KANSER OLUŞUMUN %60’ININ SUÇLUSU GIDALARIMIZ
Hoşgeldiniz: Gıda Raporu - Yediklerimiz İçtiklerimiz Helal mi?
ANA SAYFAHELAL-HARAME KATKI MADDELERIZIYARETCI DEFTERI
URUNLERDE KATKI MADDELERIYENIDEN GIDA RAPORUSIK SORULAN SORULARNEDEN UYE OLMALIYIZ?


· Ana Sayfa
· En çok okunanlar
· Konular
· Makale Arşivi
· Site İçi Arama
· Sitemizi Tavsiye Edin
· İrtibat / Eleştirileriniz
· Ziyaretçi Defteri

RADYO GIMDES

YASAL UYARI

Son Çıkan Kitaplarımız
Helal Lokma kitabı

Daru'l Halal Medresesi
Daru'l Halal Medresesi

EDİTÖR'DEN MESAJLAR
 • Bu Site Niçin kuruldu?
 • Gıda Raporu Kitabı Hakkında
 • Muhterem Ziyaretçilerimiz!
 • Üretici, İthalatçı, Satıcı, Kamu Yöneticisi ve Tüketicilerimize Duyurudur
 • Gıda Günlüğü Hizmetinizde
 • Domuz Tartışması
 • Okuyucu Sorularına Cevabımız

 • Site İstastiği
  şu ana kadar
  59244876
  sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 01/02/2003

  Reklamlar

   

  KANSER OLUŞUMUN %60’ININ SUÇLUSU GIDALARIMIZ


  Gönderen:huseyin Tarih: 31/05/2015 22:05
  kadir KANSER NEDEN ARTIYOR?
  KANSER OLUŞUMUN %60’ININ SUÇLUSU GIDALARIMIZ…

  En sık görülen kanserlerin sebebi nedir?


  Kanserlerin yüzde 25'i sigara, yüzde 60'i beslenme, yüzde 15'i genetik ve enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkıyor. Kanser sadece pahallı ilaçlarla tedavi ve kontrol altına alınabilecek bir hastalık değildir. Bu nedenle, ülkelerin finansal kaynaklarına uygun şekilde esas yatırımlarını kanseri önleme ve erken teşhise yönlendirmeleri gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki kanser önlenebilir bir hastalıktır. En ucuz ve en kolay önleme yolu ise toplumun beslenmesini sağlayan ürünlerin kanser riski oluşturan katkılardan arındırılmasıdır

  Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi`nin Türkiye ile ilgili 2009 yılı verilerine göre, erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında ilk sırayı yüzde 33.8 ile akciğer kanseri alıyor. Mide kanseri yüzde 8.7 ile 2`nci sırada, mesane kanseri yüzde 7.8 ile 3`üncü sırada, barsak kanseri yüzde 6.7 ile 4`üncü sırada, gırtlak kanseri yüzde 5.8 ile 5`inci sırada yer alıyor.

  Kadınlarda en sık görülen kanser türü yüzde 24.2 ile meme kanseri. Bu kanser türünü sırasıyla barsak kanseri (yüzde 9.3), mide kanseri (yüzde 6.9), yumurtalık kanseri (yüzde 5.9), akciğer kanseri (yüzde 5.7) ve lösemi (yüzde 5.4) izliyor. Türkiye`de en sık ölüme yol açan kanser türleri ise erkeklerde sırasıyla akciğer kanseri (yüzde 40.2), mide kanseri (yüzde 9.5), barsak kanseri (yüzde 5.5) ve mesane kanseri (yüzde 5.4). Kadınlarda kanserden ölümlerde meme kanseri (yüzde 16.7) ilk sırada geliyor. Meme kanserini yüzde 9.3 ile barsak kanseri, yüzde 9.1 ile mide kanseri ve yüzde 8.2 ile akciğer kanseri izliyor.

  ÇOCUKLARDA KANSER

  Raporda, çocukta görülen ilk 5 kanser türü şöyle: Lenf kanserleri (yüzde 26.8), santral sinir sistemi kanseri (yüzde 21.1), sempatik system kanseri (yüzde 9.4), yumuşak doku kanseri (yüzde 7.5) ve böbrek kanseri (yüzde 7.1)

  Gençlerde ise (15-24 yaş grubu) erkeklerde testis kanseri ve kemik kanseri, kadınlarda ise tiroid ve Hodgkin Hastalığı en sık karşılaşılan kanser türleridir.

  Uzmanlara göre,Türkiye'de kanser vakaları beş yılda yüzde 60 arttı. %60’ı erkek, %40’ı kadın olmak üzere yılda 160 bin kişi kansere yakalanıyor. İki baş sorumlusunun, katkılı gıdaların ve sigaranın olduğu artık bilinmektedir.

  Bu veriler ülkemiz için kanserin önemli bir sorunu olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ülkemizde bu gelişimin dikkate alınması, kanser koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine ihtiyaç vardır.

  YEDİKLERİMİZDE KANSER VAR MI?

  Kansere neden olan en önemli risk faktörü beslenme ve gıdalarımız ile ilgili. Yediklerimiz, bunları nasıl tükettiğimiz, hatta nasıl pişirdiğimiz bile önemli. Peki yediklerimiz içindeki kanser izleri neler? Bu sorunun cevabını uzmanlar veriyor. "Özellikle fast food başlığı altında topladığımız gıdalar son dönemin en önemli kanserojen beslenme tarzını oluşturuyor", asıl tehlikenin daha lezzetli ve daha gösterişli olarak algılanan ürünlerde olduğuna dikkat çekiyorlar.

  Aşırı karbonhidratlı ve yüksek ısıda pişirilen bisküvi çeşitlerinin özellikle çocuklara yönelik olanlarının, çok daha tehlikeli olabileceğini belirten uzmanlar, kanserojen gıdaları şöyle sıralıyorlar: "Patates kızartmaları artık birçok ülkede akrilamid içermesi nedeni ile 'kanserojendir' ibaresi taşıyan paketlerde pazarlanıyor. Önceden pişirilmeye hazır gıdalardaki birçok katkı maddesi kanserojen özellik taşımakta. Mikrodalgada pişirilmeye hazır gıdaların birçoğu ciddi zararlar taşıyor. Hayatımızda sıradan olarak karşılaştığımız ve kanserojen olarak gösterebileceğimiz ürünlerin başlıcaları: patates kızartmaları, tuzlu krakerler, cipsler yüksek ısıda pişmiş bisküviler, katkılı konserveler, yağlı ve iyice pişmiş et içerikli fast foodlar. Riskli gıdayı yerken tüm beslenmeniz o gıdaya dayalıysa kansere yakalanma oranı da daha yüksek olacaktır.

  PAZARDAN SALAM, SOSİS, SUCUK ALIRKEN DİKKAT EDİN

  Saklanan bütün gıdalara artık koruyucu maddelerin konduğu bilinmekte, "Şimdi salam, sosis, sucuk ve diğer et ürünlerinin, hepsine konuyor, Hele güvenilir olmayan bir firmadan alınan, pazarlarda satılan şarküteri ürünleri çok sağlıksız" diye ifade ediliyor.

  EKMEK DAHİ KANSER YAPABİLİYOR

  Zararlı Katkı
  maddesi içeren gıdalarımız yanında, somun ekmek de içerdiği, riskli katkı maddelerine rağmen, halk arasında çok bilinmeyen bir tehlikeyi de barındırıyor. Büyük tehdit oluşturan aflatoksin adlı oluşumların tahıllarda oluştuğunu biliyoruz. İyi korunmamış iyi depolanmamış tahıllardan yapılan tüm unlu ürünlerde, dolayısı ile ekmekte de aflatoksin tehlikesi mevcut olabilir. Uzmanlar, diğer ülkelere göre daha fazla aflatoksin aldığımızı ifade ediyorlar. Bu konuda da yeterli denetimlerin yapılması için alınacak önlemlerin Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na kaldığı ifade ediliyor.

  İKİNCİ ÖNEMLİ MADDE SİGARA

  ÜLKEMİZDE her dört kanser hastasından biri sigara, ikisi yanlış beslenme ve yediğimiz içtiğimiz katkılı gıdalar, biri de sağlıksız çevre koşullarına bağlı olarak hastalığa yakalanıyor. Tıp uzmanları durum bu kadar açıkken, yaşam tarzında yapılan değişikliklerle hastalığa yakalanma riskinin azalabileceğını söylüyorlar. Sigaranın belki de kanser yapan en tehlikeli madde olduğunun altını çiziyorlar. Bu belki herkesin bildiği bir gerçek ama hastalar ellerinde sigaralarıyla doktor kapılarını aşındırmaya tüm uyarılara rağmen devam ediyor.

  “50 YIL İÇİNDE 15 MİLYON KANSER HASTASI”

  Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre, Türkiye’de 50 yıl içinde 15 milyon kişinin kanser hastası olmasının tahmin edildiğini söyledi.

  Kanserle mücadeleye gösterilen ilginin daha etkin olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, 10 yıl içinde 3 milyon kişi, 50 yıl içinde 15 milyon kişi kanser tehlikesi ile karşı karşıya. Yüzyılın sorunundan hep birlikte el ele verelim Helal ve Tayyib bir hayat için gerekli olan Helal ve Tayyib ürünler tüketerek bu tehditten kurtulmalıyız.

  GİMDES SAĞLIĞINIZIN DOSTU

  Kurulduğu günden beri insanımızın bu çok önemli konusuna odaklanmış helal ve tayyib şartlarda ürün üretilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Kontrol edebildiği ürünleri sizlere duyurarak sizleri bilinçlendirmeye ve bilgilendirmeye çalışmaktadır. Güvenle tüketeceğiniz ürünleri öğrenmek için tıklayınız HELAL ve TAYYİB ÜRÜNLER

  kadir


   
  Haber Puanlama
  Ortalama Puan: 5
  Toplam Oy: 5


  Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayırın:

  Kötü
  İdare Eder
  İyi
  Çok İyi
  Mükemmel  Seçenekler
  Bu Haberi Arkadaşına Gönder  Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  

  Gıda Raporu 2003-2017
  1024x768 Ekran Çözünürlüğünde Tasarlanmıştır
  RSS
  Her Hakkı Saklıdır İzinsiz Alıntı Yapılamaz.