli yan etkiler oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Üstelik kilo verme üzerinde de hiçbir etkisinin olmadığı çeşitli araştırma sonuçlarında açıklanmıştır.

  Bu araştırmaların bazılarına göre meydana getirdiği yan etkiler ise şöyledir.

  1- Karında tokluk hissi oluşturması sebebi ile yemek yeme isteğinin azalması

  2- Yemek borusunu tıkamaya sebep olabilir

  3- 10 ila 20 katı su alarak şişebilen guar gum sindirim sistemini bloke edebilir

  4- Pekçok araştırmanın gözden geçirilmesi ile, zayıflama üzerinde bir etkisinin de olmadığı gösterilmiştir

  5- Alkol içeren bir ilaç veya gıda, guar gumla alınırsa, zihin problemleri, mide bulantısı veya kusma, bayılır gibi hissetme veya bayılma, yürüme ve konuşma güçlüğü, titreme ve felç gibi sonuçlarla karşılaşılabilir.

  6- Guar gumla diabetik(şeker hastalığı) ilaçlar birlikte alınırsa, kan şekerinin çok fazla düşmesine neden olabilir. Görme bulanıklığı, dilde titreklik ve peltelik, baş ağrısı, terleme hissi, çok mecalsiz hissetme ve uyuma isteği, sinirli ve aç hissetme, düzensiz kalp atışları

  7- Dini inançlarımıza pek uymasa da guar gum doğum kontrolu ilaçlarıyla alınırsa, İlacın etkisini yok eder, anormal vajinal kanamalar oluşabilir, aybaşı periyodu karışabilir.

  8- Kabızlık, Mide ve barsaklarda aşırı gazlanma, karında şişkinlik oluşabilir

  9- Hamile ve emzikli hanımlar, yutma güçlüğü olanlar, yüksek tansiyon veya kalp ve damar rahatsızlığı olanlar guar gumlu maddelerden uzak durmalıdırlar

  10- Nefes alma problemleri, gırtlak ve göğüste tıkanıklık, göğüs ağrısı, deride kurdeşen, döküntü, kaşıntı ve şişlik olanlar da guar gumlu gıda ve ilaçlardan uzak durmalıdır.

  St. John's wort. Bu herbal ürün aslında anti depresan olarak kullanılmıştır. Kilo verdirmeyi desteklediği için birkaç çalışma bu maddenin etkinliğini değerlendirdi. Zayıflamak için St.John’s wortun kullanılması potansiyel olarak çok tehlikelidir. St.John’s wortun alınması esnasında eski peynir ve işlenmiş et ürünleri gibi tiramin içeren gıdalardan kaçınmalıdır. Aynı şekilde antidepresan, doğum kontrolu, kanı sulandırma ve kalp ilaçları ile alındığı zaman potansiyel zararlı etkileşimlere sahip olur. Aslında bu maddenin de klinik araştırmalarında zayıflamada etken olmadığını ortaya koymaktadır.

  5-hydroxytryptophan (5-HTP). Afrikada yetişen bir bitkinin tohumundan çıkartılan bu madde de zayıflama ilaçlarının bazılarında kullanılmaktadır. Aktif madde olan tryptophan FDA tarakından satışı yasaklanmıştır. Potansiyel olarak öldürücü kan rahatsızlıklarına sebep olabilir, aşırı dozlarda alındığında karaciğere negatif etki eder.

  Aloe. Çok kere harika iyileştirici olarak tartışmalı bir ilaç olan aloenin ağızdan alınan formu herbal zayıflama ürünlerine de eklenmektedir. Ağızdan alınan aloe, kuvvetli müshil etkisi meydana getirir ve pekçok aloe zayıflama ürünleri iç organları temizleyiciler olarak pazarlanmaktadır. Ulserativ kolit, sebebi bilinmeyen karın boşluğu ağrıları olanlar aloe veya aloe içeren ürünleri ağızdan mideye indirmemelidir Yan etkiler olarak karın boşluğu krampları, vücudun mineral dengesi ile ilgili problemler oluşabilir. Kronik ve hatalı kullanımdan dolayı elektrolit dengesi alt üst olur, K (potasyum) yetmezliği, albuminüri (İdrarla albumin çıkarma) ve hamatüri (Kan işeme) görülür. Barsak cidarlarının tahribine neden olur. Uterus (Rahim) kasılmalarını uyardığı için hamilelikte kullanılmaz. Emzirme sırasında sütle atılım nedeniyle bebeklerde müshil etkisi oluşturur. Kanlı ishal, böbrek tahribi, barsak tıkanması, ülseratif kolik, mide ağrıları, hamilelerde düşük veya prematüre doğum olabilir.

  Ayrıca kolorektal kansere yol açabilir. Kanserle ilgili daha detaylı bilgi bu yayından elde edilebilir. (Siegers CP et al. Anthranoid laxatives and colorectal cancer. Trend in Pharmacological sciences, 1992, 13;229-231).

  Dandelion. Doğal diüretiktir. Vücut suyunu azaltarak kayda değer zayıflama meydana getirebilir. Ancak, alerjik reaksiyonlar ve yemek borusunda yanma meydana gelebilir.

  Glucomannan, Guarana, Yerba Mate. Bunlar da zayıflama ilaçlarında kilo verdirme maddeleri olarak kullanılan herbal ürünlerdir. Yan etkiler olarak mide bulantısı, baş dönmesi, endişe duyma ve yemek borusu kanseri oluşturabilirler.

  Bu açıklamalardan sonra en iyisi doğal, dengeli, sağlıklı beslenme ve gerekli vücut aktiviteleri ile kilomuzu dengede tutmaya çalışarak bu risklerden uzak bir yaşam tarzına dönmeliyiz.

  Kaynaklar:
  http://www.webmd.com/diet/guide/herbal-remedies
  http://www.onlinelawyersource.com/meridia/effects.html
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Sibutramin
  http://www.rickross.com/reference/herbalife/herbalife8.html


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.58
  Toplam Oy: 79


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.