KARDEŞLERİM! HAZIR GIDALARINIZA LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ !
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  49752148
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KARDEŞLERİM! HAZIR GIDALARINIZA LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ !


  Gönderen:huseyin Tarih: 17/04/2015 23:57
  kadir kadir KARDEŞLERİM! HAZIR GIDALARINIZA LÜTFEN DİKKAT EDİNİZ !

  Ülkemizde,Yediklerimiz,İçtiklerimiz Helâlmi, Haram mı? Sorularına cevap arayan kitabımızın ilk baskısının yapıldığı 1986 yılından bugüne tam 29 yıl geçti. 2005 yılında kurduğumuz GİMDES ile 10 yıl oldu. Ancak, maalesef bir müslüman için yediklerimiz içtiklerimiz üzerindeki HELÂL VE TAYYİB Mİ? HARAM MI?, SAĞLIĞA ZARARLI MI? şüphesi ve karmaşası henüz tam giderilmiş gözükmemektedir.

  Bu olumsuzluğun üç ana faktörü söz konusudur. Birincisi DEVLETTİR. Devlet,bütün vatandaşlarının maddi ve manevi güvencesinden sorumlu olması gerekirken, müslümanlara sunulan gıda ve ihtiyaç maddelerinde dinî güvence şartını ciddi olarak aramadığı gibi, bu maksatla ciddi bir kontrol da yapmamaktadır. İkincisi, ÜRETİCİ, İTHALATCI ve SATICILARdır. Bu kitlenin çoğunluğu, maalesef, islamî gayretini kaybetmiş, ya da islamî kimliğe sahip olmayan kişilerden oluşmakta. İslamî gayreti olanlarda ise ekseriya bilgisizlik ve dikkatsizlik söz konusu olmaktadır. Üçüncü faktör ise MÜSLÜMAN TÜKETİCİLERdir.

  Kanaatimce en önemli faktör de bu kitledir. Maalesef, çoğumuz duyarsız, bilinçsiz ve bilgisiz bir görüntü ortaya koyuyoruz. Acaba kaç tanemiz, marketlerde alışveriş yaparken, paketlerin üzerindeki içindekiler kısmını okuyoruz? Kaç tanemiz okuduğunu anlayabiliyor?.Kaç tanemiz gıda, ilaç ve diğer ihtiyaç maddelerinde kullanılan katkı maddeleri hakkında bilgiye sahip? E rumuzunun ne olduğunu, yanındaki rakkamların ne anlama geldiğini acaba hala kaç kişimiz bilmektedir? Halbuki,müslümanlar olarak günde toplam olarak tonlarca gıda ve ihtiyaç maddesi tüketiyoruz.

  Müslümanlar olarak içinde bulunduğumuz acı tabloyu birkaç örnekle izah etmek istiyorum. Pekçok gıda, ilaç ve kozmetik ürünlerde kullanılan JELATİN’i tanıyalım. Kimyasal adı Kollagen olan, tatsız, kokusuz hayvani bir proteindir. Hayvanın kemik ve derileri birtakım işlemlere tabi tutularak bünyesindeki jelatin %80-90 saflıkta elde edilir. Toz,çubuk veya levha halinde piyasaya sürülür. Su içerisinde ısıtılınca akıcılığı artar, soğutulunca kıvamı artar jej görüntüsünde olur. Bu özelliği sebebi ile sanayide kıvam artırıcı olarak kullanılır.

  Gıda sanayiinde, şekerlemelerde, çikolatalı ürünlerde, toffe, marşmelow, dondurma, meyva suyu, yoğurt, peynir, tereyağı, ayran, tatlı, pasta, reçel, marmelat, helva, tahin, pekmez, fındık-fıstık ezmesi, yumuşak şeker, jelibon, et ürünleri gibi daha birçok gıda maddelerinde kullanılmaktadır, Ayrıca ilaç kapsüllerinde, tablet film tabakasında, şurup ve kremlerde saç, cilt ve güzellik ürünlerinde de geniş bir kullanım alanına sahiptir

  Yılda 5-6 bin ton’a 30 milyon dolarının ödendiği jelatinden başka, unlu ürünlerimizde bilhassa yufkalarımızda, pizzalarda ve ilaç sanayinde kullanılan çoğunluk insan saçından, domuz kılından üretilen L-Sistain, pekçok gıda üretiminde kullanılan Mono ve digliserid ve türevleri, Gliserin, peynir üretiminde kullanılan Pepsin, Lipaz,Rennin, Mikrobiyel mayalar, Enzimler, Alkolde eritilmiş Gıda ve İlaç Aromaları da düşündüğümüz zaman nasıl bir kaosla karşıkarşıya kaldığımız anlaşılmış olacaktır.

  Bu maddeler, Avrupa, Çin, Hindistan, Pakistan, Güney Amerika ülkelerinden ıthal ediliyor. Gıda ve Gıda Katkı maddeleri fuarlarında bu maddeleri ithal eden veya kullanan firmaların pekçoğunu yakından inceledim, görüşmeler yaptım. Maalesef, çoğunun, ithal ettikleri ya da kullandıkları bu maddelerin bir müslüman için öneminin farkında ve şuurunda olmadığını müşahede ettim. Halbuki, bu maddeleri ithal ettikleri ülkelerde, bu ürünlerin üretiminde domuzdan köpeğe, kediden ata, eşşeğe kadar çeşitli hayvanların kemik ve derileri kullanılmaktadır. Eti helal hayvanların deri ve kemikleri kullanılsa bile, kesim şartları sebebi ile yine de müslümanın kullanması helal olmaz.

  Yüce Allah (c.c.), birçok âyet-i kerimede hem insanlığa, hem iman edenlere ve hem de bütün peygamberlere seslenmiş, onların helal, hoş, sağlıklı ve temiz gıdaları tüketmeleri ve pis, zararlı çirkin ve haram olan her şeyden uzaklaşmalarını emretmiştir.

  Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan şeylerin helal ve tayyib olanlarından yiyin. Şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size apaçık bir düşmandır.(Sure 2,Ayet 168)

  Ey iman edenler! Size kısmet ettiğimiz rızıkların hoş ve temiz olanlarından yiyin ve Allah'a şükredin, eğer yalnız O'na kulluk ediyorsanız.” (Sure 2,Ayet 172)

  Ey Peygamberler, pak ve helal taamlardan yiyiniz. İyi ve hayırlı işler yapınız. Çünkü ben sizin yaptıklarınızı bilirim.” (Sure23,Ayet 51)

  “Her kim ki, vücudunun uzviyeti haram lokma ile teşekkül etmiştir. Artık cehennem, o vücuda yaraşan en iyi bir makardır.” (Sahih-i Buhari, Taberani Said İbn-i Yezîd tarikıyle Ömer İbn-i Hattab)

  Ülkemizde, bu emirlere muhatap olan müslümanların verdiği vegilerle faaliyetini sürdüren Devlet de, geçimini müslüman tükecilerden sağlayan Üretici, İthalatçı ve Satıcı firmalar da mutlaka bu kaosu önlemelidirler. BÜTÜN GIDA VE KATKI MADDELERİ MÜSLÜMAN İNANCINA GÖRE MUTLAKA GÜVENCE ALTINA ALINMALIDIR.

  Bu emirlere doğrudan muhatap olan Müslüman tüketicilere gelince, biran evvel hem bilgilenmeli, hem şuurlanmalı ve hem de hakkını arayacak dirayete ulaşmalıdır. GİMDES bu yolda, yediden yetmişe bütün insanlarımıza, en güvenli hizmet ve desteği verecek bir kurum olarak çalışmalarını sürdürmektedir. GİMDES’in denetim ve kontrolunda olan Halal Dunya Marketleri helal ve tayyib ihtiyaç maddelerinizi en yakınınıza kadar getirme hizmetini yürütmetedir. Bu kurumlara sahip çıkılmalıdır.

  kadir kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 4.94
  Toplam Oy: 18


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.