KETEN TOHUMUNUN FAYDALARI
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49723309
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KETEN TOHUMUNUN FAYDALARI


  Gönderen:huseyin Tarih: 25/02/2018 11:57
  konferans KETEN TOHUMUNUN FAYDALARI

  Keten tohumu(flexseed), binlerce yıldır yetiştirilen ve tüketilen, insanlar tarafından bilinen en eski ekilebilir bitkilerden biridir. Gıda Bilimi ve Teknolojisi Dergisi'ndeki bilgiye göre, keten tohumunun Latince adı Linum usitatissimum'dır, bu da "çok kullanışlı" anlamına gelmektedir. Keten tohumları 5000 yıl önce Aztek savaşçıları tarafından tüketilen, eski Babil'de ve ayrıca sekizinci yüzyılda Kral Charlemagne 'ın en sevdiği yemekti.

  Amerika'da, keten tohumları ilk sömürgeciler tarafından tanıtıldı ve öncelikle yüksek fiber içeriğinden dolayı kumaş, kağıt ve giysiler yapmak için kullanıldı, bu da kuvvet ve dayanıklılık katıyor. Keten tohumları ayrıca, tarihsel olarak hayvanların sağlıklarını artırmak için beslenmelerinde kullanılmıştır..

  1990'lı yılların sonlarında, keten tohumu, kalp rahatsızlığı ve diğer hastalıklarla mücadele etmek için kullanılan diyetlerin odağı haline geldiğinde sağlıklı gıda endüstrisinde popülerlik kazanmaya başladı. Günümüzde, iltihabı azaltmak ve bağırsak sağlığını geliştirmek için kullanılan en iyi diyet gıdalar olarak ifade edilmektedir.

  Balık yiyemeyenler balıkta mevcut olan faydalı Omega-3 yağ asitlerini keten tohumundan alabilirler. İçinde yüksek oranda lif, Omega-3, Omega-6 yağ asitleri, protein, B12 vitamini magnezyum ve fosfor gibi antioksidan mineraller içerir. Bünyesindeki çeşitli mineral ve amino asitlerle kabızlık başta olmak üzere hem mide barsak sistemi hem de kalp damar hastalıkları için son derece faydalıdır, Kolesterol düşürücü, felç, unutkanlık önleyici ve kanserle mücadeleye yardımcı olur. Araştırmalar bir ay boyunca düzenli keten tohumu yiyen kişilerde barsak hareketlerinde artış ve kolesterol seviyesinde ise azalma olduğunu göstermiştir. Keten tohumunun bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.

  Keten tohumunun faydalı özelliklere sahip olduğu ve bu nedenle de fonksiyonel gıda özellikleri gösterdiği bilinmektedir. Ancak keten tohumu içerisinde linatin (bir antivitamin, pridoksin) gibi bazı doğal toksik maddeleri de taşımaktadır. Bu nedenle sürekli ve yüksek miktarlada tüketilmesi doğru değildir. Küçük miktarlarda ve aralıklarla tüketilmesi daha uygundur.

  Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Firmalarımızı görmek isterseniz TIKLAYINIZ.... GİMDES HELAL VE TAYYİB SERTİFİKALI FİRMALARIMIZ

  Tüm GİMDES Helal Ve Tayyib Sertifikalı Ürünlerimizi satın almak isterseniz TIKLAYINIZ SERTİFİKALI ÜRÜNLER İÇİN HDM MARKET ŞUBELERİMİZ


  konferans


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 2


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.