KAPSÜL VE FİLM TABAKALI TABLET İLAÇLARIMIZ TEHLİKE ARZETMEYE DEVAM EDİYOR
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

Günün Ayeti
"Onlar,kendi canları çekmesine rağmen, yemeği, yoksula, yetime ve esire yedirirler." İnsan 8

Günün Hadisi
"İnsanlara teşekkür etmeyen,iyiliklerini unutan kimse,Allah`ın verdiği nimeti de unutur.O`na karşı şükürde bulunmaz." İmam-ı Ahmed,Tirmizi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  48658633
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KAPSÜL VE FİLM TABAKALI TABLET İLAÇLARIMIZ TEHLİKE ARZETMEYE DEVAM EDİYOR


  Gönderen:huseyin Tarih: 31/05/2017 02:12
  kadir KAPSÜL VE FİLM TABAKALI TABLET İLAÇLARIMIZ TEHLİKE ARZETMEYE DEVAM EDİYOR…

  İlaç ve Gıda Maddelerinde Kapsülleme veya Filim Tabakalamada Helâl şartlar nedir?


  Çocukluğumda yetmiş yıl evvel seksen yıl evvel hastalandığımız zaman verilen ilaçlarda kapsüllüymüş, filim tabakalıymış böyle meselelerimiz yoktu. Bir müslüman olarak daha güvenli ilaçlarımızla tedavi olmaya çalışırdık. Daha çok da şimdiki yeni yetme hekimlerimizin kocakarı ilaçları dedikleri ilaçlarla tedavi oluyorduk. Toplum olarak çok daha sağlıklı, çok daha güzel bir yaşantımız vardı.

  Teknoloji ve silah gücü ile ele geçirdiği dünya hakimiyetini kullanarak her geçen gün adım adım ülkeleri ve insanları kontrol edecek duruma geldi. Bu gün artık bütün yaşantımız, yaşantımızı devam ettirmek için gerekli bütün gereksinimlerimiz batının kontrolunda. Başta ilaçlarımız olmak üzere bütün sağlık gereksinimlerimiz de emperyalis ve gayri müslim Batının kontrolunda. Seksen yıl evvel ilaçlarımızda domuz ve alkol bulaşığına dahi rastlanmaz iken. Bugün hastandığımız zaman eczanelerimizde, nerede ise, domuzun bulaşmadığı, alkolle muamele görmemiş ilaç bulamama korkusu yaşıyoruz.

  15 senedir Siyasi iktidar tebasının %99’unun müslüman olmasına dayanarak onun, imani bir meselesi olan, Helal konusundaki gereksinimlerine sıcak baktığını müşahade etmemize ragmen, Sağlık Bakanlığında ilaçların helalelleştirilmesi yönünde yeterli bir çalışma göremiyoruz. Hala batıdan devşirerek tercüme etikleri gayrimüslüm mantalitede hazırlanmış ilaç kodekslerine sıkısıkıya bağlı çalışmalar içerisinde.

  İlaçlarda bulunan önemli bir problem de kapsül ve tabletlerdeki kapsül ve filim tabakasında kullanılan haram maddeler. Bu yazımızda bu konuyu irdelemeye çalışacağız.

  Bugünkü İlaç sanayi, acı ilaçların içimini kolaylaştırmak bahanesi ile, kapsülleme veya filim tabakalamayı, uzun zamandan beri kullanmaktadır. Gıda sanayinde kullanımı ise daha yenidir. Gıda sanayisinde kapsülleme yada filim tabakası ile kaplama daha çok gıda maddesinin fiziki görünümünü, rengini ve katkı maddeleri ile sağlanan tadlarını, kokularını muhafaza etmek ve korumak için kullanılmaktadır.

  Bu maksatla kullanılan koruyucu maddeler gelatin, arap zamkı, sellüloz zamkı, modifiye gıda nişastası, saf süt yağı ve benzerleridir. Filim tabakalama ve kapsüllemede arab zamkı, sellüloz zamkı, modifiye gıda nişastası ve süt yağı kullanılmışsa, muteber helal sertifika ile helâl kabul edilebilir.

  Eğer bir ürün Helâl katkılar kullanılarak yapılmışsa, ancak muhafaza etmek için kapsülleme veya tabakalama işlemi için domuzdan veya haram şartlardaki hayvanlardan yapılmış gelatin kullanılmışsa o ürün Haram durumuna gelir. İşin üzücü tarafı, ürün etiketinde onun üretiminde kullanılan katkı maddelerinin arasında olmadığı için gelatin belirtilmez. Bu durumda kesin emin olmadan, bu tür maddeleri almaktan kaçınmak en iyi yoldur.

  Ülkemizde faaliyet gösteren ilaç firmalarının,tıp fakültelerinin internet sitelerinde ilaç yapımı ile ilgili bilgi notlarını okursanınız gerek tablet yapımında, gerek filim tabakalarının yapımnda jelatin gibi kritik maddelerin kullanıldığının yazıldığını göreceksiniz. Yayınlanan böyle bir bilgi notunu internetten indirerek bilginize sunuyoruz

  “KAPLAMA METODLARI

  1 — Şekerle kaplama
  2 — Film veya lâk ile kaplama
  3 — Bağırsakta çözünen kaplama


  1 — ŞEKERLE KAPLAMA (Kazanda şekerli draje hazır¬lama) : En eski ve ençok kullanılan drajeleme usulüdür. Ge¬nellikle tablet üzerindeki kaplamanın kalınlığı 2-5 mm arasın¬dadır. Bundan dolayı kaplanmış bir tablet kaplanmamış table¬tin 2 misline yakın bir ağırlık gösterir. Draje haline getirile¬cek tabletler kolayca kaplanmaları için bombeli ve ince kenar¬lı olmalıdır. Draje yapımına geçmeden önce tabletler elenip tozlarından temizlenmelidir.

  KAPLAMA İŞLEMLERİ VE TABAKALARI

  a) Alt kaplama (koruyucu kaplama tabakası)
  b) Şeker kaplama tabakası
  c) Renk kaplama tabakası
  d) Parlatma

  a) ALT KAPLAMA: Tabletler kazana konur ve motor ça¬lıştırılır. Tabletlerin üzerine küçük partiler halinde şeker, je¬latin, arap zamkı ihtiva eden sıvı ilave edilip tabletlerin her tarafı ıslatılır. Tabletler kurumaya başlayınca üzerlerine şe¬ker tozu, nişasta, talk, gomarabik gibi maddeler ihtiva eden bir toz serpilir. Tabletler tamamen tozlanınca sıcak veya soğuk ha¬va akımı ile kurutulur.

  Alt tabaka kaplaması iki basamaklı bir işlemdir. Birinci basamak sıcak alt tabaka şurubunun (akasya veya jelatin içeren) uygulanmasını içerir. Bu aşamada, tabletler üzerine bir alt tabaka tozu (kalsiyum karbonat, talk, kaolin, nişasta ve akasya gibi materyaller içeren) serpilir.

  b)ŞEKER KAPLAMA ؛ Kuruyan tabletler temizlenmiş ka¬zana konularak şekerle kaplamaya başlanır. Bunun için şurup kullanılır. Kazan çalıştı¬rılır, az miktar şurup ilave edilir. Ve tabletler serbest hareket edinceye kadar döndürmeye devam edilir. Çekirdekler serbest halde dönmeye başlayınca sıcak hava akımı verilir. Çekirdekler tozlanıncaya ka¬dar bu işleme devam edilir. Tozlanınca tekrar şurup verilir.Tabletlerin kenarları tam kaplanıncaya kadar bu işlemlere de¬vam edilir. İşlem tamamlandıktan sonra tabletler kazandan alınıp kurutulur. Alt tabaka kaplamaları yüksek miktarda talk, kalsiyum karbonat, kalsiyum sülfat, kaolin ve titanyum dioksit gibi dolgu maddeleri içermektedir. Yardımcı film yapıcılar olarak akasya, jelatin veya selüloz türevleri de kaplamanın bütünlüğünü sağlamak amacıyla kullanılabilmektedir

  c) RENK KAPLAMA:
  Draje imalatının en zor safhasıdır. Boya şurup içine karıştırılır. Boya olarak suda çözünen ve gı¬da sanayiinde kullanılan boyalar kullanılır. Amaranth, eritrosin, tartarazin, indigotin, klorofil, pigmentler en çok kullanılan¬lardır. Şurup miktarı ancak çekirdekler ıslanacak kadar olma¬lıdır. Drajeler serbest halde dönmeye başlayınca sıcak hava ve¬rilir. Drajeler fazla tozlanmadan sıcak havayı kesmelidir. Şu¬rup verilmesi ve drajelerin kurutulması 5 dakika içinde yapıl¬malıdır. Bu işlemler bittikten sonra parlatmaya geçilir.

  d)PARLATMA ؛ Tabletler parlatma kazanına konur. Ben¬zin, benzen, xylol, toluol, karbontetraklorür veya bunların ka¬rışımı içinde mumlar eritilip tabletlerin üzerine yeterli miktar¬da serpilir ve tabletler döndürülür. Parladıktan sonra tava¬lara çıkarılır kuruması için etüve konur.Şeker kaplamanın tek safhada yapılma şeklide püskürtme ile şeker kaplamadır.

  Cila tabakası: Şeker kaplamanın tamamlanabilmesi için renk tabakasının cilalanması gerekmektedir. Genellikle cila bir mum çözeltisidir (balmumu, karnauba mumu, kandelilla mumu vs.). Şellak ve mumların alkollü karışımları da cilalama amacıyla kullanılmaktadır.

  2.FİLM KAPLAMA veya LÂKLAMA
  : Şeker kaplamanın uzun sürmesi, kaplamanın tablete fazla ağırlık yüklemesi do¬layısıyla tabletlerin daha hafif ince ve saydam polimer taba-kaları ile kaplanılması ortaya konmuştur. Film kaplama püskürtme usulü ile yapılır. Püskürtme çok kısa aralıklarla ve yüzlerce defa yapılır. Her püskürtmeden sonra sıcak hava verilir. îstenen kalınlık elde edilinceye ka¬dar işlem yapılır. Bu esnada yapışma olursa talk veya magnesiumstearat ilave edilir. Kaplama bitince tabletler kurutulur.

  3.BAĞIRSAKTA ÇÖZÜNEN KAPLAMA (Enteric Coa¬ting): Tabletlerin midede dağılmadan bağırsaklara geçmesini temin için üzerlerine mide sıvısında çözünmeyen maddeler kaplanır. Bu amaçlarla tabletlerin üzerini kaplamak için ençok şellak ve selüloz asetil ftalat kullanılır.”

  Müslümanın hastalandığı zaman kullanmak zorunda kaldığı ilaçlardaki bu kaosu, bu karmaşayı süratle giderecek en yetkili makam Sağlık Bakanlığıdır. Yüz yıldır Müslümanları gayrimüslimlerin kölesi haline sokan zaruret maddesine sığınmaktan vazgeçip sağlık sektörünü helalleştirmeli ve helal ilaç uygulamasını bir an evvel hayata sokmalıdır. 15 yıl iktidarda olmak çok uzun bir zamandır. Bunun hesabı verilemez.

  En iyisini Allah (c.c.) bilir.


  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 4


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.